TOKAT GAZETESİ

GÜNEŞ

Güneş, yazın dünyanın kuzeyine yerleşir. Kuzey yarım kürenin doğusundan doğar, batısından batar. Yazın ise güneye taşınır, bu kez aynı eylemi güney yarı kürede gerçekleştirir. Evimizin önü açık, pencerelerimiz ise güney ve batıdadır. O yüzden yaz kış her mevsim güneşle içli dışlıyız.

                Eve güneyden giren güneş, ışınlarını karşı duvara kadar ulaştırıyorsa mevsim kıştır. Çünkü güneş, güneyde eğleşir ve oraların yaz mevsimi yaşamasına sebep olur. Işınlarını karşı duvardan çekip yavaş yavaş odalarımızı terk etmeye yelteniyorsa güneşin kuzeye yöneldiğini ve güney yarıküreyi soğuklarla baş başa bırakıp kuzeyi ısıtmaya başladığını anlarız.

                Yaz boyunca güneye bakan pencerelerimizden güneş alamayız ama batıya bakan penceremiz, güneşle her mevsimde barışıktır. Bu da kışın doğal gazı tasarruflu yakmamızı sağlarken, yazın zaman zaman klimayı aramamıza sebep olur.

                Köydeki evliğimiz ışığı tepedeki delikten alırdı. Oradan giren ışık ablamın saatiydi. Güneş suluğu ışıtıyorsa kuşluk vakti, bir demek asker mektubunun çivilendiği orta direğe gelince öğle yemeğini hazırlamalı, ocağa doğru yönelmişse davarın sağım zamanıdır. Helkiyi alıp komşularla yola düşmek gerek.

                Hele bir odamız vardı ki tamamen kuzeye bakıyor. O yıllarda her evde oda bile yoktu. Kış günlerinde bizim odanın penceresi, parmak kalınlığında desen desen buz tutar, saç odun sobasında ne kadar meşe kütüğü yakarsan yak, yaza kadar erimezdi, o buzlar. Çünkü dam başlarından sıyrılan karlar, duvarla boy ölçüşürdü. O günlerde insanlar, bezgin ve umutsuz bir şekilde “Bu yıl bu dağların karı erimez” türküsünü mırıldanırlardı.

Bugün yani 21 Şubat 2019 günü güneş ışınlarının odanın yarısına kadar çekildiğini görünce yavaş yavaş yaz mevsimine doğru yöneldiğimizi düşünerek hissettiklerimi yazmaya çalıştım.

Hepsi bu…

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat