TOKAT GAZETESİ

BİR MEMLEKET SEVDALISI -II-

Bir önceki yazımızda Tokat Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin başarılı başkanı Mehmet BEKÇİ Bey ve onun Tokat Güç Platformu’ndan ayrılışının şehrimizde yarattığı  üzüntüden bahsetmiştik. Bugün de 1953 yılında kurulan, bugün il ve ilçeleriyle bünyesindeki 35 Oda, 49 000 üyesiyle  Tokat’ın en büyük esnaf ve sanatkar teşekkülü olan Tokat Esnaf Ve Sanatkarlar Odası’nın bildiğimiz bazı projelerine ve  basından takip edebildiğimiz kadarıyla  faaliyetlerine  bir göz atacağız.

Bunlardan biri; 24 Temmuz 2007’de başlayıp 30.11.2008’e kadar devam eden,  içinde Tokat’ın da yer aldığı Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu tarafından 25 ilde sürdürülen “Kadın Girişimciliğini Destekleme Projesi”dir.  Bu projenin ilk hedefi; kadın girişimcilere destek  vermek amacıyla TESK ve ESOB’ların kurumsal yapılarına uygun, sürdürülebilir bir “Kadın Girişimciliği Destekleme Merkezi Modeli” geliştirmek ve uygulamaktır .İkincisi ise  kendi işlerini kurmak isteyen kadınlar için girişimcilik eğitim ve danışmanlık hizmetleri ile küçük işletme sahibi girişimci kadınlar için iş geliştirme,eğitim ve danışmanlık hizmetlerinin sunulmasıdır.Başarıyla titiz bir şekilde yürütülen proje sonunda şehrimizde 264 kadın girişimci sertifika almıştır.

Avrupa Birliği Hayat Boyu Öğrenme Programı Leonardo Da Vinci-Otomatik Kontrol Sistemleri projesi ile TESOB yöneticileri, oda üyeleri ile Tokat Endüstri Meslek Lisesi yönetici ve öğretmenleri, Tokat’ta elektrik-elektronik sektöründe faaliyette bulunan işletme yetkilileri eğitilmişlerdir. 2009 yılında uygulanan bu proje ile 12 katılımcı Almanya’da teknik eğitim almışlardır.

Tokat Endüstri Meslek Lisesi ile ortak olunan LDV Projesi kapsamında okuldaki öğrencilerin daha iyi bir eğitim görmesi, hizmet alması için son teknoloji Enjeksiyonlu Araçlarda Arıza Bulma Yöntem ve Teknikleri Projesi ile iki yeni laboratuar bu okula kazandırılmıştır. 

TESOB’a bağlı Turhal Madeni Eşya ve Elektrik-elektronik Teknisyenleri Odası Enjeksiyonlu Araçlarda Arıza Bulma Yöntem ve Teknikleri Projesi kapsamında Tokat Endüstri Meslek Lisesi Meslek Dersleri öğretmenleri, Turhal Uzmanlar Ltd..Şirketi ustaları, oto tamir ustaları eğitilmişlerdir.

Şehrimizde ekonomik sıkıntılarını gidermek amacıyla KOSGEB’e kredi için başvuruda bulunan 1800 esnaf ve sanatkârımıza yardımcı olunarak 870’i bu imkândan yararlandırılmıştır.

Bize göre  en önemli projelerden biri 2008 yılında hazırlanan İŞGEM Projesidir. Bu proje kapsamında  Tokat Organize Sanayi Bölgesi’nde alt yapısı hazırlanan büyük bir iş      merkezi tesis edilmesi hedeflenmiştir. 

İŞGEM Projesi Esnaf Odaları Birliği bünyesinde yürütülen 4,2 milyon euroluk büyük bir projedir. Bütün illerin projeleri arasından 3 ilin –Tokat, Kastamonu, Malatya -projesi kabul edilmiştir.Tabii bu projenin kabul edilebilmesi hususunda TESOB yöneticilerinin zamanla yarışarak büyük mücadele vermesi herkesin takdirindedir.

5 dönümlük kapalı alan içinde konferans salonu, danışmanlık teknik hizmetlerin yürütüleceği servisler, Tokat esnafının üreteceği ürünlerin bulunduğu bölümler ve bunların pazarlanacağı birimler yer alacaktır. İki yılda bir yer bakımından  değişimli olacak bu projeye göre gelişimini sağlayan esnaf yerini bir başka esnafa devredecektir.Ayrıca burada faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarlar KOSGEB’in hibe kredilerinden yararlanacaklar.

Bu yıl tamamlanması programlanan İSGEM’in üstelik Tokat Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği’ne bir yükü de bulunmamaktadır. Maliyetin yüzde 75’ ini Avrupa Birliği Fonlarından kalanı da KOSGEB tarafından karşılanacaktır.

Bu projenin yanında ikinci büyük bir proje göze çarpıyor. METEM Projesi.( Mesleki Teknik Eğitim Merkezi.) Bütün sanayi çalışanlarının usta, çırak eksik bilgilerinin teknik araç, gereç ve eğitimlerle giderilmesi planlanıyor. Bütün bunlara ilaveten ürünlerin değerlendirileceği, pazarlanabileceği büyük boyutlu uluslar arası alana hitap edebilecek bir de fuar alanı düşünülüyor.

Tokat Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği sadece projelerle yetinmiyor. Şehrin kültür ve sanatına da imkânları ölçüsünde destek veriyor. Bir milletin en büyük değerleri ile birlikte bizim de ilgi alanımızı oluşturması bakımından bunlara birkaç örnek vermek istiyorum.

2007 yılında Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği –Tokat Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birlik Başkanlığı işbirliği ile düzenlenen bugünkü Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilcisi Sadun KÖPRÜLÜ, Devlet Eski Bakanı Reşat DOĞRU ve Tokat Milletvekili Orhan Ziya DİREN’ in de katıldığı “Irak’ın Geleceği ve Türkmenler” konulu panel oldukça ilgi çekmişti.

2008 ‘de GOP Üniversitesi, Vakıflar Bölge Müdürlüğü işbirliğiyle “Bilinmeyen Yönleriyle Türkçemiz ” konulu TDK Başkan Danışmanı Prof. Dr Recep TOPARLI tarafından konferans verilmesi de bu etkinliklerden biri.

Şehrimizde eksikliği hissedilen kültür sanat ve sivil toplum örgütlerinin orta ölçekli toplantılarına cevap verecek şekilde teknik açıdan donanımlı Kongre Salonunun yapılması apayrı bir girişim.

Ahilik geleneğinin unutulmaması ve şehrimizde yaşatılması için son yıllarda İl Ticaret ve Sanayi Müdürlüğü ile koordineli yapılan etkinlikler ise oldukça göz doldurdu.

Bu birlik kısaca izah etmeye çalıştığımız faaliyetlerin yanında esnafına ve sanatkârına yakışır bir vaziyete Türk Milletinin kardeşçe bir ve beraber yaşaması için üzerine düşeni yapmış, vatanın bölünmez bütünlüğü için mücadele edenlerin yanında olmuş, daima milli duruşunu sergilemiştir.

Devletiyle, milletiyle, siyasileriyle, mülki ve mahalli yöneticileriyle, esnafı ve sanatkârıyla barışık bu tür esnaf, sivil toplum örgütlerini, müesseselerini içtenlikle tebrik ediyor, ülkemize, Tokat’ımıza bir çivi de olsun çakmayı başaran Tokat’ımızın, esnafımızın sevilen, sayılan Mehmet BEKÇİ ruhlu, sevdalı insanların, ekiplerin yolları açık olsun diyoruz.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat