TOKAT GAZETESİ

 KÜTÜPHANELER HAFTASI 

Halkımıza okuma alışkanlığı kazandırmak, kitap sevgisini artırmak ve kütüphaneleri etkin bir şekilde kullanmak amacıyla ülkemizde her yıl mart ayının son haftası “Kütüphaneler Haftası” olarak kutlanmaktadır. 
             Kütüphane haftası olması nedeniyle Tokat İl Halk Kütüphanesini ziyaret ettim. Kütüphane Müd. Ali Feyzi Yanar Ali Feyzi Yenar Beyefendiden kütüphane hakkında bilgi aldım. Yaklaşık olarak 20 bin üyesi bulunan ve 12 bin üyenin aktif kullandığı kütüphanede 56 bin kitap bulunuyor. Kütüphane Müd.  Ali Feyzi Yanar Beyefendi "Her geçen gün üye sayısı artıyor ve okuma oranı yükseliyor. Valiliğimizin desteklediği “Annemden doğdum kütüphaneye üye oldum “projesiyle yenidoğan bebekler kütüphaneye üye edildi. “Huzur kütüphanede “projesiyle huzur evlerinde ki yaşlılarımıza kitapla ulaşıldı ve kütüphaneye gelmeleri sağlandı. Halkımızdan birçok insan kütüphaneyi ziyaret ediyor ve kitap okumanın verdiği mutluluğu etrafındaki arkadaşlarıyla paylaşıp onlarında kütüphaneye gelmeleri için önder olan okuyucularımız var. Kütüphanenin salonlarında çocuklara ve gençlere yönelik sinema etkinlikleri düzenlemekteyiz. Kitap okuma münazaraları yapıyoruz. Köy okullarına kütüphane kuruyoruz. İl halk kütüphanesi olarak elimizden gelen çabayı en iyi şekilde göstermeye çalışıyoruz"dedi 
   Vali Dr. Ozan Balcı’nın Kütüphaneler Haftası Dolayısıyla yaptığı konuşmada Verdiği Mesaj
"Geçmişle günümüz arasında köprü görevi gören kütüphaneler, bir toplumun bilgi birikiminin, kültür ve medeniyetinin en önemli hazinesidir. Bireylerin araştırma, öğrenme arayışlarında ilk başvurduğu kurumlar olan kütüphaneler, yaşam boyu öğrenme sürecinin ayrılmaz parçasıdır.
            İçinde bulunduğumuz bilgi çağında, bireysel ya da toplumsal olarak iyi, güzel ve başarılı bir yer edinmek istiyorsak okumak, düşünmek, eleştirmek ve en önemlisi bilim üretmek zorundayız. Bu anlamda nasıl ki eğitimin, bilimin, sanatın olmadığı bir dünya düşünemiyorsak, kitapların ve kütüphanelerin de olmadığı bir dünya düşünemeyiz.
            Günümüzde bilgiyi üreten ve kullanan toplumlar, bilimsel, siyasi, ekonomik ve sosyal anlamda gücü elinde tutan toplum olarak nitelendirilmektedir. “Bilgi Çağı”  ve “Bilgi Toplumu’nda en önemli özellik, bilginin ve bilgili olmanın bir güç kaynağı olarak görülmesidir. Bilgi Toplumu’nun insanı; bilgiye nasıl ulaşabileceğini bilen, bilgiyi kullanan ve edindiği bilgiler aracılığıyla öğrenme ve yaşam arasında ilişkiler kurarak yeni bilgiler üretebilen insandır. İnsan, kendi ürünü olan bilginin yine insanlığın hizmetine ve kullanımına sunulmasını amaç edindiği için kütüphaneler, arşivler, dokümantasyon ve enformasyon merkezleri kurmuş ve bu merkezler yüzyıllar boyu bilim ve kültürü etkileyen en önemli kuruluşlar olmuştur, olmaya da devam edecektir. Çünkü bilgi merkezleri, kütüphaneler, arşivler ve dokümantasyon merkezleri toplumların hafızasıdır.
            Milli, manevi, ahlaki ve kültürel değerleri yüksek, kendine güvenen, analitik düşünebilen genç nesillerin yetişmesi, okumaya, anlamaya ve sentez yapmaya bağlıdır. Bizler bu anlayışla kütüphanelerimize yapılacak her türlü desteği, ülkemizin geleceğine yapılmış katkının bir parçası olarak değerlendirmekteyiz. 
            Bu doğrultuda aklını kullanan, özgür ve analitik düşünen, sorgulayıcı akla sahip, aynı zamanda da kalbini kullanabilen ülkesiyle, değerleriyle gurur duyan dünyayı algılayan, anlamlandıran, nitelikli, kaliteli bireyler yetiştirmek amacıyla başlattığımız Kitap Tokat projesi ile ilimizde 113 bin öğrenciye 250 bin kitapla buluşturduk. Yine tüm öğrencilerimizin kütüphanelere üye olması için proje başlattık. Okullarımıza Z Kütüphane, İlimize İl Halk Kütüphanesi, Çocuk Kütüphanesi ve Bebek Kütüphanesi yapılması için çalışmalara başladık. Tokat’ı kitap çeşitliliği ve zenginliği açısından Türkiye’nin bir numaralı ili yapma hedefindeyiz. Amacımız çağın ve geleceğin becerileriyle donanmış ve bu donanımı insanlık hayrına sarf edebilen, bilime sevdalı, kültüre meraklı ve duyarlı, nitelikli, ahlaklı bireyler yetiştirmek ve ülkemizin geleceği olan çocuklarımızın dünya ile yarışabilir konuma yükselmesine katkı sağlamak "dedi. 
               6 tane kitabı olan ve “Sende Kafadan Engellisin “kitabının yazarı İşitme engelli yazarımız Turan Yalçın Beyefendiyi Halk kütüphanesinde ziyaret ettim ve güne dair sohbet ettik. 
Yazarların kitaplarının bütün kütüphanelerde bulunması gerektiğine vurgu yapan yazar kitaplar birçok insana örnek olmakta ve insanları yönlendirmekte dedi. Söyleşilerle okullarda öğrencilerle buluşmalı ve kitaplarımızı tanıtmalıyız "dedi. Birçok güzelliğe imza atan Tokat İl halk kütüphanesini yaptığı başarılı çalışmalardan dolayı kutluyorum.
Okumak, okumak,okumak 
Kitap bir çok dünyanın kapısını aralar. 
Kütüphaneler insanların en güzel hazinesidir.  En zengin kişi evinde bir kütüphanesi olan kişidir. Farklı dünyalara yolculuk etmek ve birçok insanla tanışmanın yolu kitaplardan  geçer. Kütüphaneler haftası olması nedeniyle herkesi hayatında bir kere olsun bir kütüphane ziyaretinde bulunmalarını diliyorum. Tüm kütüphane çalışanlarının şahsında Kütüphaneler haftasını kutluyor ve herkese kitapla barışık hemhal olan hayatlar diliyorum.
Güzelliklerde buluşmak dileğiyle...
Dünya Köylüsü
   Ayla Bağ

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat