TOKAT GAZETESİ

SEVGİLİ ÖĞRENCİLERİM - 3

Güllüce Köyüne devam ediyorum. Sizlerle birlikte oradaki on üç yılımız hep dolu dolu geçti. Derslerimizi yaptığımız cami denilen yer tenha bir yerde ve önündeki alan da yirmi metrekareyi geçmiyordu. Dersliğimiz de 40 metrekare civarındaydı. Ders dışındaki sosyal faaliyetlerimizi komşu evlerin altındaki boşlukta veya evlerin önündeki harmanlarda yapıyorduk. Oyun alanımız da Eylülde boşalan harmanlardı. Voleybolumuzu kendi ürettiğimiz file ile harmanlarda oynardık.

O zaman köy okulları Eylülde açılır, Nisanda kapanırdı. Öğretim yılına rastlayan Cumhuriyet ve 23 Nisan bayramlarını köyde bulduğumuz malzemelerle görkemli kutluyorduk. Kağnı arabasına konan sobalar ve borulara top süsü veriyor, o günün giysileri ile Kurtuluş savaşını canlandırıyorduk. Köyü dolaştıktan sonra bayram yeri olan harmana gelinirdi. Kadın – erkek bütün köy halkı bayrama katılırdı. Her öğrencinin bayramda bir görevinin olmasına özellikle dikkat ederdim. Bayramın önemini anlatan konuşmalar ve şiirler okurduk. Ayrıca halkı ve çocukları çok eğlendiren çuval yarışı, iğneye iplik geçirme, kaşık içinde yumurta taşıma gibi yarışmalar düzenlerdik. Akşam da davul zurna ile fener alayı olurdu.

                Yılda en az bir kez piyes oynardık. Piyesler bayramı destekleyen olması yanında sosyal içerikli de olurdu. Havalar iyi olursa harmanda, soğuk olursa evlerin altında yapıyorduk. Yapılan sahnelerde çocuklar kendilerini kanıtlarken halkın da tiyatro ihtiyacı karşılanmış oluyordu. Çocukların sosyal yaşamları da gelişip ders almaları sağlanıyordu.

                Zaman zaman duvar gazetesi çıkarıyorduk. Tomurcuk adındaki bu gazeteyi halkın çok olduğu yerlere asarak okumalarını sağlardık. Çocukların yazıları teşhir edilerek kişilikleri geliştiriliyordu. Ahmet Çavuş’un bu gazetede yer alan ve köydeki kişilerin özelliklerini anlattığı şiiri çok beğenilmişti.

Okul – aile birliğini yılda iki kere toplardım. Çocuklarının durumları hakkında bilgiler veriyor, daha iyi yetişmeleri için yapmaları gerekenleri anlatıyordum. Zaman kalırsa dünya hakkında bilmedikleri konularda bilgiler verirdim. Güneş, ay dünyanın uzaydaki konumları çok ilgilerini çekerdi.

Sevgili öğrencilerim köyün renkli kişilerini yani sizlere hizmet sunan kişileri sizler bilirsiniz ama çocuklarınıza da anlatırsanız vefa borcunuzu ödersiniz. Bunların hizmetlerini unutmamak lazım. Kısaca hatırlayalım:

                Salih Hoca: İstanbul’da medrese tahsili görmüş, istese bir yere imam olabilirdi. O, köyüne hizmet etmek için gelip ücretsiz imamlık yapmış ben geldiğimde de devam ediyordu. Köyün bütün erkeklerini kış boyunca hem Latin harfleriyle hem de Arap harfleriyle okur yazar yapmış yani ilkokulun görevini de üstlenmişti. Ne büyük hizmet.

                Ahmet Çavuş: Köyün aydın kişisiydi. Kültürüne diyecek yoktu. Astsubaylıktan ayrılıp köye gelmişti. Mantığına, prensiplerine uymayan işi sevmediğinden mesleğini bırakmış olmalı. Yaratıcı bir zekaya sahip olduğundan marangozluğa başlamış. İşini çok iyi yaptığı için de herkes tarafından aranır olmuş. Köyünün ve çevre köylerin ahşap işlerini yapardı.

                Bakkal Hüseyin Usta: Köyün bakkalıydı. Her pazartesi Reşadiye’den getirdiği bakkaliye mallarını köylülere verirdi. Çoğunlukla veresiye verdiği malların parasını beyler İstanbul’dan gelince öderlerdi. Köyde kalanlar için bu çok değerli biz hizmetti.

                Demirci Bekir Usta: Köyünün ve çevre köylerden gelenlerin tarım aletlerini yapardı. Yaptığı işle ancak ailesini geçindirirdi. Çevre köylerden iş yaptırmaya gelenlerin yeme içmesini de sağladığı için kazandıkları da buna gidiyordu yerinde sayıyordu. Benim zorumla Reşadiye’ye göçtü. İşini orada yapmaya başlayınca hem kendini hem de çocuklarını kurtarıp zenginleşti.

                Sevgili öğrencilerim, her zaman kadir kıymet bilenlerden olun. İnsanlara insanca davranın. Çocuklarınızın da sizden daha iyi ve üstün olması için çalışın. Bütün iyilikler sizlerle olsun.

12.03.2019

Mehmet Tapar

Emekli Öğretmen

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat