TOKAT GAZETESİ

ODTÜ VE ANARŞİ

Son günlerde ülkemizin en güzide üniversitelerinden bir olan ODTÜ’nün anarşi ile yeniden gündeme gelmesi boşuna değildir. Sebebi ne olursa olsun bir üniversite öğrencisinin demokratik haklarını şiddete dönüştürerek kullanması, asal öğrencilikle, demokrasiyle, eşitlikle, özgürlük bağdaştırılamaz.

Nasreddin Hocadan kalma bir deyim vardır “Biz senin geçmişinin de ne olduğunu biliyoruz” diye.

Bu söz, insanın aklına gelince; ODTÜ’nün geçmişine de bakmak lazım. 1980 öncesindeki anarşinin en azgın dönemine baktığımız zaman, olayların Ankara ve İstanbul’da çöreklendiğini biliyoruz. Ben İstanbul’daki olayların birçoğunu ya yaşadım, ya da dolaylı da olsa olayların yanı başındaydım. Çünkü İstanbul’daki öğrenci olaylarının kaynağı İstanbul Üniversitesiydi. Ben de 1974-978 yılı sonlarına kadar orada öğrenciydim.

Ankara’daki öğrenci olayların merkezi de, hiç şüphesiz ODTÜ’dür. Her ne kadar Dil Tarih Coğrafya Fakültesi odak merkezi gibi görülse de ODTÜ, aslında Komünistlerin Türkiye’deki kalesiydi. Hatta silah deposuydu. O yılları hiç unutmam. Erdal İnönü rektörken, üniversitenin bodrumlarından çıkarılan silah ve cephanenin bir orduyu donatacak kadar olduğu söyleniyordu.

ODTÜ, Türkiye’deki Komünist harekete, hem militan yetiştiriyordu, hem de silah sağlıyordu. Devleti kundaklayıp, ülkede proletarya hâkimiyetini kurmak için başkent Ankara seçilmişti.

Şimdi burada hangi militanların ODTÜ’lü olduğunu tek tek sıralamaya lüzum yoktur. Benim ikinci derece akrabalarımdan bile militan vardı. Hatta bir defasında ODTÜ yurdunda bu arkadaşımı ziyaretine gittim. Gitmez olaydım. En mülevves şahısların resimlerinden ve porno fotoğraflara varıncaya kadar her türlü rezilliği bizzat gördüm. Kapkara yüzlü gençler, kudurmuş gibi bize bakıyorlardı. Canımızı zor kurtardık.

Geçen hafta üç beş yüz kendini bilmez öğrencinin yaptığı eylemi hoş görenlerin, ya akılları başlarında değildir; ya da bu tür olaylardan siyasi medet umacak kadar zavallı durumdadırlar.

ODTÜ’nün içinde bu ve benzeri olayların olması aslında son derece tabibidir.

Çünkü ODTÜ’nün sicili bozuktur.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat