TOKAT GAZETESİ

DUA SERİNLİĞİNDE…

Mübarek gün ve gecelerin değerlendirilmesi, üzerinde konuşulması, yorumlar ve yazılar yazılması, konferanslar ve paneller düzenlenmesi gönül bağlarımda çiçeklerin açmasını sağlıyor ve beni mutlu ediyor.

            Söz söylemek, yeterli bilgi ve birikimli olmayı gerektirir. Yazmak için daha da ileri seviyede araştırmalar yapmak çok önemli bir ayrıntıdır.

            Milli ve manevi değerlerimizin şükür ve dua merkezleri olan camilerimizde yapılan mevlit programlarını seviyorum. Akşam ailemle iftar sofrasında olmanın tadı ve lezzetini yaşıyor kendi serinliğimdeki nefeslerimle geceye hazırlık yapıyorum.

            Akşam ve yatsı vakitlerinde dua görevlerimi ifa edip televizyonlarda, kaza namazları öncesi mevlit dinlemek beni dinlendirmekte ve duygu yüklemektedir. Eğitimli ve güzel sesler çoğu zaman damlalarla süsleniyor, yüreğim gözlerimle bütünleşiyor.

            Bu davranışlar için beynim hiçbir talimat vermiyor. Tamamen istendik ve kendi seyrinde gayri ihtiyari vaktin zamana teslimiyetiyle anlık uzanışlar.

            Okuyorum, günlük bilgi ve birikimlerimi sürekli besliyor, dua’ya teslim oluyorum.

            Geceye uzanan, karanlığı aydınlatan ne kadar güç varsa “Ol” emri istikametinde saniyeleri dakikalara gönderişi izlerken akşama ve sabaha merhaba demenin ne güzel bir sesleniş olduğunu muhataplarla paylaşıyor, nefes hecelerime “devam” diyerek, selam verip uyumak istiyorum.

            Sessizlik içinde öğrendiklerim ve öğreneceklerim nasıl yaşamam konusunda kendi yanlışlarım ve doğrularımı karıştırmadan gül aşkıyla nefes almamı sağlıyor.

             Şükür ediyorum ki beynimi kontrol altında tutuyor, mevcut söylemlerin sağlıklı tahlilini yapıyorum.

            Nefsin insanı olumlu ve olumsuz nasıl teslim aldığını çok iyi bilenlerdenim.

            İnsan bir sorunla karşılaştığında, kalbinin kapılarını sürekli açık tutmalıdır.

            Su üzerine yazı yazmak için asla bir gayretim ve talebim olmamıştır.

            İlahi esintilerin kalpleri okşadığı, asra bedel olduğu gecelerde duaya teslim oluşum beni mutlu diyor.     

            Bu günlerin feyzi üzerinize, rahmeti geçmişinize, bereketi evinize, nuru ahretimize, sıcaklığı yuvamıza dolsaydı. Kalabalık ailelerin günümüze yansımış haliyle sofralarımızın dolup taştığı hane büyüğü olarak yaşamaya hazırdım.

            Kelkit yüreklim, dalgalarla dostluğun, sulara dalışın ve akıntıya teslim oluşun manilerle beslendiği kültürün kendine has güvenliği ve huzuru vardı.

            O varsa hedefte milli ve manevi dünyamın bütün meyveleri dalları eğecek kadar dolu olur, güneş yanmışlığında kızarır ve olgunlaşmaya doğru yol alırdı.

            Fetih yüreklim. Yıldızları selamlayıp, ufukları avuçlarımızda toplarken, mavinin bütün tonlarından göz sefamıza tatlı bir sunum yapıp, tarihin derinliğinde sefere çıkmak için hazırlıkları tamam etmek gerek. Yol gitmek, yolcuya yoldaş olmak için,  ben sana teslim oluyorum.

            Teslimiyetim fetih yüreğinedir. Vaktim, millet aşkımla tamamlanmış bir tas ayran serinliği güveninde hizmet aşkımla var olmaktadır.

            Ankara’ya kar yağıyor. Dikmen yamaçlarında çocuklar tahta üzerinde kaymaya çalışıyorlar. Ben yürümeye…

            Akşamlarım kendi sessizliğimde yol bulma derdinde. Yıldızlar selamıma cevap vermiyor,  ay kendinden başka kimseyi tanımıyor.  Geceler uzadıkça uzuyor.

            Hasret yüreklim. Her şeyin yolunda olduğu günlere yakın olmak istiyorum. Şiirin dörtlükleri arasında sörf yapan, dalgalarıyla dans eden güfte samimiyetiyle bestekârlara merhaba diyorum. Piyanonun duşlarında kulaklarımıza akan bir şarkının ritmi kadar tanıdık, bildik olmalı her şey. Su sesi kadar udi, rüzgâr okşayışınca dokunmalı istediğince.

            Ah… Şu edebiyatçılar. Şairler ve bestekârların birlikteliğini bir türlü anlamazlar ve sağlıklı da anlatmazlar.

            Doğru çözümler, kalp kapıları açık bir olgunluğun aritmetik tablolarında daha sağlıklı sonuca ulaşacaktır.

            Gerçekler, hayal içindeki hayaller değildir.

            Okuyorum, günlük bilgi ve birikimlerimi sürekli besliyor, dua vaktim, sana teslim oluyorum.                                                                                         

                                                                                                               29.01.2013 /ANKARA

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat