TOKAT GAZETESİ

Şehit cenazesi ve üç PKK'lının cenaze töreni

Paris’te öldürülen 3 PKK’lı kadının cenazesi 18.01.2013 Cuma günü Diyarbakır’da APO posterleri PKK bayrakları, çeşitli dövizler ve KÜRDİSTAN bayraklarına sarılmış tabutları ile binlerce PKK’lı, BDP, KCK, aşırı sol ve marksist dernek üyelerinin katıldığı AMED’te ‘BARIŞA DOĞRU’ TÖRENİ ile memleketlerine gönderildi.

Aynı gün 3 PKK’lının cenazeleri kaldırılırken, MARDİN’de teröristlerin saldırısında şehit olan polis Cengiz Engizek için cenaze töreni düzenlendi. Şehidin yakınları tabuta sarılıp ağladı ve Türk bayrağını öptü.

***                                              ***

            Devlet yetkilileri, milletvekilleri, başbakan, bakanlar, yazarlar, gazeteciler ve TÜSİAD Başkan ve üyeleri “Aman olay çıkmasın, ikinci Habur olayı yaşanmasın, barış sürecine gölge düşmesin” teraneleriyle elleri kalplerinde olayları izlediler. Olayların çıkmadığına o kadar çok sevindiler ki adeta düğün bayram yapacaklardı.

      APO’nun posterleri taşındı. PKK paçavraları ellerde taşındı. Bağlar semtindeki hastanenin bayrak direğine PKK paçavrasını astılar ve tabutlar KÜRDİSTAN bayrakları ile sarıldı. Tören alanında asker ve polis yoktu. Hepsi BDP, PKK, KCK ve sol-marksistlerle kürtçülerden meydana gelmişti.

                      ***                                                 ***         

             Samimiyet sınavı başarı ile yürütüldü. Selahattin Demirtaş, “Yok etmek istediğiniz irade Paris’ten buraya sel gibi aktı” dedi. Aynı kişi, bir hafta önce, “Özgürlüğümüzü kazanıncaya kadar mücadelemize devam edeceğiz. Şu dağın arkası KÜRDİSTAN burası da” dedi. Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir, “Kürt halkının özgürlüğüne kavuşuncaya kadar barış yürüyüşümüze devam edeceğiz.” diye konuşur. Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk, kalabalığa, “Kandil bombalanıyor. Hem barıştan söz edeceksin, hem de Kürtlere bomba yağdıracaksın…” diye seslendi. Belediye otobüsleri tören alanına bedava adam taşıdı. Diyarbakır, Hakkâri, Yüksekova, Şemdinli ve Çukurca’da halka kepenk kapattırıldı. Polise sağduyu anonsu yapıldı. Ama gazilerin yapacağı mitinge olay çıkar düşüncesiyle izin verilmedi.

          Milletvekilleri mecliste töreni canlı yayında izlediler. Olay çıkmayınca ‘OH’ çektiler. Bülent Arınç, “Çok şükür, sağduyu galip geldi.” dedi. Yasak olan her şey yapıldı. Her şey söylendi, her türlü paçavralar taşındı. Ne olması gerekirdi? Ama şehit cenazesi için hiçbir taziye haberi yoktu. Ne acı!

          Sanki iki devlet arasında savaş var da: “Savaşın kazananı, barışın kaybedeni

olmaz!..” mış.

                     ***                                               ***          

          18.01.2013 Cuma günkü gazeteleri taradım. Şehit cenazesine birinci sayfada hiç yer vermeyen gazeteler var. Hepsi 3 PKK’lının cenaze törenini birinci sayfadan büyük puntolarla birinci haber olarak veriyor. İşte sizlere o günkü gazete başlıkları ve değerlendirmeyi siz yapın, yorum sizin…

          ŞEHİTLERLE İLGİLİ HABERLERİ BİRİNCİ SAYFALARINDA YER VERMEYEN ULUSAL GAZETELER:

          RADİKAL: BİR EŞİK AŞILDI.

Diyarbakır halkı samimiyet sınavını geçti, cenaze töreninde yas ve barış isteği vardı. S.Demitaş “Halkta barış cesareti var, fırsat kaçmasın” dedi.

HÜRRİYET: DİYARBAKIR BARIŞA DURDU.

            İmralı’daki yeni görüşmenin önü açıldı. Gözlerde umudun ışığı, beyaz atkılardaki mesaj…

TÜRKİYE: İSTEYİNCE OLDU.

Diyarbakır’da Tahrik değil sağduyu vardı.

On binler “Kan dursun deyip, Paris’teki ‘derin komplo’yu çözüm isteğine çevirdi. Şehit cenazesi çok küçük bir kareye yerleştirilmiş…

   STAR: HERKESİN GÖNLÜ BARIŞTAN YANA

PKK’nın silah bırakması için İmranlı ile başlatılan süreç Diyarbakır’da karşılığını buldu. Törende polisin hassasiyeti dikkat çekerken hiçbir olayın yaşanmaması çözüm yolundaki umutları güçlendirdi.

Öcalan posteri açılmadı. Polis dışarıdan izledi.

YENİ ŞAFAK: ÇÖZÜM UMUDU İLK SINAVI GEÇTİ.

Terörü bitirmek amacıyla başlatılan yeni süreci, Paris’te 3 PKK’lıyı infaz ederek sabote etmek isteyenlere bölge halkı sağduyu ile cevap verdi. Tek mesaj; çözüm oldu.

PKK bayrağı yerine beyaz şal

Kalabalığa sağduyu çağrısı

MİLLİYET: DİYARBAKIR BARIŞ DEDİ.

3 PKK’’lı kadın için Diyarbakır’da düzenlenen tören olaysız tamamlandı.

Güvenliği 3 bin BDP’li sağladı. Polis yok denecek kadar azdı. APO posterleri açılsa da ön saflara taşınmadı.        

ZAMAN: TERÖRÜ BİTİRME YOLUNDAKİ TÜM ÇABALARI DESTEKLİYORUZ.

Diyarbakır provokasyona geçit vermedi.     

Önceki gün yapılan sağduyu çağrıları etkili oldu.Ve alanda herhangi bir gerginlik olmadı.APO posteri taşınmadı.

BİR GÜN: AMED’DE BARIŞ DENİZİ.(Tüm sayfa)

VATAN: NİHAYET SAĞDUYU

Sadece barış mesajları verildi.

Evet, halk hazır.

Önemli bir sınavdı.

Diyarbakır barış istedi.

Sessiz yürüdüler.

İntikam sloganı yok.

Şimdi barış zamanı

HABER TÜRK: BU SEFER OLACAK GALİBA

Türkiye aleyhine tek slogan atılmadı

Polis uzaktan izledi.

Savaşa lanet olsun.   

SABAH: HEPİMİZ BARIŞIZ

Kürsüde barış sloganları haykırıldı, beyaz güvercinler uçuruldu. Diyarbakır’daki barışın gövde gösterisi tüm Türkiye’nin umudunu yansıttı.

Barışa zarar gelmesin

CUMHURİYET: Diyarbakır’daki cenaze törenine binlerce kişi katıldı.

Tahrik edici sembol olmasın” telkinlerine karşın, terör örgütü PKK’nın bayraklarıyla örtülen 3 kadınını tabutları Tunceli, Mersin ve Elbistan’a gönderildi.

              ***                                            ***

ŞEHİTLE İLGİLİ HABERLERİ BİRİNCİ SAYFASINDA VEREN GAZETELER:

GÜNEŞ: TÜRKİYE ŞEHİDİNE AĞLADI.

Polis memuru Cengiz Ergizek, PKK militanları tarafından Mardin’de şehit edildi. Şehidin eşi “Beni de oğlumla birlikte tabuta koyun” feryatları yürekleri dağladı.

ORTA DOĞU: KAHRAMANMARAŞ ŞEHİDİNİ UĞURLADI.

Bülent Arınç’tan bölücülere teşekkür.

AKP-BDP-PKK paslaşmasının ülkeyi nasıl bölünmeye götürdüğünün en son ve en acı örneği Diyarbakır’da yaşandı.

Terörist cenazeleri devletin resmi araçlarında taşındı.

SÖZCÜ: HAİNLERİN ŞEHİT ETTİĞİ POLİSİMİZİ GÖZYAŞLARI İLE UĞURLADIK. GERİDE GÖZÜ YAŞLI BİR EŞ VE BİR YETİM BIRAKTI.

BAŞLIK: UTANIYORUZ ŞEHİDİM!

Yemekten, içmekten: senin annen ağlarken gülmekten utanıyoruz… Sanma ki; unutuyoruz… Unutanları barındırmaktan utanıyoruz. Sen vatan için, bizim için şehit olurken SENİ GÖRMEZDEN GELENLERDEN UTANIYORUZ.

Törende bir avuç insan vardı.

Bu sahipsizlik, “iki cihanda başı dik, alnı açık ve temiz olan şehidimizin, terörist kadar değeri yokmuş” dedirtti.

YENİÇAĞ: BİR POLİS ŞEHİT OLDU DİYELER…

Mardin’de şehit olan Polis Cengiz Ergezek için cenaze töreni düzenlendi. Şehidin yakınları tabuta sarılıp ağladı ve Türk bayrağın öptü. Paris’te öldürülen teröristler için üzüntülerini bildiren Bülent Arınç, şehit polis için tek kelime etmedi.

TERÖRLE DİZ ÇÖKTÜRÜLEN DEVLETİN CENAZESİ!

Fransa’da öldürülen 3 PKK’lı kadının cenazesinin, memleketlerine yakın illerdeki havaalanlarına götürülmek yerine başkent ilan ettikleri Diyarbakır’a getirilmesine, morguna konuldukları hastanenin bayrak direğine örgütün paçavrasının çekilmesine binlerce kişinin terör örgütü lehine propaganda yapmasına ve tören güvenliğinin milislerce sağlanmasına göz yumuldu…

Diyarbakır’da teröristler için yapılan törende olay çıkmamış olması büyük bir başarı olarak kutlanıyor. Hâlbuki burada kazançlı çıkan PKK olmuştur. Propaganda imkânı elde etmiştir.

Devlete diz çöktürülmüş, devlete ve millete adeta meydan okunmuştur. 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat