TOKAT GAZETESİ

KADINLAR GÜNÜ

8 Mart Dünya Kadınlar Günü tüm dünyada kadınlığı, kadınların sosyal, politik, kültürel, ekonomik başarılarını kutlamak ve topluma yaptıkları önemli katkıları kabul etmek için belirlenen bir gündür. Bu özel gün 1977’de Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilmiştir ve her yıl 8 Mart’ta adınlar Günü olarak kutlanmaktadır.

İlk yıllardan beri, Uluslararası Kadınlar Günü, hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerdeki kadınlar için küresel boyutta yeni bir rol üstlenmiştir. Birleşmiş Milletler web sitesine göre, “Birleşmiş Milletler ve teknik kurumları yıllar boyunca, kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olarak, sürdürülebilir kalkınma, barış, güvenlik ve insan haklarına tam saygı gösterilmesine katılımını teşvik etti. BM’nin kadınların güçlendirilmesi adına, dünya genelinde sosyal, ekonomik ve politik zorluklarla mücadele çabaları devam ediyor. ”

Kadın merkezli gelişmelere odaklanmaktan başka, bugün de toplumsal cinsiyet eşitliğinin önemine vurgu yapılıyor. Bu günü kutlamak için her yıl ayrı bir tema seçiliyor. Bu yılın teması ise “Eşit düşün, akıllıca inşa et, değişim için yenilik yap” oldu. Türk toplumumuzdaki kadınlarımızın da, erkeklerimizin de eşit düşünüp akıllıca inşa edip, değişim için yenilik yapması temennisiyle…

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat