TOKAT GAZETESİ

BAHARDA AZ EDEBİYAT

Mustafa UÇURUM

 

            Dergilerin çokluğu beni her aman mutlu etmiştir. Çünkü dergilerin ülkemiz şartları düşünüldüğünde hiçbir kâr amacı güdülmeksizin sadece samimi duygularla çıkarıldığını çok iyi bildiğim için çıkan her dergi, çıkan her yeni sayı beni mutlu eder.

            Az Edebiyat dergisinin 6. sayısı da bu mutluluk haberleriyle okuyucularına ulaştı. Dergilerin her yeni sayısı mutluluk için bir sebeptir. Vurdumduymazlığa, kapitalist işkenceye, sanal aleme ve kalplerin üstünü kaplayan kalın sis duvarına rağmen çıkan her yeni sayı bir devrim gibi gelir. Az Edebiyat böyle bir ortamda Aydın- Nazilli’den yaptığı canlı yayına dimdik ve her sayıda biraz daha kendini geliştirerek devam ediyor.

            Bir derginin kendini geliştirdiğinin bazı emareleri vardır. Örneğin, her yeni sayısında kadrosuna kattığı yeni isimler, zenginleşen içerik, kendini geliştiren mizanpaj gibi ileri ataklar bir derginin geniş soluklar alması için artı noktalardan bazılarıdır. Az Edebiyat 6. sayısında bunu başarmış bir dergidir. Bahar sayısına kapakta yaptığı yeniliklerin yanında yeni isimler, iddialı ürünlerle giren dergi, okuyucuların beklentilerini boşa çıkarmayacak bir içeriğe sahip.

            Mustafa Özçelik, Gökhan Akçiçek, İsmail Karakurt, Hüseyn Kaya, Mehmet Aycı, Hayrettin Orhanoğlu, Suavi Kemal Yazgıç, Filiz Bedük, Mustafa Uçurum, Cahit Efgan Akgül, Münire Sulusaray, Kemalettin Bal ve Gunbannazar Ezizov bu sayının şairleri.

            Dergide bu sayı Hasan Yurtoğlu’na ait uzun soluklu bir eleştiri yazısı yer alıyor. Yurtoğlu yazısında, dergilerin yaptığı özel sayılardan, İsmet Özel’den, Hariye Ünal’dan, edebiyatın edebinden bahis açarak konuları derinlemesine işliyor. Özellikle İsmet Özel’in dünü, bugünü, yarını tarzındaki sözleri dikkate değer.

            Nazillili bir yazar olan Ali Çolak da memleketinden yayın hayatına atılan Az Edebiyat’a bir söyleşi ile konuk olmuş. Ali Çolak ile deneme yazarlığından okur yazarlığa, şairlerden bahçelere uzanan bir sohbet gerçekleştirilmiş.  

            Derginin 6. sayısı hikâye bakımından da oldukça zengin. Bir nefeste okunabilecek derecede sade ve iyi ürünler yer alıyor. Nevzar Akyar, Fatıma Zehra Merinos, Suat Acar, Ayşe Şavklıyıldız, Ömrüm Işıkay bu sayının hikâyecileri.

            “Yapacağım en son iş bir gazel şerhiydi.” diyerek Kadı Burhaneddin’in bir gazelini şerheden Berat Demirci, ilgiyle okunacak bir yazıyı kaleme almış. Şerhin yanında verdiği ara bilgiler de okumayı daha verimli kılıyor.

            Said Türkoğlu dünya hayatının geçiciliği ve akıl çeldiriciliği üzerine hikmetli bir deneme ile dergide yerini alan yazarlardan.

            Mustafa Celep Cesaretin Şiiri, Şiirin Gücü adlı yazısında “şair, şiir, para” üçgenindeki bir döngüyü irdeliyor. Şairin asıl cesaretinin parayı putlaştıranlara karşı gösterdiği cesaret olduğu vurgusunu yapıyor.

            Az Edebiyat, oturmuş periyodu ve iyice beliren yayın kadrosuyla uzun soluklu bir dergi olacağının işaretlerini vererek 6. sayısına ulaştı. Ümit edelim ki, Az Edebiyat’ın yolu uzun olsun. Nice yeni sayılarla okuyucularını selamlasın. Her dergi bir yara bırakarak aramızdan ayrılıyor. Yarası az bir edebiyat dünyası diliyorum.

 

Az Edebiyat: azedebiyat@gmail.com

            Tel: 0 506 582 95 94

            Web: www.azedebiyat.com 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat