TOKAT GAZETESİ

BESTEKARLAR TOKAT'TA İLK KEZ BULUŞTU

Ey! yolcuların en güzeli!

Sana ulaşmak için ne yapmalı ki yol yürümenin tadını, lezzetini, huzurunu , mutluluğunu ve dahi neyi varsa heybeye yerleştirip ayaklara talimat verildiği an sefere çıksın.

            Hane kapısı ki yavaş yavaş açılmalı, incinmeden, kırılıp dökülmeden, ses çıkarmadan.

            Uzanan ellerin ortasındaki nasırlı çizgilerin tam ortasını öpüyor, helal lokmanın doyumunda terlemiş bir vaktin kendi adını koyduğu unutulmalara doğru uzanıyorsun.

            Yüreğin içinde ne varsa mısra olup, dizelerle güneşe doğru yola çıkamaya hazırlanırken kelimelerin saldırısına uğrayıp kıtalara teslim oluşun bir adım ötesi şiirle dost oluşun başlangıç noktasına, merhabasına ulaşırken şafak size ulaşmaktadır. Artık kaçış yoktur. Neyiniz varsa bir teslimiyetin ılık rüzgarında savrulur durursunuz. Akıbetinizi tayin edebiliyorsanız harikasınız.

            Sahi neyi arıyoruz. İnsanımıza neyi sunmaya çalışıyoruz. Hizmetin bedeli, sınırı, kalitesi ne olmalı salonlar dolup taşsın da tertip edenler hizmet aşkının doruklarında bir sonraki program için daha o akşam kolları sıvasınlar diye midir koşuşturmaların nedeni.

Yolların  hep çıkmaz olanları bizim sokakta mı kesişmelidir.

Menzile giden yola çıkmaya gör, önündeki taşlar, çakıllar, çamurlar ve dahi çukurlar tek tek yok olmak zorundadır.

Artık kaza yapmak yok. Kim ne yapıyorsa yapsın ama biz kaza yapmayacağız.

Yaşadığım şehirde beş yılın üzerinde yerleşikseniz tanıma ve tanınmada sıkıntı yaşamazsınız. Sayıları bir elin parmakları kadar  dostun ve arkadaşınız varsa Kaf dağı’na Zümrüd’ü Anka’ya at sürersin dolu dizgin.

Yılların derinliğinde Uluslar arası dört büyük Şiir Şöleni organizasyonunda bulunmanın bilgi ve birikimi dost ve kardeş ülke Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de 11. Hazar Şiir Akşamlarını gerçekleştiren kadronun aktif bir üyesi olmanın, onlarca yurt içi ve dışında panel, konferans, şiir şöleni tecrübesiyle baharla beraber şehrin ışıklarındaki kış uykusunu yok etmek, güneş ufkunda yanmışlığın zirvesinde şiirleri besteleyip şarkılaştırıp düne, bugüne ve yarına mühür vuracak olan TSM bestekarlarını bir araya getirmek. Kendi bestelerini kendi seslerinden dinlemek.

Yaklaşık beş yıl önce katıldığım Simav Şiir Şöleni sonrasında Bestekar – Şair Engin ÇIR’la sık sık görüştüğüm konuların hep ön maddesiydi.

Zamanın mekanın ani iniş ve çıkışları tayin ettiği günlerin elbette sonu yok. Problemsiz bir günün ve ayın olmadığı saatlerin bir sonu olmalı ve gergin yaşamanın sağlığımızda açtığı olumsuz ne varsa uzaklaştırmalı ve Tokat’ta mutlaka bestekarların kendi seslerinden bestelerini söylediklerini bir gece düzenlememiz gerek.

Tokat Kültür Derneği 2009 yılında kuruldu.

Kurucu ve yönetim kurulu üyeleri;

İrfan YILDIZ,Osman BAŞ, Selahattin ADIGÜZEL, Yusuf SEMİZ, Ömer Faruk AYBEK, Burhan KAÇAR, Süleyman GÜLER, Ünal KAR,  İsmail POLATÇI ve onlarca üye ve gönül dostu.

 Önce yaklaşık bin beş yüz kitapla Taşhan’daki bürosunda okuma salonunu faaliyete geçirdi.1.Tokatlı Şairler Buluşması’nı gerçekleştirdi. “Hizmetkâr Lider Recep Yazıcıoğlu” kitabına tanıtım, il dışında onlarca şiir şölenine iştirak,16 Nisan 2010 Cuma akşamı Bestekarlar gecesi ile Tokat Kültür hizmetleri zincirinde hiç bulunmayan bir hizmeti gerçekleştirdi.

            Yaklaşık on bir yıldır Tokat Kümbet, bizim Kümbet ve Kümbet altında dergisi şair ve yazarlarının manevi katkıları her gün bütünleşerek büyüyecek ve yeni program için projeler peş peşe gelecektir. Kümbet altında dergisi 40. sayısıyla okuyucularına ulaşmıştır.

İlk program ve bestekarlar.

TRT Ankara Radyosu Ses Sanatçısı ve Bestekâr Ali ŞENOZAN, TRT Ankara Radyosu Ses Sanatçısı ve Bestekâr Suat YILDIRIM, TRT Ankara Radyosu Ses Sanatçısı ve Bestekâr Ferhat SARMUSAK, Kültür ve Turizm Bakanlığı İzmir Türk Sanat Müziği Ses Sanatçısı ve Bestekâr Engir ÇIR ile Samsun Belediyesi Konservatuarı Türk Sanat Müziği Şefi ve Bestekâr Cavit ERSOY, Ses Sanatçısı Nazlım Saynur ALTUN.

Söz yazarları, şairlerimiz Cahide ULAŞ ve Anadolu RC Life dergisi genel yayın yönetmeni  Rüştü KONYAR’ın  gecemize eşi ile şeref vermeleri ne güzeldi.

Beş bestekarı aynı akşam bir programda bir araya getirmenin zorluğunu tahmin etmek, yorumda bulunmak için yaşamak gerek.

Profesyonel TSM saz ekibini bir araya getirmek için il dışına taşmanız gerektiğinin derinliğinde yol almanın dozunu anlamak için yaşamak gerek.

Yaklaşık üç ay süren program hazırlıklarının bütün safhalarını ilerleyen günlerde yazacağım. Bizden sonra birileri niyetlenir, program yapar yada kem gözle bakar, diline hakim olamazsa bilinmezleri bilsin isterim.

Kısa bir süre önce yazdığım şiir sevginin özeti gibidir.

Sevdim Seni...

“ Bu fasıl, aklımı başımdan aldı

            Sevdim seni, sevdikçe nasıl yandım, nasıl... nasıl… nasıl…

            Şimdi, yüreğim çöllerde esir kaldı

            Sevdim seni, sevdikçe nasıl yandım, nasıl...nasıl… nasıl…

 

            Hasreti ben yaşarım, yüreğimde gezersin

            Akşam sabah, gece gündüz esersin

            Biliyorum, yüreğimdeki sensin

Sevdim seni, sevdikçe nasıl yandım, nasıl...nasıl…nasıl.”

 

Artık şiirler bestelenmeli, Vakit tamam olmuş, şiirler olgunlaşmıştır. Bu şehrin şairleri bestekarları tanımalı, bestekarların bu şehrin şairlerini.

Değerli hocam, Koro Şefi Nedim YILMAZ, GOP Üniversitesi Konservatuar Müdürü Arda GÖKSU, GOP Üniversitesi Devlet Konservatuarı Öğretim Görevlisi Banu GEBELOĞLU, GOP Üniversitesi Güzel Sanatlar Okutmanı Ercan BAŞ, GOP Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Erol BAŞARAN, Samsun Belediyesi Konservatuarı Sanatçısı İlkay OLGUNCAN ile Samsun Belediyesi Konservatuarı Sanatçısı Yaşar ABRUR  ve şarkılarıyla bestekarlarımız. 

GOP Üniversitemizin Şehir Yerleşkesi salonunda muazzam bir gece. Salon tıklım tıklım dolu. Seyirci TSM’ni bestekarlarımızdan dinlemek için saatler öncesinden salona akmaya,daha bestekarlarımız pıravo yaparken dolmaya başlıyor.

Söz sazda ve ustasında ise kelimeler susmalıdır.

Bestekarlara ilk kez kavuşan dinleyiciler TSM’ne doyuyor ve tüm şarkılara eşlik ediyor.

Beşer şarkı dinliyoruz.

 Finalde Ali ŞENOZAN. herkes ayakta, yeni şarkılar ve Tokat türküleri. “ Hey Onbeşli Onbeşli” Niksarın Fidankları” ile final. Bütün bestekar, Protokol, Tokat Kültür Derneği kurucu ve yöneticileri sahnede. Salon ayakta hep birlikte söylüyoruz.

Zamana ve mekana aldırmadığınız anlar vardır. Küçük daima küçüktür büyümesini bilmiyorsa. Bütün yolların birbirine benzediğini sanmak yada yaşamak büyümeyen bir beynin kendi içindeki nefis mücadelesine teslimiyetidir.

Şimdi şehrin caddelerine uzanmak alabildiğine,

            Şimdi Tokat’ta ilk olan bir programı gerçekleştirmenin tatlı yorgunluyla geceye teslim olmak.

            Şimdi yarına akmak sessizce…

           

            Konser sabahında yine bestekarlarımızla birlikte dünyanın sekiz harikasından biri olarak kabul edilen Ballıca mağarasını geziyoruz. Öğle yemeğimiz dernek başkanımız İrfan YILDIZ’ın bağ evinde başta çökelekli olmak üzere yöre yemeklerimizden oluşan harika bir Halil İbrahim sofrasında gönüllerimiz sofrayla bütünleştiği sohbet saatleri.

            İkindi sonrasında serbest şehir gezintisi yapan bestekarlarımız akşamın değişik saatlerinde ayrılıyorlar.

            Elbette beden ayrılığı, gönüllerini şehirde bırakıyor ve mutlu bir birlikteliğin unutulmaz olduğunu dile getiriyorlar.

            Tokat Valiliği, Belediye Başkanlığı, GOP Üniversitesi Rektörlüğü, Tokat Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Tokat Kültür Derneği programı birlikte yapıyor.

            Program için Tokat Seyahat, Topçam Turizm, Tokat Yıldız (Otobüs firmaları) konaklama için İşeri Otel, yemekler için Büyük Otel ve Huzur Restoranlar katkı sağlıyor.

            Şimdi kendi dünyamızın renkli rüyalarında bestekarlarımızın nağmeleri dudaklarımızı süslüyor. Düşlerle gerçeklerin bütünleştiği bir mahsulün hasat vaktini yaşıyor.

            Yaşamanın ve üretmenin tatlı yorgunluğu bu olsa gerek.

 

 Osman BAŞ

 21.04.2010

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat