TOKAT GAZETESİ

"KİŞİSEL GELİŞİMİ ÖNEMSEMEMİZ..."

SAKARYA ÜNİVERSİTESİ İŞLETME BÖLÜMÜ ÖĞRENCİSİ TOKATLI HEMŞERİMİZ ONUR KAAN DEMİR:

“KİŞİSEL GELİŞİMİ ÖNEMSEMEMİZ TABİİ Kİ HAYATTA BİZE ÇOK ŞEY KAZANDIRACAKTIR”

SORU- Onur Kardeş, sizinle daha önce röportaj yapmıştık ama siz gene de sizi  hatırlamayan   okurlarımıza kendinizi tanıtır mısınız ?

ONUR KAAN DEMİR- 1990 Erbaa doğumluyum. İlköğretim Okulunu Tokat  Fatih ilköğretim Okulunda tamamladım. Mehmet Akif Ersoy Lisesinden mezun oldum. İki defa Üniversite giriş sınavına hazırlandım. Şu an Sakarya Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesinde İşletme 3. sınıf öğrencisi ve aynı zamanda Çalışma Ekonomisi yan ana dalında da öğrenim görmekteyim. Bir çok kulüp faaliyetlerinde bulunmaktayım. Okulumuzda her tür sosyal etkinliğe katılmaya çalışmaktayım.

SORU- Daha önce sizinle röportaj yapmıştık. Artık 3. sınıf öğrencisi olarak  ilk sınıftaki duygularınız ve şimdiki Üniversiteli olarak duygularınız  arasında ne fark var?

ONUR KAAN DEMİR- Üniversiteye ilk başladığım zaman Üniversiteyi tanımaya yönelik bir heyecan vardı. Yeni arkadaşlarla tanışmaya, yeni yerler görme süreciyle bir hayli zaman böylece geçti. Zaman geçtikçe yeni arkadaşlara ve yeni ortamlara alışmaktayız. Zamanın nasıl geçtiğinin farkına bile varamadan   1 yıl geçmiş oluyor. 1 ve 2 sınıf derken 3. sınıfa geçmiş oluyoruz. Üniversiteyi  yarılamış ve nerede  hangi görevde  çalışacağımıza karar vermenin   vakti geldiğini düşünüyorsunuz. Bu karar verme yeniden  bir hedef belirleme bize tatlı  bir heyecan vermekte. Zamanın nasıl geçtiğinin farkına vararak   3 sınıfa geçerken , kamuda mı yoksa özelde mi çalışacağımızı kararlaştırmamız  gerektiğine  inanarak buna yönelik gelişimimiz , çalışmamızı en güzel şekilde tamamlamamız  gerekmektedir.  Bunlara bağlı olarak duygularımız genelde iş odaklı olmaktadır.

SORU- Üniversiteye başlarken “ Kişisel Gelişim” e ilgi duymazken,  şimdi gelişimi önemseyen  paneller ve konferanslara giden, daha çok okuyan insansınız . Bu farklı gelişme size ne kazandırdı? İlerde ne kazandıracak?

ONUR KAAN DEMİR-Üniversiteye başlamadan önce her şeyin Üniversite okumaktan ibaret olduğunu sanmaktaydım. Zamanla anladım ki, önemli olan kendimizi  ne kadar geliştirdiğimiz , aynı bölümde okuyan arkadaşlarımızdan  farklı olarak kendimize neler kattığımız olduğunu anladım. Üniversitede kendimize artılar eklememiz için gerekli bütün koşulları  sağladığını düşünmekteyim. Üniversitenin bu imkanları bilindiği gibi  çok çeşitli konularda çok sayıda konferansların seminerlerin olmasıdır. Bu konferansları gerek düzenleyen görevli gerekse dinleyici olarak katılarak gelişimimize  katkı sağladığını düşünerek  aktif şekilde katılmaya çalışmaktayım.  Organizasyonlar düzenleme, konferanslarda yer alma,  okulda tanınırlığımızı artırarak  diğer organizasyonları  düzenleyenler  tarafından danışılan bir kişilik olmamıza katkıda bulundu. Yaptığımız işlerin güvenirliği  güzel çalışmaların hayata atılırken iş verenlerin dikkate alacağını   düşünerek , diğer arkadaşlarımdan farklı olarak  artılarımın yüksek olduğu düşüncesiyle  farklılık kazandıracağını düşünmekteyim.

SORU- Gelişiminizde  aileniz ne gibi farklar görmekte?

ONUR KAAN DEMİR- Ailem bugüne kadar yaptığım ve bundan sonra  yapacağım çalışmaların bilinçli  bir şekilde olacağını  bilerek benim  kendime olan güvenimin  artmasına neden olmuştur. Bu işi yaparken bir defa düşünmediğimi, hemen karar verip  ilerde pişmanlık duymak istemediğimi bilmeleri gelişimin  bir sonucu olduğunu bilmektedirler. Ailemin her zaman yanımda yer alması  destekçi olması  geliştiğimin farkına varmalarından kaynaklanmaktadır.

SORU- Sizce Üniversiteler Kişisel gelişim konusunda ne yapmalı? Öğrencilerinin gelişimi için

ONUR KAAN DEMİR-Üniversiteler Kişisel Gelişim adından da anlaşılacağı gibi  kişisel yani kişinin üzerine düşen özellikleri  kazanmasında  üstlerine düşen görevi  yerine getirdiklerini düşünüyorum. Şunu da belirtmek gerekir ki bu hizmetlerden çoğu Üniversite öğrencisinin haberi dahi yoktur. Öğrenciler haberdar edilerek hizmetlerden nasıl ve ne şekilde  faydalanacakları konusunda  bilinçlendirilmeleri gerekmektedir.   Fakültelerde yer alan danışman hocaların sayısı artırılarak   hocalarla ilişkileri saygı ve sevgi çerçevesi içerisinde  sıcak ilişkiler olarak  artırmaya yönelik politikalar  izlenmesi gerekmektedir. Bu şekilde aklınıza takılan soru işaretlerinin  çözümü en kısa zamanda  ve en etkili yoldan  bulma şansı yakalamış oluruz Bu da bizi en iyi şekilde motive etmiş olur. Üniversiteliler ise Üniversitelerin bu hizmetlerinden   en iyi şekilde yararlanmayı  bilmeleri ve hizmetleri verimli değerlendirmeyi öğrenmeleri gerekmektedir.

SORU-Kişisel Gelişime önem vermeniz hocalarınız ile aranızda iletişime ne kadar etki etti?

ONUR KAAN DEMİR- Hocalarımıza soru sormamız ve aklımıza takılan konuları danışmamız  hocalarımızın hoşuna gitmektedir. Anlattıkları konuları iyi dinlememiz hocalarımızı   daha mutlu ederek  daha istekli olarak konu anlatmalarını sağlamıştır. Soru sormak ve konulara aşina olmak  gelişimimiz gereğidir. Hocalarımız da bunun farkına vararak  ilgili öğrencilerle daha ılımlı  davranmaktadırlar.  Hocalarımızla sık sık diyalog içerisinde  olmamız onların bilgilerinden  daha fazla yararlanmamıza  katkıda bulunmaktadır.

SORU- Kişisel Gelişim Dergilerine olan ilginiz sonucu  arkadaş ve hocalarınızla ilişkileriniz nasıl arttı ?

ONUR KAAN DEMİR- Kişisel Gelişim dergilerinde bahsedilen konular güncel  ve ilgi çekici alanlar olduğundan  gündemden uzak kalmıyoruz.  Arkadaşlarla sohbet ederken konulara yabancı olmadığımızı  , bizimle konuşacak kelimelerinin olduğunu görmekteyiz. Bu da bizi mutlu ediyor.  Yine hocalarımızla konuşurken  kişisel  gelişim dergilerinin  kelime dağarcığımızı  kullanarak kelime  bulmada sıkıntı çekmiyoruz . Hocalarımızla daha iyi anlaşabiliyoruz.

SORU-Kişisel gelişiminize ve ilet önem verme tutumunuz sizce ilerde mezun olup da  işe  girdiğinizde    hayatında size ne katkısı olacak?

ONUR KAAN DEMİR-  Kişisel Gelişime ve iletişime önem vermemin şu an için  iş hayatında ne kazandıracağını  tam olarak kestiremiyorum.Fakat mutlaka bir şeyler kazandıracağına inanmaktayım.Yanımda aldığım artıları da  götürerek iş hayatına hazır olmam o zaman etkisini gösterecek tir.  İş verenlerinde bu artıları dikkate alarak  iş verdiğini düşündüğü kanısındayım. Bilenle bilmeyenin bir olmadığının farkına vararak  bilenler gurubuna katılmaya her zaman gayret gösterme çabasında olacağım.

SORU- Bu konuda başka neler anlatacaksınız bize?

ONUR KAAN DEMİR- Her geçen boş zamanın aleyhimize işlediğini düşünerek , ne yapacağımıza ne yapmak istediğimize yani misyon ve  vizyonumuzu belirlememiz  gerekiyor. Yaz tatillerini iyi değerlendirerek  kendimizi geliştirmek için  gerekli gayreti göstermemiz gerekmektedir.

Annem Hatice Demir’e, babam İlyas Demir’e, Ablalarım , Şükriye, Ümran  ve  Leman Demir hanımlara yanımda oldukları için  ve bu ailenin bir üyesi olarak bana  destek oldukları için   şükretmekteyim. Bu röportajı yapma nezaketi gösteren Turan yalçın ağabeyimize de sevgi ve saygı ile teşekkürlerimi iletmekteyim.

Teşekkür ederim. 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat