TOKAT GAZETESİ

Bağımsız Eğitim Sen Başkanı Soy ile söyleşi (3)

(Dünden devam)

 

Umutcan Umut- Yapmak istedikleriniz ve kısa uzun vadeli hedeflerinizi anlatır mısınız, başka neler anlatacaksınız? 

Abdullah Soy: Türkiye’de kamu çalışanlarının hak kayıplarını elde edebilmesi için öncelikle memurun bulunduğu kurumundaki bağının ve o kurumdaki yaptığı işin ne kadar önemli olduğunun farkında olması ile alakalıdır. Memur devletin vatandaş ile ilişkisini fiilen üstlenmiş kişi demektir. İşini yaparken taşıdığı yükün ve sorumluluğun bilincinde ve şuurunda olması gerekmektedir. Devlet şefkat sahibi, devlet güçlü, ne yapması gerektiğini bilen egemenliğini ve gücünü vatandaşları olan bireylerden alan bir müessesedir. Devleti temsil eden memurların da buna paralel hissiyatları olmak zorundadır. Aksi takdirde devletin zafiyetleri doğar, devlet sevk ve idaresinde büyük boşluklar ve aksamalar meydana gelir. Bu manada devletin varlığının alameti farikası olan memurun da maddi ve manevi olarak güçlü olması gerekmektedir. Yarın endişesi taşımaması gerekmektedir. Bunu sağlamak için sendikal mücadele içerisinde bulunurken de devletin menfaatlerini her zaman ön plana almak durumunda olmalıdır.

Yani devleti siyasilerin hatalarından da korumak durumundadır. O nedenle memurun sendikası hakkın tartısını yapan en hassas terazi olmak zorundadır. Sendikacılığı tek taraflı olarak değil, masanın her iki tarafında olan konumunda yapılması gerekmektedir. İşte Bağımsız Eğitim-Sen’in haklarımızı elde etmedeki taşıdığı misyon budur. Bu güne kadar bu anlayış içerisinde olduk bundan sonra da anlayışımız hep böyle olacaktır.

Yani; memurun çıkarları optimum düzeyde savunulurken, memurun yaşam standardının yükseltilmesi için her türlü mücadeleyi verirken, devletine de hiçbir zaman zarar getirmeden mücadelesini sürdürecektir. Devletini siyasi davranışlı kişi kuruluşların pençesinden almak da en önemli görevlerimiz arasında olacaktır. Siyasi davranan devlet yöneticisi ehil değildir. Devlet yönetiminde siyasi davranıldığı zaman devlet yönetiminde zafiyet oluşur. Devleti her daim güçlü, güvenilir ve ehil kılmak Bağımsız Eğitim Sen’in En önemli görevi ve en birincil sendikal anlayışıdır.

Bağımsız Eğitim Sendikası siyasi sendikacılığı şiddetle reddeder.

Çünkü;

Siyasi olmak taraf olmaktır.

Taraf olmak demek objektif bakıştan uzak olmak demektir.

Objektif olmamak haksızlık yapmaktır.

Haksızlık yapan,

Hakkı teslim edemez, emeğin değerini bilemez.

Doğruların olduğu, doğruların söylendiği, riyanın olmadığı sendika olmayı başarmak en büyük amacımız olup, sendikamızın yapacağı çalışmaları ve diğer hedeflerini ise şu şekilde sıralayabiliriz;

1) Sadece ücret sendikacılığı değil hizmet sendikacılığı Yapmak,

2) Başta öğretmenlerimiz olmak üzere, Eğitim ve öğretim ve bilim hizmet kolunda her kademede kamu görevlisi çalışanlarının toplum içerisinde ve kamuoyunda saygınlığını artırmak için çalışmalar yaparak ve yasal düzenlemelerin yapılması için çaba göstermek,

3) Sorun üreten değil, çözüm üreten sendika olmak,

4) Sadece ben değil, tüm üyelerinin taleplerine cevap verecek şekilde çalışmalar yapmak,

5) Diyalog sendikacılığı yapmak herkesin sendikası olmak,

6) Gündemi takıp eden Yenilikçi Bir sendika olmak,

7) Ben ruhuna göre hareket eden değil biz ruhuna inanarak çalışmak,

8) Yetkili olmayabilir, fakat etkili, sorumlu ve sorumluluklarını bilen sendikacılık yapmak,

9) Üyelerin sorunları ile bire bir ilgilenmek,

10) Sadece üyelerin değil tüm çalışanların çıkarlarını gözetmek,

11) Hukukun üstünlüğünü esas alan daha etkili bir sendikal örgüt inşa etmek içi çalışmak,

12) Adil olmak ve haksızlıkların karşısında durmak

13) Mazlumun yanında zalimin karşısında olmak,

14) Yiğit,mert,dürüst ve vefalı olmak,

15) Onurumuza ve geleceğimize fiyat biçtirmemek,

16) Ne kimsenin Hakkını yemek,ne de kimseye üyemizin hakkını yedirmemek,

17) Sosyal sorumluluk anlayışımız sadece üye değil darda ve zorda olan herkese

Kısacası; Hak odaklı bir sendikal politika yürütmek için Öğretmenler ile eğitim, öğretim ve bilim çalışanlarının haklarını arama noktasında evrensel hukuk ilkeleri ve uluslar arası standartlara uygun bir sendikacılık anlayışı ile tüm Türkiye’de sendikacılık faaliyetlerine ve teşkilat çalışmalarında bulunmak amaç ve gayesindeyiz.

Bize kendimizi ifade edebilme imkanı verdiğiniz için sizlere ve basın kuruluşunuza da teşekkür eder çalışmalarınız da başarılar dileriz.                                    (Bitti)

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat