TOKAT GAZETESİ

11. Bölüm Okumak ve Anlamlı Yaşamak -4-

"Bende sabah kahvaltısı yapmamıştım.Kaynanam beni seviyormuş” dedi.

                 Bunun üzerine Alihan gülümseyerek  “ Kitap okumayı sevdirme Vakfı”nın mutfağına yöneldi. O çayları getirmeye yönelirken rektör bey.

                 “ Hocam, sizi artık Üniversitemizde derslerde göreceğiz. Sizin için karar aldık ve Eğitim fakültemizde bir derste kitap okumanın önemi ve sevgisi üzerine dersler vereceksiniz. Bunun yanında her ay bir fakültemizde bu konuda konferanslar vereceksiniz ve kitaplarınızı biz yayınevinden alarak mutlaka öğrencilerimize imzalayacaksınız.Ben  diğer Üniversitelerde  samimi olduğum Rektör arkadaşlarıma    sizden bahsettim ve  kitaplarınızdan da hediye yolladım.. Sizi çok merak ettiler ve yakında Ankara da rektörlerin bir toplantısı var. Akşam otelde toplantıdan sonra sizinle onları tanıştırmak istiyorum. Beraber gideceğiz ve beraber geleceğiz. “

             Ben bu işe çok şaşırmış ve hayretle rektöre bakıyordum. Rektör bey de bizim gibi o kadar coşku ile dolmuş ve heyecanlanmıştı ki anlatmaya devam edecekti ki Alihan çaylarımızı getirdi. Biraz önümüzdeki öğrenci menüsünden yedik.   Bu güzel içten sevgi ile yoğrulmuş kahvaltıdan hem midemiz hem de gönlümüz doyuyordu.

             Bir  süre  çaylarımızı içerek   kahvaltımızı yaptıktan sonra  Rektör bey gene heyecanla   konuşmaya başladı..

             “ Hocam dağıttığımız kitaplar gerçekten de öğrencilerimiz üzerine çok etkili olmuş.  Öğrencilerimiz kitaplara çook teşekkür ettiler.   Farklı dünyalar keşfetmenin sevincini yaşamış öğrenciler.  Hatta veliler bile teşekkür telefonları açtılar bana. Meğer öğrenciler okudukları kitapları ailelerine de rektörümüzün hediyesi diye götürmüşler ve onlarda okuyup faydalanarak basına anlatmışlar.   Basının yazması üzerine başta devlet yöneticilerimiz de bizi tebrik ettiler. Çok ama çok duygulandım. Bunlar sizin sayenizde oldu.  Demek gerçek manada yazarlara değer verirsek hem bizler, hem öğrencilerimiz hem de onların aileleri ile toplumca okuyarak gelişiyoruz. Bunu fark edince sizin gibi değerli yazarımızla aynı şehirde yaşamaktan dolayı Rabbime şükürler ettim” dedi.

               Rektör beyin samimi itirafları karşısında bende Umutcan  da   Alihan da  çok duygulandık. Burada saf sırf  Okumayı emreden Allah’ın rızası için sohbetler etmiş, birbirimize bilmediklerimizi anlatmış   Allah’ın verdiği nimetleri tatmış, sonrasında  kitaplar, dergiler, gönülden yazılmış mektuplar ile   bunları paylaşarak    manevi dünyamızı  zenginleştirmiştik. Bunun mükâfatını da gene Allah bizlere veriyordu bugün. İnsanlar sadece aracıydı bu işte. Her şey Okumayı şiddetle emreden Allah ın   takdiri ve dilemesiyle oluyordu. Bunu fark edince de ayrıca mutluluk duydum. Bunları düşününce  10 haftadan bu yana yaptığımız sohbet ve duaların boşa gitmediğini anlayınca   mutlu oldum.

                 Çok zaman yöneticilerimiz ünlü olmayan  yazarları küçümserler. Onlara destek olacağını söyleyerek destek olmazlar. Sonra  onları sevdiklerini  söylerler ama bunlar sadece lafta kalır. Ama rektörümüz   ise tam sözünün eri insan çıktı. Aynen bir zamanlar bu  halkın  çok sevdiği valisi Recep Yazıcıoğlu gibi..

                  Rektör bey de bizimle beraber iştahla kahvaltıya koyulmuştu. Bu davranışları ile   bize  “ bende sizden biriyim, mevki makamımız ne  olursa olsun hepimizin amacı  kitap okumayı  gençlere sevdirmek olmalı ve  bu  iş için el ele  tüm imkanlarımızla   birbirimize destek olmalıyız”   mesajını veriyordu bize.

                   Bu arada kapımızın zili gene çalmaya başladı. Açınca  Berkan ile  karşılaştım. Berkan bir işaret dili gönüllüsü idi.  Bir yerde çalışırken orada çalışan  7 işitme engelli ile anlaşamayınca   işaret dili öğrenmeye  karar vermiş sonrasında    işaret dili kursların da  öğrendiklerini   işitme engelliler ile tanışarak ve  onlar ile sohbet ederek   onlara destek oluyordu. Onun bu çabasını takdir etmiştim. Kitaplar vermiştim. Onları okuyarak   yenilerini almaya gelmiş. Kamu yönetimi okuyordu  bizim memlekette  O nu da  fakir soframıza davet ettik.  Rektör beyi görünce şaşırdı ama   o da sohbete dahil oldu çaylarımızı  içerken gözlerinden mutluluk okunuyordu.

                      Bu arada Rektör bey  cebinden kalemler çıkararak hepimize verdi. Üniversitenin amblemi olan kalemlerin yazarken bize uğur getirmesini de diledi.

                     Rektör bey  müjdelerini verdikten sonra  biraz daha oturarak   ayrılmak istedi.  Bunun üzerine pasta aklıma geldi. Pastayı en sonunda  paylaşalım demiştim ama  rektör bey  gitmeden  paylaşmanın daha doğru olduğunu düşündüm. Bu arada    Umutcan  telefonu çalınca yan odaya geçti  bir süre sonra odaya geri dönerek     bana heyecanla.

                 “Abi sana bir sürprizim var  “ dedi.Sonra    izin isteyerek  5 dakika döneceğini söyleyerek vakıftan ayrıldı.  Alihan2a bakınca Alihan   sadece bana gülümsedi. Neydi bu sürpriz merak etmiştim.

          Rektör beyle sohbete  dalmıştık ki, Umutcan  geldi. Yanında  oldukça yakışıklı hep  gülümseyen   neşeli hayat dolu bir genç. İlk başta ne olduğunu anlayamadım.  Umutcan  işaretle bir şeyler anlatınca bunun  abisi Tugay olduğunu  anladım. Meğer Umutcan’ın  anne ve babası  İstanbul a dönünce  Tugay’ın işyerinden izin alarak    Onun benimle tanışmasını  çok isteyerek yollamışlar. İşte buna çok sevindim. Umutcan  beni işaret edince Tugay gülerek gelip bana sarıldı. Şaşırdım ve sevindim. O kadar  gülüyordu   neşeliydi ki, Onun  neşesinin bana da    bulaştığını fark ettim . biraz işaret dili biliyordum. Tugay ı Rektör beyle aramıza oturttuk.  Umutcan hemen abisine çay getirdi. İşaretle konuşuyordum  Tugay içten cevaplıyordu. Anne ve babasının anlattığını Umutcan’ın da beni anlattığını   benim   Umutcan   ve ailesine   verdiğim    kitapları okumaya çalıştığını  bazılarını anladığını  bazılarını ise anlamadığını   söyledi.  Onun içten duygularını anlatması karşısında rektörümüz de ona ilgi ve sevgi göstermeye başladı.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat