TOKAT GAZETESİ

MUHAMMED KÖSEMUSUL İLE RÖPORTAJ

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Beden Eğitimi Bölümü Öğrencisi ve Güreşçi Muhammed Kösemusul: “Hedefimiz Başpehlivanlık”

SORU-Bize kısaca  kendinizi tanıtır mısınız  Muhammed? Hangi okullarda okudunuz bugüne kadar?

MUHAMMED  KÖSEMUSUL-İsmim Muhammed Kösemusul. 21 şubat 1999 Sakarya doğumluyum.Halen ailemle birlikte Sakarya’da yaşıyorum.İlk okuluKaraosman ilköğretim okulunda,Ortaokulu da orda ve liseyi Fatih Mesleki ve Teknik Endüstri MeslekLisesinde Bilişim Teknolojileri bölümünü okudum. Şu an Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda okuyorum.

SORU-Neden Beden Eğitimi? Neden Kütahya? Bu okulu tercih etmeden önce ve şu an duygularınız arasında ne farklar var?

MUHAMMED KARAMUSUL-Neden Besyo? Çünkü güreş yapıyorum, sporcuyum.Besyo okuduğumda spor hayatıma ve güreşe daha çok vakit ayırabileceğim.Diğer üniversitelere göre daha rahat Kütahya Dumlupınar üniversitesini tercih etmem de ki neden tüm branşlarda başarılı güreşte de Türkiye’de ilk üçte aynı zamanda konum olarakda iyi bir şehir.

SORU-Güreşe Başlama Hikayenizi  anlatır mısınız?

MUHAMMED KÖSEMUSUL-Güreşe başlama hikâyem,güreşe başlamadan önce birçok spor dalı ile ilgilendim. 11 yaşında yüzmeye başladım.12 yaşında futbol oynuyordum 13 yaşında da güreşe başladım.Tabi benim dedem grekoromen güreşçiydi babam biraz güreşle ilgilenmiş genlerimde var bu spor açıkçası.Ama bana hiç kimse güreşe git yada bir öneri falan yapmadı. Ailemde dahil ben kendim istedim hatta futbol oynarken bile arkadaşlarımda güreş yapar boğuşurdum. Hep istedim başlamayı ama çok zayıftım kısa boyluydum babam biraz daha beklememi söylüyordu ve 13 yaşında Sakarya belediyesinin yaz spor okuluna güreşe başvurdum ve o günden beri güreşiyorum.

Soru-Pek güreşte ne  başarılar elde ettin?

MUHAMMED  KÖSEMUSUL-Minderde pek elle tutulur başarılarım yok.Miniklerde Türkiye 5.si olmuştum.Onun dışında il şampiyonlukları var zaten minder yapmıyorum artık yağlı güreş yapıyorum. Piyasada derecelerim Edirne’de ilk 16 plaj güreşinde çeyrek final yaptım.

Soru-Bu spor dalı sizi maddi ve manevi olarak tatmin etti mi?

MUHAMMED KÖSEMUSUL-Maddi olarak fazla bir şey kazanamadım ama manevi olarak çok şey kazandım güzel dostluklar birçok ustam oldu.

SORU-Hedefin ne?

MUAHMMED  KÖSEMUSUL-Eğitim konusunda Besyo’da öğrendiklerimizi güreşle bağdaştırıp daha kaliteli daha bilimsel antrenmanlar yapıyoruz.

SORU- Hem spor hem okul zor oluyor mu?

MUHAMMED KÖSEMUSUL-Hem okul hem güreş ikisi zor oluyor.Maddi yönden dersler antrenmanlar biraz sıkıntı oluyor.

SORU- Hedef Başpehlivanlık mı ?

MUHAMMED  KÖSEMUSUL-Allah nasip ederse başpehlivan olacağız hedefimiz bu yönde çalışmalara durmadan devam.

SORU-İyi bir sporcu olmak isteyenlere ne  tavsiye edersiniz?

MUHAMMED  KÖSEMUSUL- İyi bir güreşçi olmak isteyenlere tavsiyem disiplinli bir şekilde çalışmaları ve kendilerine bebek gibi bakmaları iyi çalışacaklar iyi beslenecekler iyi dinlenecekler ve kendilerine bir hedef ve bir idol seçmeleri gerek.

Teşekkürler...

 

           

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat