TOKAT GAZETESİ

TOKAT KÜLTÜR DERNEĞİ VE ÇANAKKALE ŞEHİTLİK ZİYARETLERİ

Tokat Kültür Derneği tarih öğretmenleri eşliğinde “Bedenlerin toprağa düştüğü, ruhların cennet-i firdevse yükseldiği Çanakkale şehitlik mahşerine yolculuk” ziyaretler için çalışmalar yürütüyor.

Ziyaretlere, bölgenin genel durumu hakkında bilgi sunulduktan sonra geziye Kilye Tanıtım merkezinden başlanıyor. Boğazın en dar ve en derin yerinde yer alan Kilitbayır kalesinden; Namazgah Tabyaları, Mecidiye tabyaları, Seyit Onbaşı Anıtı, Hamidiye Tabyaları, Havuzlar şehitliği, Soğanlıdere Şehitliği, Fevzi Çakmak Anıtı, Yarbay Hasan Bey Şehitliği, Çanakkale Şehitleri Abidesi, Morto koyu, Seddülbahir, Yahya Çavuş Şehitliği, İlk Şehitler Anıtı, Ertuğrul Koyu, Tekke, Arıburnu Yarları, Conkbayır Siperleri, Çataldere Şehitliği, Mehmetcik Anıtı, Anafartalar Şehitliği ve İngiliz, Fransız ve Anzaklar’a ait anıtsal mezarlar geziliyor.

İkinci gün öğle öncesi, türkülere konu olan ikinci Abdulhamit Han döneminden kalan tarihi Aynalı Çarşı, Fatih döneminde boğazın en dar yerine inşa edilen Çimenli Kale, Çanakkale  savaşlarında gösterdiği fedakarlıklarla destan yazan Nusret Mayın Gemisi, Askeri Deniz Müzesi, Troy filminden kalan Trova atı ve İtalyanlar tarafından yaptırılan tarihi saat kulesi ile devam eden gezi,

Öğleden sonra Bursa turunun ardından Bursa Ulu camii, Osman Gazi Türbesi,  Orhan Gazi Türbesi, Kapalı Çarşı ve Üfdade Hz.( Bursa Kadısı) ziyaretinin ardından dönüş.

            Cuma güne akşam başlayan gezi pazartesi sabah sona eriyor. Mesai saatleri dışında gerçekleşen gezi çalışanlar içinde cazip olmaktadır.

            Geçtiğimiz Cuma günü Tokat Kültür Derneği organizasyonunda ilk gezi gerçekleştirildi.

            Çanakkale şehitliğine ziyaret düşünenlerin Taşhan 2. katta 109 no’da hizmet veren Tokat Kültür Derneği’ne uğramaları yeterlidir.

“Bir kahraman takım ve Yahya Çavuştular

Tam üç alayla gönülden vuruştular

Düşman tümen sandı bu kahraman erleri

Allah’ı razı ettiler akşama kavuştular.”

 

Osman BAŞ

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat