TOKAT GAZETESİ

TOKATSPOR VE ALT YAPI

Tokatspor’umuz son haftalarda Yükselme Grubu maçlarında enteresan neticeler alarak mahalli ve ulusal medyanın gündemini oluşturmaya devam ediyor, Doğrusunu söylemek lazımsa bunda Türkiye 2. Lig gruplarının şampiyon takımlarının gerek deplasmanlarda ve gerekse sahalarında oynanan maçlardan alınan sürpriz sonuçlar Türkiye liglerinin gruplarında yapılan maçlarında görülmüyor. Bu da gösteriyor ki Yükselme Grubu’ndaki takımların yaptığı maçların skorları hiçbir tahmine sığmıyor. Ligin çekişmeli, mücadeleci maçlara sahne olması bekleniyor. İnşallah Tokatspor’umuzun bu arenadan yüzünün akı ile çıkar.

Şanlıurfa deplasmanından 2-0’lık net bir galibiyetle dönen Tokatspor’umuzu bu başarılarından dolayı, başta Yönetim Kurulumuz olmak üzere tüm camiayı canı gönülden kutluyoruz. Son günlerde cereyan eden bazı hadiseleri ve gözümüze çarpan önemli meseleler hakkında görüş ve yorumlarımız şunlardır.

1) Bir defa halâ bazı kesimlerin adlarını belirtmeden internet sitelerinde Ercan hoca hakkında Tokatspor’umuzun kötü giden maç neticelerini de sebep gösterip, yalan yanlış yorumlar yapıyorlar. Buradan her zaman ifade ettiğimiz gibi biz bir rant, bir para, şan şöhret peşinde olmadan senelerin tecrübeleri spor birikimlerimizin ışığı altında sadece ve sadece Tokat futbolunu, Tokatspor’umuzu bir kademe ileriye nasıl götürebiliriz düşüncesinden başka bir düşüncede olamayız. Bu işi elimizde bulunan uzmanlık belgesi ile senelerini futbolun içinde geçiren gerek ülke çapında ve gerekse de ilimiz sınırları içerisinde futbolumuza hizmetimiz son nefesimize kadar devam edecektir.

2) Tokatspor’umuz Urfaspor galibiyeti ile puanını 12’ye çıkararak Bank Asya Ligi’ne çıkmak için önemli bir mesafe kat etmiştir. Geriye kalan 7 maçımızdan 4’ü içerde, 3’ü deplasmanda oynanacaktır. Sahamızda oynayacağımız rakiplerimizden Çorumspor hariç Klasmanda ilk 2 ve 3. sırada yer alan (Güngören, Akhisar Bld.spor, Türk Telekom) takımlardır. Deplasmanda da oynayacağımız maçlar Ankara’da Etimesgut Şeker, İzmir’de Göztepe maçları da buralarda yaşayan Tokatlı hemşehrilerimizin çoğunlukta olduğunu tahmin ettiğimiz vilayetler olduğundan maçlarda Tokatlı seyircilerin daha fazla yekun teşkil edeceği düşüncesi ile deplasman havasında olmayacağı kanaatindeyiz. Bu avantajları iyi kullanmamız lazım, diyoruz.

3) Takımımız ara transferde katılan futbolcularla bol alternatifli bir kadro görünümündedir. Bu takımımız için iyi bir avantajdır diyoruz. Yeter ki iyi futbol oynadığımız, iyi neticeler aldığımız maçlardaki orta sahası kalabalık (orta göbekte iki ön libero, bir ileri orta saha şeklinde 3 futbolcunun yer aldığı) kontrollü futbolumuzu geriye kalan 7 maçımızda da ortaya koyarsak daha iyi neticeler alabileceğimizi söyleyebiliriz. Urfaspor maçında sol ileri (sol açık) mevkiinde de şanssız bir şekilde sakatlanan ve uzunca bir zamandır takımda yer alamayan Aytaç’ın yer alması ve oynadığı güzel futbol ile takıma katkı sağlaması sevindiricidir. İnşallah kısa bir zaman sonra aynı şekilde sakatlanan, kendi alt yapımızdan yetişen futbolcumuz Fatih Özdemir de bu kervana katılır, temennisindeyiz. Buradan bir defa daha Namık hocamızı ve Teknik Heyetimizi, futbolcularımızı Urfaspor maçından dolayı kutluyor, kendilerine her zaman olduğu gibi özgüvenimizi belirtiyoruz.

4) Son günlerde gereksiz bir şekilde mahalli basında sık sık yer alan alt yapı, üst yapı olayına da parmak basarak spor kamuoyumuzu bu mevzuda bilgilendirmek istiyoruz. Her zaman söylediğimiz gibi bir profesyonel takımın üst yapısı olmadığında alt yapısının olmasına da imkan yoktur. Tokatspor profesyonel takımı ayrı, alt yapısı ayrı mütalaa edilemez. Tokatspor Profesyonel takımımız Bank Asya’ya çıkmak için mücadele verirken alt yapımızdaki bu meselelerle gündem oluşturmak Alt yapımızdaki başarıları kişilere maledilmesi yanlıştır. Seneler evet Tokat TÜFAD (Türkiye Antrenörler Derneği) Şubesi’nin açtığı, genelde Tokat ve kazalarındaki takımları çalıştıran Antrenörlerin yer aldığı geliştirme seminerine davetlimiz olarak iştirak eden Türkiye ve ulusal alt yapı duayeni, eski Genç Milli Takım ve BJK Alt Yapı Koordinatörü olan sayın Serpil Hamdi Tüzün hocamızı Tokatlı Antrenörlerine alt yapı çalışmaları hakkında bilgilendirmek, temel bilgileri bizzat Tokat’ımızda kendisi ile yaptığımız konferanslardan, derslerden karşılıklı bilgi alış verişi yaparak almışlardır. Tokatspor ve vilayetimizdeki amatör takımlarımızın alt yapılarındaki çalışmalar bugün Tokat’ımızı Türkiye’nin ilk 20 vilayeti arasında yer almasında Serpil Hamdi Tüzün hocamızdan aldığı bilgilerin katkısı inkar edilemez.

5) Takımımızın alt yapı çalışmalarındaki son yıllardaki başarıları seneler evvel alt yapının her kategorisini ayrı ayrı antrenörler çalıştırarak alt yapıda en az 4-5 antrenörün yer aldığı bir yapılanma ve bu antrenörleri sık sık değiştirmeyerek istikrarlı çalışmadandır. Bugün Türkiye futbolunun beşiği olarak sayılan Karadeniz bölgemizin takımlarının oluşturduğu U-18 (Süper Gençler) kategorisinde Tokatspor U-18’leri bu sezon ilk defa Şampiyon olmuşlardır. Alt yapımızda görev alan yöneticilerin yanı sıra asıl sebep bu kategoride 3-4 sezondur başında bulunan Orhan Yazıcı ve ekibinindir.

Tokatspor U-15 takımımız da Tokat şampiyonluğunun ardından Amasya Merzifon’da yapılan Grup maçlarında da namağlup Şampiyon olarak Türkiye Şampiyonluğu için Yarı Finale kalmıştır. Bu takımımızın teşkili geçen sezon Futbol Federasyonu’nun oyuncu seçmek gayesi ile Tokat ili içerisindeki muhtelif takımlardan alınan futbolcularla kurulan karma takım oyuncularından sağlanmıştır. Bu meyanda Samsun Federasyon Karması ile Erbaa’da yapılan maçta Tokat 15 Yaş Karmasının 1-0’lık galibiyeti ile neticelenmiştir. Bu takımın teşkili Tokat İl Futbol Temsilcisi Şahap Kural ve TÜFAD’ın müşterek çalışmaları ile olmuştur. Hakan Alpay ve Dursun Yıldırım hocaları görevlendirildiği gerek kadro seçimi ve gerekse de takımın çalışması bu hocalar tarafından yapılmıştır. Daha sonra bu kadro Tokatspor’un Akademi Ligi’ne katılacak diye hemen hemen büyük bir kısmı Tokatspor’a transfer edilerek Tokatspor’umuzun U-15 Yaş Grubu takımı teşkil edilmiştir. Tesadüf eseri olarak da Tokatspor Alt yapısında bu takımı yine Dursun Yıldırım ve Hakan Alpay hocaları çalıştırmışlardır.

Alt yapıda bu çalışmalar bir bütün olarak mütalaa edilmelidir. Alt yapımızın Teknik Sorumlusu Cavidan Şankaynağı, Alt Yapı Antrenörleri Orhan Yazıcı, Hakan Alpay, Dursun Yıldırım, Orhan Akdağlı, Ayhan Demirel’i bu sezondaki başarılı çalışmalarından dolayı kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Sen/ben devasını bırakıp Tokatspor’umuzun tüm camiaları olarak yöneticisi ile teknik kadroları ile futbolcuları ile taraftarları ile birlik ve beraberlik içerisinde olmaları Tokatspor’umuza fayda getirir inancımızı bir defa daha hatırlatırken Tokatspor’umuzun bundan sonra yapacağı maçlarda başarılar diler, sayın spor severlere sevgi ve saygılarımızı sunarız.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat