TOKAT GAZETESİ

23 NİSANLAR HEP TAZE KALSIN ÇOCUKLAR..!

Şerare KIVRAK

 

            Nisan ayı geldiğinde baharın en güzel günleri yaşanır ülkemizde. Canlanan doğa, yeşeren tabiat, engin ufukların, yeni umutların, aydınlık yarınların önsözü gibi gelir bana.

            Yılın tüm aylarını severim. Hepsinin ayrı güzelliği, ayrı özelliği vardır. Vardır da, Mayısların, Ağustosların, Ekimlerin ve Nisanların daha başka güzellikleri vardır. Bu yüzden bu ayları bir başka severim.

            Her birinde, ülke tarihinin yeniden diriliş, uyanış, şahlanış, varoluş destanları yaşanmıştır. Her birinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vazgeçilmez, ölümsüz eserleri ve bunların derin izleri vardır. Bu aylar bu güzelliklerle adeta, TAÇLANMIŞLARDIR.

            İşte bu aylardan biridir NİSAN ayı.

            1919 yılında başlayan milli diriliş, 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışı ile uyanışa geçmiştir. Bin yıllık kişisel egemenlik kısa sürede Milli Egemenliğe dönüşmüştür. Bu olayın tarihte bir başka örneği yoktur.

            Bu anlamlı günün ölümsüzleşmesini, daima taze kalmasını isteyen Ulu Önder, bu günü bayram olarak çocuklara armağan etmiştir.

            “23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI”

            Dünyanın hiçbir ülkesinde çocuklara armağan edilmiş bir bayram yoktur. Çocuklara bu derece önem veren bir liderde çıkmamıştır.

            O ne büyük ileri görüşlülüktür ki, “Bugünün küçüğü, yarının büyüğü” diyerek ülkenin geleceği olan çocukların, bir ülke için asla vazgeçilmezlerden olduğunu görmüştür.

            “Bağımsızlık benim karakterimdir!” derken, tüm çocuklarda yarınları görmüş, egemenlik ülküsü ile dolu yüreklerde kendi düşüncelerini, kendi duygularını hissetmiş, kendi çocukluğunu yaşamıştır.

            Bu bayram tabiî ki çocukların bayramıdır. Çocuklarla kutlamak, törenlerin her bölümünü çocuklarla yaşamak, Atatürk’le çocukları bir arada yaşatmak ve bayramın temel özelliğidir.

            Kamu kurum ve kuruluşlarında da özellikle gençlere değil, çocuklara bu güzellikler coşku ile yaşatılmalı, onlara yarınların önemi anlatılmalıdır.

            23 NİSANLAR SİZLERLE GÜZEL ÇOCUKLAR…!

            Yüreğiniz gibi, yüzünüz gibi temiz ve pak olsun bayramlarınız. Savaşın, gözyaşının, açlık ve yoksulluğun çığ gibi büyüdüğü dünyamızda ülke olarak, millet olarak sevgi, barış ve kardeşlik kervanınıza çok ihtiyacımız olacak…

            23 NİSANLAR HEP YAŞASIN ÇOCUKLAR…!

            Egemenlik ülküsü, Atatürk sevgisi eksilmesin minik kalplerinizden. Bağımsız, böylesine güzel bir ülkede yaşamanın kıymetini bilip, dün olduğu gibi bugünde özgürce yaşam sürün. Çünkü başka ülke, başka toprak çook… Ama BAŞKA TÜRKİYE YOK..!

            Doksan yıldır taze kalan bayramınızı, size emanet edenlere minnet ve şükran duyarak sizlerde yaşatın.

            Yaşatın ki; “Milli Egemenlik Milletin Namusudur, Şerefidir!” diyen ulu önder yarın sizlerden hesap sormasın!

            BUGÜN “23 NİSAN” BAYRAM YAPIN ÇOCUKLAR…!

            Dilinizi, kültürünüzü, ulusal değerlerinizi, tarihinizi iyi öğrenin, onlara sahip çıkın.

            Şunu unutmayın ki; Tarihini bilmeyen ülkelerin coğrafyalarını başkaları çizer…!

            Bayramlar, tarihimizi, kültürümüzü, ulusal değerlerimizi hatırlatan, yaşatan en değerli belgelerimizdir. Hayat bayramlarla güzeldir.

            23 NİSAN, EGEMENLİK ÜLKÜSÜNÜN DOĞUŞUDUR ÇOCUKLAR…!

            Daima ileriye ve yukarıya bakın, bakın ki ufku değil, ufkun ötesini görebilesiniz.

            Egemenlik ülküleriniz, egemenlik ilkelerine sahip çıktığınız müddetçe, yüreğinizde yaşayacak, ülkeyi güneş gibi aydınlatarak karanlıkları boğacaktır.

            Ülkemizin büyük bir sınavdan geçirildiği günümüzde “Maküs talihin” tekerrür etmemesi için ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğümüzü…”

            Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı, laik, demokratik Türkiye Cumhuriyetini koruyalım…!

            “EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR” sözünü hep birlikte haykıralım.

            Bayramınız kutlu, geleceğiniz aydınlık olsun sevgili çocuklar…!

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat