TOKAT GAZETESİ

46. KÜTÜPHANECİLİK HAFTASI

Turan Yalçın İl Halk Kütüphanesi Süreli Yayınlar Sorumlusu Araştırmacı Yazar

 

Her yıl Mart ayının son Pazartesi günü başlayan hafta ülkemizde Kütüphanecilik Haftası olarak kutlanmaktadır. Bu yıl 46. sı kutlanan Kütüphanecilik Haftası 29 Mart’ta başlayacak olup 4 Nisan günü sona erecektir.

İl Halk Kütüphanemizde yaklaşık olarak 40 bin kitap dergi ve gazete koleksiyonları bulunmaktadır. 10 Bilgisayarlı internet kafesi bulunan Kütüphanemizde ödünç kitap verme servisine üye olan vatandaşlarımız evlerinde okumak için ödünç kitap alabilmektedir. “Kitap almaya param yok” diyenler için güzel bir hizmettir aslında. Kütüphanemize 72 adet dergi alınmaktadır. Bu hizmetler ücretsiz olup haftanın 6 günü, Pazar günleri hariç okurların hizmetine sunulmaktadır.

Gelişen insan gelişemeyen insana nazaran her zaman bir adım öndedir. Gelişimin en kolay yolu ise okumaktır. Okuyan ve okumayı seven milletler okumayı sevmeyen milletlere nazaran her zaman bir adım önde değil mesafelerce önde olmaktalar. Yapılan araştırmalar dünyanın en gelişmiş milletleri olan ABD ve AB üyelerinin her zaman en çok okuyan milletler olduğunu göstermektedir. Okumamak okumayı sevmemek geri kalmışlığın simgesidir adeta.

Eflatun “Allah’ım çiçek dolu bir bahçe ve kitap dolu bir ev ver bana” diye dua edermiş.

Her yıl farklı okulda olduğu gibi bu yıl da Tokat İl Halk Kütüphanesi olarak Tokat Anadolu Öğretmen Lisesi’nde 14.00’de bir program yapılacak olup en çok kitap okuyanlara, en çok Kütüphaneye gelenlere ödüller verilecektir.

Çok okuyan insan güzel konuşan, güzel yazan ve insanlar üzerinde olumlu izler bırakan insandır. Bu yüzden okumak, gelecek nesillere de okumayı sevdirmek için Kütüphanecilik Haftası etkinlikleri güzel bir fırsattır.

Bu fırsatı Tokat olarak iyi değerlendirelim.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat