TOKAT GAZETESİ

KÖYÜMDE BAHÇEALTI

Köyün arkasındaki tepenin eteğinde ağıllar vardı. Her tepenin adı, ağıl sahibinin adıyla anılmaktaydı.  Garahmedin ağılın yanında yükselen tepenin adına  “gıran” denir.

            Gıran'a çıkınca Arkada bir öz vardı. Tamamen yeşillik olan öze,  “Gaçağın öz”  deniyodu.  Yeşili doyasıya seyrettim. Yeşili seyrederken köye arkamı dönmüştüm.

Arkamda kalan köye dönerken kızıl topraklı  “ Derin özü “ gördüm

            Bozkırın yağmur suları ayrı yollardan akmış. Aşağıda aynı noktada birleşmiş.   Suların koparamadığı üç parça tepecik, karpuz dilimine benzemiş.  Kızıl toprak tepecikleri, karpuz dilimi gibi renkliydi.

            Köy, yeşil harmanların ortasına oturmuş. Kerpiç duvarlı, dam Evlerden oluşuyor.   Damlarda kerpiçten yapılmış bacalar adam boyundan yüksek,  Her damda bir nöbetçi görünümü veriyordu.

            Evlerin dıştan görünüşü, ailelerin ekonomilerini gösteriyor, Konaklar diğerlerine tepeden bakan zengin evleriydi.

            Garahmedin konak, İsmail ağanın ve hastanın dama oturmuş.

Halloğlerin ev, tengirein konağın altında kalmıştı.

Kör oğlanların konakla kambur mıstıkların konak, yakın komşulardır. İkisi arasında sadece Büyük pınar var. Büyük pınara gelen suyun yarısını orta pınara bağlamışlar, çok da iyi olmuş:

Seten, soku, camii ve okul, orta pınarın suyunu kullanıyor.

            Büyük pınar ve orta pınar arasındaki mesafe halloğlerin tarlanın boyu kadardır. İki pınarın suyu, O tarlaya akar.  Büyük pınarın suyu tarlanın üst başından geçer.  Orta pınarın ayağı karşı sınırın dibinden gider. Bu tarla,  köyün tek bahçesidir. Köylü oraya “ bahçe altı “   adını vermiştir.

            Hallöğler, kalabalık ve çalışkan ailedir. Tarlanın tek kusuru vardır.   Harman zamanı, toz altında kalır.

            Ekinler harmanlarda düzenlenir,  rüzgarda Yabayla savrulur.   Bahçe altındaki bitkiler samanın altında kalırdı. Buna kimse engel olamazdı. 04  -06-2016

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat