TOKAT GAZETESİ

YEREL BASIN YEREL Mİ?

Mustafa UÇURUM

 

Yerel basını önemserim. Bir şehrin kalbinin atışını oradan duyabilirsiniz. Bir şehre gittiğimde orada çıkan gazetelerin hepsini alırım. Şehri tanımaya gazetelerinden başlarım. Yerel basın demek, şehir demektir. Şehrin caddesi, sokağı, çocuğu, zengini, fakiri, havası, suyu demektir. Birçok insan görmezden gelse de değerini bilen bilir ve şehrin gündemi yerel basından sorulur.

Beş yıldır bu gazetenin sayfalarında yazıyorum. Severek, isteyerek. Dergiler, birkaç gazete, birkaç site derken yazdığım yer çok olsa da bu sayfaların yeri ayrı. Çünkü doğduğum, yaşadığım şehrin havasını hissetmek için, şehre dair küçük notlar düşmek için bu sayfalarda yazmam gerekiyor.

Birkaç dostum neden yazıyorsun diye ara sıra soruyor. Biliyor ve inanıyorum ki, yazmak gibi bir gücü elinde tutanların öncelikle çevrelerine göz atmalarında inanılmaz bir haz vardır. Yazar kişi yaşadığı mekânı görmezden gelirse gün olur ki kendisi de görünmez olur.

Tokat’ta da birçok yerel gazete var. Bu sıralar renklerin ahengine kendini kaptıranlar ahkâm bile kesiyorlar. Bilmiyorlar ki önemli olan haber ve yerli olmaktır. Ben yerel basında memleketimin haberini görmek isterim. Bana ne Paris’ten Londra’dan Yunanistan’dan.

Rastladığım, haber niteliği olduğuna inandığım olayları haberleştirip yerel gazetelere gönderirim. Maalesef bugüne kadar Tokat gazetesi dışında hiçbir basın organında gönderdiklerim yer almadı. Burada yer alması belki ilk etapta bu gazetenin yazarı olmamdan kaynaklanıyor olarak algılanabilir ama uzun yıllardır görüyorum ki yerel gazeteler içinde Tokat’a en fazla yer veren bir gazetenin içinde bulunuyorum. Burada yazıyor olmamın bir sebebi bu. Diğeri de inanıyorum ki bu gazete hiçbir yere yaslanmadan, bir yerlerden çıkar ummadan, birilerinin gölgesine gizlenmeden mesleğini icra ediyor. Bunun aksini hissettiğim an, burada olmam için de bir sebep kalmaz zaten.

Diğer gazetelerin gönderdiklerimi yayınlamamalarının sebebi, yerel haber çokluğundan değil elbette. Paket haber yapmak işlerine geliyor olmalı. Sayfalar arasında Tokat haberini bulmak bazen o kadar zor oluyor ki.

Siyasetin rüzgârından yerel basının etkilenmemesi çok zordur. Bu rüzgârdan kendini koruyup da ayakta kalmak basın ahlakının şânındandır. Yazmak gibi bir eylemi gerçekleştiriyorsam bunu da hakkını vermek isterim. Yazdıklarımın gündelik hesaplara kurban gitmesini istemem. İşte bu yüzden buradayım. Harfler benim yakamı bırakana dek.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat