TOKAT GAZETESİ

10. OKUMAK VE GELECEK -4-

10. OKUMAK VE GELECEK -4-

Canım oğlum,

Şimdi sana soruyorum. Sen acaba hangisinden olmak istersin. Hayata iz bırakamadan  giden mi yoksa tarihe iz bırakan insan olarak mı geçmek istersin.? Tarihe geçmek istersen bunun için çok çalışmak ve çaba harcamak zorundayız.  “ Beşikten mezara kadar gelişme”  yi tavsiye eden bir dinin ve  düşmanlarına hiç pes etmemiş bir milletin evlatları olarak çalışmak ve gelişmek bizim hayat düsturlarımızdan bir düstur olmalı değil mi ama ?

Sevgili oğlum,

Bizde hep gelişimi hedeflediğimiz için hayat bizlerin önüne fırsatlar çıkardı. Bu fırsatların hepsini  kendi lehimize kullanmayı başaramadıysak da  fırsatları iyi kullandığımız zaman hayatta başarılı ve mutlu olmanın sevincini yaşadık hep.

Canım oğlum,

Hayatta arkadaşlarını hep gelişimi önemseyen, dersler dışında sosyal faaliyetlere önem veren , gelişime açık olan insanların yanına giderek onlardan faydalanan, onları seven ve onlarla beraber olmaktan mutluluk duyan insanlardan seçersen hayat sana her zaman gülümser.

Sevgili küçük yaramazım,

Değişime ve gelişime insanlar kadar, değişim ve gelişimi önemsemiş insanların çok olduğu toplumlarda o kadar gelişir ve   gelişimi önemsemeyen insanların çok olduğu toplumları geçerler.

Canım oğlum,

Zaman zaman gazetelerde ülkemizin önde gelen iktisatçı ve sosyologlarının toplumsal yaşam üzerine yapmış oldukları  analizleri ve araştırmaları zevkle okumaktayım. Görmekteyim ki eğitime önem vermeyen , bilinç düzeyi gelişmemiş insanların yoğun olduğu   toplumlar hep geri kalmış , ekonomik ve sosyal olarak zor durumda olan topluluklar. İnsan bilinçsiz ailede  yaşasa bile ailesindeki olumsuzluklardan sadece ders alarak  olumlu şeylere odaklanarak  kendi hayatını olumlu bir hayata dönüştürebilir.

Canım oğlum,

Hayatta çok insanlar göreceksin ki,  hayatın olumsuzlukların olumlu hale dönüştürmek yerine , hep ağlayarak, sızlayarak başkalarının kendisini sevmediği, yardım etmediğinden şikayet ederler. Bu insanları aslında toplum sevmemesine rağmen , kendi hallerine bakarak onlara yardım edip,  para vererek onlara yardımcı olduklarını ve yardımsever olduklarına inanarak kendi çaresizliklerine aslında maske takarlar. Bu anlatımda yardım etmenin kötü şey olduğu  mesajı çıkarabilirsin . Benim anlatmak istediğim “başkalarına yardım eden insanlar zavallıdır” mesajı vermek değil. Sakat olan, çalışamayacak kadar engelli olan, çalışamayacak kadar yaşlı olana yardım etmek  güzel duygudur. Ama sadece “ Ben  muhtacım” derken sağlam olduğu gözle görülen insanlara  yardım etmek yerine üretken olmalarını sağlamak, onları gelişmeye teşvik etmektir. Yani insan çalışacak halde iken çalışamayıp “ Başkaları bana yardım etsin” diye beklerken  gelişime kapalıyken  onlara vermenin yanlışlığını anlatmak sana .Yani sen insanlara  parasal veya  eşya olarak yardım etmek yerine , onları para kazanacak,  o eşyaları çalışarak kazanacak hale getirmek için çaba harcamalısın. Yani balık vermek yerine insanlara balık tutmasını öğretmek hem devletin hem de  o devletin aktif ve çalışan bireylerinin görevi olmalıdır.

Canım oğlum,

Bir insan gelişmek  isterse maddi açıdan kendisinden az olan insanlara bakmalı ki şükretmesini öğrensin. Manevi açıdan gelişim açısından ise kendisinden daha gelişmiş ve “sürekli gelişim”  içerisinde olan insanlara baksın ki gelişimi beşikten mezara kadar olsun. Hani derler ya insan sevdiği takımına “ Seninle Pazar’a kadar değil, mezara kadar” diye. Sende gelişimi  mezara kadar devam ettirirsen , senden sonra gelecek nesillerde  bu gelişimi önemseyeceklerdir .

Canım oğlum,

Hep önde olan insanların başarı sırlarını öğrenmek ve gelişmeyen insanların neden başarısız olduklarından da ibret almak insana her zaman  bir kazanç sağlayacaktır maddi ve manevi anlamda.  İnsanlar  vardır. Bazen kendinden gelişmiş insanlara  gitmek, tanışmak isterler. Ama kendi öz benlikleri onlara “ Gitme onlarla tanışma sana ters davranır” diyerek  , insanın içindeki cesareti kırmak ister. İnsan buna uyar. Sonra aradan zaman geçer. O insanla tanışır ve  hiçte öyle zannettiği gibi olmadığını anlar. Pişman olur . Sen pişman olmamak için  gelişimini önemsediğin insanlarla tanış veya tanışma imkanı ara. Ters davranırsa , seni sevmez, sana yardım etmezse bu senin değil onun sorunudur. Bunu sakın unutma emi. Terslikler aslında olumsuz şeyler değil, ilerde  yaşayacağın güzel şeylerin başlangıcıdır çok zaman ama insan anlayamaz bile önyargılarından dolayı.

Canım oğlum ,

Gelişimden ve gelişmekten  kimse pişman olmamıştır ve olmayacaktır da. Sen de buna inanarak hep “ Gelişim adamı, Gelişen adam ol”  ki hayat sana her zaman gülümsesin.

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat