TOKAT GAZETESİ

ÇOCUK EDEBİYATI YAZARLARI ERMENEK’TE BULUŞTU

1.Uluslararası Taşeli Karamanoğlu Mehmet Bey Kültür ve Sanat Festivali: Çocuk Edebiyatı ve Okuma Kültürü Paneli’ne katılmak üzere; 07 Nisan 2019 Pazar günü sabah Ermenek ilçesine hareket ediyoruz.

Ankara –Ermenek arası internet kayıtlarında 464 km. 6 saat 37 dk’ gösteriyor.

Yol hazırlıklarımız tamamdır.Eşimle, katılımcılarla birlikte haftanın yedinci günü uzun bir yolculuğa başlıyoruz.

Çocuk Edebiyatı Yazarları Ermenek’te buluşacağız. Ankara’da Faaliyet gösteren Avrasya Kütüphaneciler Derneği, Ermenek Kültür ve Yardımlaşma Derneği birlikteliğinde 08-10 Nisan 2019 tarihleri arasında Ermenek’te organize edilen programın teması “Çocuk Edebiyatı ve Okuma Kültürü” olarak belirlenmiştir. 

            Çocuklarımızı kütüphaneciler, yazarlar ve kitaplarla buluşturarak okuma alışkanlığının kazandırılması, kütüphanelerden daha çok faydalanmalarının sağlanması yanında yazma kültürünü vermektir. Yazarlığa özendirmek de önemlidir.

            Okumak, düşünmek, yazmak, üretmek birbirini tamamlamaktadır. İnsandan başlayan süreçte milletlerin ve devletlerin aydınlık yarınlara ulaşmasında olmazsa olmazlardandır. Dünya hayatının sağlıklı, aydınlık yarınları için bilgi ve birikimlerin teknoloji ile birlikte olması mecburiyetini sevgili çocuklarımıza anlatmalıyız.

            Başta okullarımız, programlarımız, öğretmenlerimiz ve velilerimiz olmak üzere herkes bilerek ve sevgi ile görevlerini yerine getirmek zorundadır. Bu iki kesimin dışında yazarlar ve şairlere de görev düşmektedir.

            Bir üst öğretime hazırlanan çocuklar ve gençler, hayata da hazırlanmaktadır. Eğitim öğretim sürecinde kaybedeceğimiz bir tane dahi öğrencimiz yoktur.

            İşte bu nedenlerden dolayı; Programın,1.Uluslararası Taşeli Karamanoğlu Mehmet Bey Kültür ve Sanat Festivali: Çocuk Edebiyatı ve Okuma Kültürü Paneli olması çok önemlidir. İsabetli bir isimdir.

08.Nisan 2019 Pazartesi Ermenek Ahmet Keleşoğlu Kültür Merkezi’nde açılış programına ilçe yöneticileri de iştirak ediyor. Protokol konuşmalarından sonra Prof Dr. Sedat SeverÇocuk Okur, Büyük Düşünür”konulu konferans veriyor.

Avrasya Kütüphaneciler Derneği Başkanı Mustafa Çalışkan’ın kızı Melisa Çalışkan’dan “Keman Dinletisi” salona gülümseyen dakikaları armağan ediyor.        

Yaratıcı Yazarlık Atölyesine Katılan Öğrencilere Plaketlerinden birkaç tanesini de ben veriyorum. 23-24 Nisan Tarihlerinde Şiir derslerinde birlikte olduğumuz öğrencilerin çok mutlu oldukları bizlere de yansıyor. 

Yine, Taşeli ve Ermenek’in Doğal Güzellikleri’’ Konulu Resim Yarışması ve Ses Bayrağım Türkçem” Konulu Kompozisyon Yarışması Ödül Törenleri öğrencilerin ve ailelerin unutulmazları arasındaki yerini alıyor.

         Tabii, Eski Baskı Çocuk Dergileri Sergisi’ ni atlamamam gerek. Sergiyi dikkatli ve beğeni ile gezenler arasındaki yerimi alıyorum.

         Öğleden sonra iki ayrı oturum yapılıyor. “Çocuk Edebiyatı, Okuma Kültürü ve Kütüphaneler” konulu 1. Oturumun başkanlığını Prof. Dr. Sedat Sever yapıyor.Prof. Dr. Bülent Yılmaz, Prof. Dr. Coşkun Polat, Prof. Dr. Hüseyin Odabaş, Yalvaç Ural, Hüseyin Erdayandı,Osman Baş, Murat İşlek konuşmacı olarak katılıyor.

         “Türk Dünyası Çocuk Edebiyatı ve Yayıncılığı” konulu 2. Oturumun başkanlığını

 Yard. Doç. Dr. Zeki Gürel yapıyor. Prof. Dr. Nimetullah Hafız,  Mürteza Sulooca, Havva Tekin konuşmacı olarak katılıyor.

  1. Oturumda bir konuşmada ben yapıyorum.

Çocukta okuma zevkinin oluşabilmesi için başta aile fertleri olmak üzere çevre, okul, öğretmen, basın, medya, devlet kurumları v.s. önemli görevler düşmektedir. Okula henüz başlamamış çocuğun okumaya hazırlanmasında ailenin çok önemli bir yeri vardır. Çocuk için bütün hayatı boyunca önemli bir yere sahip olan ebeveyn, okuma zevkinin oluşmasında, konuyla ilgili meleke kazanmasında birinci derecede önemli rol oynar.

            Okul, çocukta kitap zevkini geliştirme açısından aileden daha fazla imkânlara sahiptir. Ancak çocuğun okulda kendini geliştirebilmesi ve iyi bir okuyucu olabilmesi için şu şartların olması gerekir:

  1. Okuyan, anlayışlı bir öğretmen
  2. Geniş bir kütüphane
  3. Kitaplardan faydalanmaya yönelik bir eğitim anlayışı.

Şüphesiz, okul çevresinde okuma zevkinin oluşması sadece öğretmen ile mümkün değildir. Öğretmenin yanı sıra okul idaresine de önemli görevler düşmektedir.   

Öğretmen, çocuk kitaplarını tanımalı, bu kitaplardan ne zaman ve nasıl istifade edileceğini iyi bilmelidir. Okutacağı kitapları seçerken dikkatli davranmalı, kitapları çocuklara verme zamanını isabetli bir şekilde tayin etmelidir.

            Avrasya Kütüphaneciler Derneği Başkanı Mustafa Çalışkan, Ermenek Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Talat Seyhan başta olmak üzere iki derneğin yöneticileri çok önemli bildirilerin sunulduğu uluslararası programın her anında gösterdikleri çalışmalar takdire şayandır. Yine Kütüphanelerimizde görev yapan uzmanların katkılarını da belirtmek gerek.

            Haftanın ilk günü akşamım, mevsim serinliğiyle geceye yürüyüşünde, Turkuaz Baraj Gölü kıyısında tamamlıyor…

            (Devam edecek)

 

            Osman BAŞ

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat