TOKAT GAZETESİ

İŞTE TURİZM PROJESİ “1315”

İŞTE TURİZM PROJESİ

“1315”

CEPHE GERİSİNDEKİLER

Bir şehrin tanıtımı için sayısız, fikirler ileri sürülebilir. Hepsi de iyi niyetlidir. Hepsi güzeldir, hepsi birbirinden özeldir. Fakat bir şehri sadece kendi içe dönük proje çevresinde mi değerlendirilmeli? Yoksa bir ülkeyi, hatta ulusları ilgilendirecek bir tanıtımdaki mihenk taşı olacak şekilde, uluslararası bir projeyle mi değerlendirmeli?

Size uzun soluklu bir dizi filmin bir şehre, bir ülkeye, hatta insanlığa neler kazandıracağını özetle anlatmaya çalışayım.

Bu proje gerçekleşmiş olsaydı:

Bu proje, en az iki yıl sürecek, iki yıl boyunca başta ülkemiz olmak üzere, Tokat, Amasya, Samsun ve Sivas gibi iller, ekrandan ve dillerden düşmeyecekti

1315 projesinin senaryosunda, 19 Mayıs 1919 Atatürk’ün Samsun’a çıkışından başlayarak, Amasya Tamimi ve sonrasında “TÜRK İSTİKLÂL SAVAŞI’NIN” Tokat ayağı bütün detaylarıyla ve TBMM, Türk Tarih Kurumu, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve yerel tarihçilerin yazdığı kitaplardaki binlerce belgeyle ele alınmış; Cumhuriyetimizin Kurucusu GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN “Kurtuluş Meşalesi” taşıdığı Samsun, Amasya, Tokat’ta ve Sivas’ta kaldığı günlerin ibretamiz yönlerini, heyecanla yansıtacaktı.

1315 Projesiyle: Senaryonun içindeki “Hey Onbeşli Onbeşli Türküsü”, 1. Cihan Harbinin bıraktığı derin izlerin Samsun’da, Amasya’da, Tokat’ta, Sivas ve ülkemizde nasıl bir ağıt haline geldiği, gönüllere çarpıcı bir tarzda anlatacak; Türk Tarihinin sayfalarından biri daha, enine boyuna toplumun ve özellikle gençlerimizin önüne serilecekti.

1315 Projesi: Cennet vatan için canlarından başka bir şeyi olmayan cephedeki askerlerimizin, vatan için canlarını nasıl feda ettiklerini; cephe gerisinde kadınlarımızın, kızlarımızın, analarımızın, bacılarımızın ve dullarımızın neleri feda ettiklerini anlatan destanî bir hikâye projesi olacaktı.

1315 “CEPHEDEKİLER VATAN İÇİN CANLARINI FEDA ETTİLER; YA CEPHE GERİSİNDEKİLER?” Sorusunun cevabını ilk defa bu kadar geniş bir şekilde yansıtan proje olacaktı. Kadınlarımızın ve kızlarımızın, dullarımızın, yetimlerimizin cephe gerisindeki, hikâyelerini anlatan destanî bir kahramanlık projedir.

1315 Projesi: Asırlarca bu vatanda kardeşçe yaşayan insanların, kışkırtmalarla nasıl birbirine düşman edildiğini; kışkırtmaya kapılmayanların ölüm pahasına birbirleriyle nasıl kenetleştiğini, gerçek olaylarla kimseyi incitmeden objektif bir bakış açısıyla dile getiren bir proje olacaktı.

1315 Projesi: Kayıp topraklarda bizi arkamızdan vuran yabancıların, yüzyılımıza uzanan planlarını, aşama aşama nasıl uygulamaya koyduklarını, sinema diliyle en çarpıcı bir şekilde anlatan bir proje olacaktı.

1315 Projesisenaryosunun içindeki pek çok hikâyede; dün yaptığımız yanlışların bugün yüzümüze nasıl vurulduğunu adım adım takip edebilecek; gelecek nice elli yılların uzantısında Ortadoğu siyasetine yeni parametreler oluşturacak bir sanat yorumu gündeme gelebilecekti.

1315 Projesi: Çete kurup dağa çıkan Ermeni ve Rumların yanında; İstiklâl Savaşına katılacak kadar, vatanı sahiplenip dostça ve kardeşçe hayatlarını devam ettirmek için askere yazılan Rum ve Ermeni vatandaşlarımızın ibretli hikâyelerinin sinema diliyle anlatılacaktı.

1315 Projesi: Beş bin yıldır sahibi olduğumuz bir vatana sahip çıkışımızın 21. yüzyıldaki yorumu olacaktı.

Yemen ve Hey Onbeşli Onbeşli Türkülerini” hain emellerine alet etmek isteyen bir kısım ulusal ve uluslararası lobilere objektif olarak yaklaşan; insani değerleri ön plana çıkararak sanat adına en güzel cevabı vermek için hazırlanan proje olacaktı.

1315 Projesi: En zor günlerimizde, milletimizin gerçek dostlarının çektiği çilelere rağmen, neleri göze alarak bizi desteklediklerini anlatan bir proje olacaktı.

1315 Projesi, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin İnsanlığa ve İnsanlara Bakış Açısını Yansıtan Tarihi Bir Aynanın projesi olacaktı.

1315 projesi: Yemen dramının sadece bir türküden ibaret olmadığı, nice acıları, sancıları ve aşkları içinde sakladığı; kaybolan bir imparatorluğun evlatlarının ne büyük acılar içinde ülkeye döndüklerinin destanımsı bir şekilde sinema dilinde yansımasının projesi olacaktı.

1315 projesi: Bir milletin yokluk ve açlıktan yeniden var oluşunun sembolü olmaya namzet bir proje olacaktı.

1315 Projesi: Yalnız bir şehrin değil, bir ülkenin yeniden varoluşunun; ebediyete kadar var olacağını anlatan eşsiz bir destanın projesi olacaktı.

1315 Projesi: Yalnız bir Tokat’ı değil Samsun-Amasya-Yozgat hattındaki Kurtuluş Savaşı veren yiğitlerin destanlarını anlattığı gibi; Kilis’e, Hatay’a, Kahraman Maraş’a Diyarbakır’a, Bitlis’e, Ağrı’ya, Kars’a, Erzurum’a, Erzincan’a varınca kadar uzanan koca bir ülkeyi; hatta bütün Orta doğuyu içersine alan, kendi çapında geniş bir coğrafyanın çilelerini, acılarını, özlemlerini, anlatan destanî bir türkünün sinema diliyle yorumunun projesi olacaktı.

1315 Projesi: Şehirlerimizin ve ülkemizin ulusal ve uluslararası boyutta tanıtımına da önemli bir destek sağlayacak bir proje olacaktı.

1315 Projesi: Bir başka ifade ile Türk Milletinin; dünü, bugünü ve yarınını yansıtan bir proje olacaktı.

1315 Projesi Gerçekleştiğinde Tarihe Önemli Bir Kayıt Daha Düşülecekti.

1315 Projesi: Bir Milletin, Bir Ülkenin ve Bir Şehrin Geleceğe Bırakacağı En Çarpıcı İbret Levhalarından Biri Olacaktı.

MEVLİD KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN

MEHMET EMİN ULU

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat