TOKAT GAZETESİ

AKIL BAŞTAN GİTMEDEN

AKIL BAŞTAN GİTMEDEN

Gün geçtikçe daha da hızlı küreselleşen dünyada fiziksel sağlığımızı korumak kadar zihinsel sağlığımızı korumak da güçleşiyor. Oysaki birkaç ayrıntıya dikkat ederek akıl sağlığımızı korumamız mümkün. Akıl dengenizi korumak için bu ipuçlarını değerlendirebilirsiniz:

1. Kendinize değer verin:

Kendinize nezaket ve saygı ile davranın ve aşırı öz-eleştiriden kaçının. Hobileriniz ve sevdiğiniz projeler için zaman ayırın veya ufkunuzu genişletin. Günlük bir bulmaca çözün, bahçe ekin, bir enstrüman çalmayı veya başka bir dilde akıcı konuşmayı öğrenin.

2. Vücudunuza dikkat edin:

Fiziksel olarak kendinize bakmak zihin sağlığınızı iyileştirebilir. Besleyici yemekler yediğinizden, sigara içmediğinizden, bol su içtiğinizden, egzersiz yaptığınızdan, yeterli uyuduğunuzdan emin olun.

3. Kendinizi iyi insanlarla kuşatın:

Güçlü bir aileye veya sosyal bağlantıya sahip insanlar, genellikle bir destek ağına sahip olmayanlardan daha sağlıklıdır. Destekleyici aile üyeleri ve arkadaşlarınızla planlar yapın veya yeni insanlarla tanışabileceğiniz etkinliklere katılın.

4. Yardım edin:

Başka birine yardım etmek için zaman ve enerji harcamaya gönüllü olun. İhtiyacı olan birine yardım etmek için somut bir şey yapmak kendinizi iyi hissettirecek.

5. Stresle nasıl başa çıkacağınızı öğrenin:

Beğenin ya da beğenmeyin, stres yaşamın bir parçasıdır. Stresle başa çıkma becerilerinizi geliştirin: Egzersiz yapın, doğa yürüyüşüne çıkın, evcil hayvanlarınızla oynayın veya düşündüklerinizi yazmayı deneyin. Ayrıca, gülümsemeyi ve hayattaki mizahı görmeyi unutmayın. Araştırmalar, kahkahaların bağışıklık sisteminizi güçlendirebildiğini, ağrıyı azalttığını, vücudunuzu rahatlattığını ve stresi azaltabileceğini gösteriyor.

6. Aklını sustur:

Kendinize başka bir gözle dışarıdan bakmayı ve dua etmeyi deneyin . Dua, ruh halinizi ve yaşama bakış açınızı iyileştirebilir. Araştırmalar insanın kendi içine dönmesinin sakinleşmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

7. Gerçekçi hedefler belirleyin:

Akademik, profesyonel ve kişisel olarak neye ulaşmak istediğinize karar verin ve hedeflerinizi gerçekleştirmek için gereken adımları not edin. Çıtayı yükseltirken gerçekçi olun ve zamanlamaya dikkat edin. Hedefinize doğru ilerlerken muazzam bir başarı hissettiğinizi ve kendinize değer vermeye başladığınızı göreceksiniz.

8. Monotonluğu kırmak:

Her ne kadar rutinlerimiz bizi güvende ve emniyette hissettirse de değişime atacağınız küçük bir adım sıkıcılığı giderebilir. Koşu rotanızı değiştirin, bir yol gezisi planlayın, farklı bir parkta yürüyüş yapın, yeni resimler çekin veya yeni bir restoran deneyin.

9. Alkol ve gereksiz ilaçlardan kaçının:

Alkol kullanımını bırakın ve doktorunuzun vermediği ilaçlardan kaçının. Bazen insanlar alkol ve diğer ilaçları "kendi kendine tedavi etmek" için kullanırlar, gerçekte, alkol ve diğer uyuşturucular sadece sorunları ağırlaştırır.

10. İhtiyacınız olduğunda yardım alın:

Yardım istemek bir güçlülük işaretidir - bir zayıflık değil. Doğru yardımı alan kişiler, zihinsel hastalıklardan ve bağımlılıktan kurtulabilirler ve dolu, tatmin edici hayatlar yaşayabilirler. 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat