TOKAT GAZETESİ

ÖLÜ GÖLLER ŞEHRİ

Yaşadığımız şehri su potansiyelini ülkede bilmeyen yoktur. Türkiye’nin her yerinde bütün tatlı sular bitecek olsa, Tokat ilindeki tatlı sular, kırk yıl daha insanların ihtiyacını karşılayacak ölçüdedir.

Fakat bu güzelim suları ne ölçüde koruyup kolaya biliyoruz? Şu anda sularımız nispeten iyi gibi. Fakat ne yazık ki yakın bir gelecekte hepimizi acı bir sonuç bekliyor. Göllerimiz acımasızca kirletiliyor. Pek çok gölde artık canlı yaşamaz oldu. Sular tabandan çürümeye başladı. Ne yazık ki bu acı sonun başlangıcı. Asıl tehlikenin en büyük su potansiyellerimizden biri olan Almus Baraj gölünde de başlamış olmasıdır. Eğer yetkililer kısa zamanda tedbir almazsa çok on yıl sonra Almus barak gölünde yemeye bir tek balık bulamazsak kimse hayıflanmasın… Almus baraj gölünün üzerinde alabalık tesislerinin yanlış kafeslerden oluşması, gölün tabanın tamamıyla midye kabuklarıyla dolmasına sebep oldu. Suni yemler gölü öldürüyor. Üstelik şuursuz avcılık da buna eklenince, işler büsbütün kötüye gitmeye başladı.

Şimdilik birileri memnun görünse de iş gerçekten engellenemez boyutlara doğru hızla ilerliyor.

Tokat gibi turizmin hemen her alanda hizmet vermek için proje yarışına girmek isteyen bir yönetimin, Almus Barajı, Ataköy Barajı ve diğer sulama göletlerini bilemeyerek gözden çıkarması, baraj göllerinin balık popülâsyonunu kontrol etmemesi, buraların canlılığını sürdürmek için önlem almaması veya alamaması son derce manidardır. Hâlbuki insanı oğlunu en çok mutlu eden su kenarları ve yeşillik olduğu unutulmamalıdır. Bugün pek çok ilden şehrimiz daha çok beğeniliyorsa; bu, su kültürünün yoğunluğundan ileri geliyor. Fakat bunu da kaybedebiliriz.

Yarın öbür gün şehrimizin “ÖLÜ GÖLLER ŞEHRİ” olarak anılması asal istemeyiz. Onun için şimdiden tedbir alınmalı. Alabalık yetiştiriciliği kontrol altına alınmalıdır. Hiç olmazsa en az bir yıl Almus baraj gölümde avcılık son derece kısıtlanmalıdır. Ataköy baraj gölüne yeni alabalık yavrusu atılmalı. Buradaki alabalık avcılığı olta balıkçılına para karşılığı açılmalıdır. Hiç olmazsa haftada bir kez olsun bu göller kontrol edilmeli, ikaz levhaları asılmalıdır. Amatör balıkçılara kurslar verilmeli bilinçlendirilmelidir. Bizden söylemesi…

Derler ya, anlayana sivrisinek saz anlamaya davul zurna az.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat