TOKAT GAZETESİ

KERMES SEZONU BAŞLADI

Mustafa UÇURUM

 

            Toplumsal hareketliliğin en yoğun olduğu mevsimlere geldik. Kışın soğuk yüzünde kılını bile kıpırdatmaya gücü olmayanlar, baharla birlikte açılmaya başladı. Organizasyonlar, şenlikler, fuarlar ardı ardına gelmeye başladı. İnsan nereye gideceğini, hangisine yetişeceğini şaşırıyor.

            Son yılların moda yardımlaşma tekniği “kermes”ler olmaya başladı. Hem alışverişin hem hayır işlemenin birlikte yapıldığı bu tür çalışmalar, yine halktan toplanan yiyecek, giyecek gibi ürünlerle gerçekleştiriliyor. Bugünlerde her köşe başında halkın adını bile bazen ilk defa duyduğu vakıflar, dernekler açtıkları çadırlarda halkı hayır işlemeye davet ediyorlar.

            Elbette, hayır işlemenin kötü bir yanı olamaz. Salih bir amelle oralara gidip, yardım edilmesi gerekenlere elinden geldiğince destek olmanın yanlış bir yanı olmaz. Tabii ki bir yere kadar.

            Halkımızın hayır işlemeye meyilli bir yanı var. Hem sadaka anlamında hem de tüm insanlar kardeştir düsturundan hareketle insanlar temiz bir kalp ile bu tür organizelere giderek güçleri yettiğince bir şeyler yapmaya çalışıyorlar. Fakat bu öyle bir hale geldi ki köşe başları kermesçilerle (!) dolup taşmaya başladı. Öğrenciler için, öğrenci yurtları için yapılan kermesleri her zaman anlayışla karşılamışımdır. Hatta dünyanın bir ucunda muhtaç kardeşlerimiz için yapılan kermeslerin de evrensel bir insanlık yanı taşımasından dolayı anlayışla karşılanmasını da kabul edebilirim. Bir siyasi partinin, bir okulun kermes düzenlemesini bir türlü anlayabilmiş değilim.

            Kermes, muhtaç durumda olanlar için yapılan bir yardım faaliyetidir. Bir siyasi parti neden kermes düzenler anlamak mümkün değil. Bu parti bir de mecliste olan, hazineden yardım alan bir parti ise iş daha da sarpa sarmakta. Eğer bu kermesi farklı bir amaç için ( öğrencilere yardım, yardıma ihtiyacı olanlara destek) yapıyorsa bir nebze olsun anlayışla karşılanabilir ama halk çadırın üstünde gördüğü siyasi parti simgesini görüp de oradan nasıl alış veriş yapabilir ki? Diğer insanları bırakın, kendi partilileri bile bu kermeslere katılmak istemez.  Kermes yapılan çadırların önünden geçerken bir bakın, siyasi partilerin yaptıkları bomboşken, öğrencilere yardım amaçlı yapılanlar tıklım tıklımdır. Öğrenciler derken de milli eğitimin okullarının yaptığı kermesleri kastetmiyorum. Bunları da anlamak mümkün değil. Okul döneminde zaten okul ihtiyaçları için alınan ücretlerin dışında bir de kermes yapıp da insanları bezdirmenin nasıl mantığı vardır, anlamak mümkün değil.

Öğrencilerin kaldığı, özellikle köylerden gelen öğrencilerin kaldığı yurtlar vardır. Bu çocukların ücret vermesi bazen mümkün olmamakta. Köylünün hali ortada. Çocuğunu binbir zorlukla okutmaya çalışanların yurt ücretinde zorlanmaları normaldir. Bu tür yurtların ihtiyaçları için kermes düzenlenmesi, yardım kabul etmesi kadar normal bir şey olamaz.

            İnsanımızın ne kadar iyiliksever, temiz kalpli olduğunu dilencilerin halini görüp anlamak yeterli. Televizyonlarda, gazetelerde sık sık çıkan dilenci haberlerine rağmen hâlâ sokak başlarını tutmuş dilencilerin avuçları hiç boş kalmıyor. İnsanımızın, yakalanan dilencinin üzerinden çıkan milyon liralık banka cüzdanları, üzerinden çıkan bilerce lira, üzerlerine kayıtlı sayısız mülk haberlerine karşın dilencinin ettiği duanın tesiriyle ve tertemiz bir kalple dilenciyi boş çevirmediklerine şahit oluyoruz.

            Hayır yapmak, sadaka vermek çok önemlidir. “Bir sadaka bin musibet kovar.” derler. Önemli olan yapılan iyiliğin nereye gittiğini bilerek bir şeyler yapmaktır. “Ben yaptım, gerisi onlara kalmış.” gibi bir mantıkla hayır işlemenin kişiye pek hayrı olmaz ama bu işi organize edenlere faydası olduğu kesindir. Siz siz olun, adı kermes olur başka bir şey olur, ne adla yapılırsa yapılsın yaptığınız hayrın takipçisi olun. Yıllarca yurtlarda kalmış biri olarak şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki yurtların yaptığı kermeslere gözünüz arkada kalmadan her türlü desteği yapabilirsiniz, bu memlekette bu çarkın dönmesi için salih bir kalple yapılacak yardımlara gerçekten ihtiyaç var.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat