TOKAT GAZETESİ

BU KİTAPLAR OKUNUR

Yeni mizanpajı ile okuyucu karşısına çıkan Sütun Yayınları 2013 yılına çıkan kitaplar ve hazırlanmakta olan kitapların haberleri ile hızlı bir giriş yaptı.

            Şair Kalender Yıldız’ın editörlüğü ile birçok dikkat çeken çalışmayı okuyucuya ulaştıran Sütun Yayınları’nda artık editör öykücü Yılmaz Yılmaz. Edebiyat dünyasından isimlerin editör olarak göreve getirilmesi oldukça isabetli bir yaklaşım. Hem eser seçiminde hem de kitapların hazırlanma noktasında bunun çok önemli bir etki olduğu aşikârdır. Konuya ticaret mantığının yanında edebi bir bakış açısı da gerekli olduğundan Yılmaz Yılmaz’ın bu göreve gelmiş olması önemlidir.

            2013’ü iki öykü kitabıyla karşılayan yayınevi, değişen mizanpaj ile de dikkat çekiyor. Özgün çalışmaların yer aldığı kitap kapakları ilk dikkat çeken ayrıntı.

ZEKERİYA KANTAŞ’TAN ÇAĞRI MERKEZİ

            Öykülerini Yağmur, Yitik Düşler, Kuşluk Vakti, Hece Öykü gibi dergilerde yayınlayan Zekeriya Kantaş’ın Çağrı Merkezi ilk öykü kitabı. Kitaptaki öyküleri okuyunca kendinizi hayatın içinde buluyorsunuz. Sık sık çocukluğunuzla karşı karşı geliyor ve bir yerlerden kendinizi tutup çıkarıyorsunuz.

            “Dürümcü Vosvos” öyküsüyle çocukluğumuzun gurbetçi arabası Vosvoslar konuk oluyor bize. Emektar Vosvos’un nasıl olup da bir ekmek kapısına döndüğünün hikâyesini anlatıyor yazar.

            Kitaba adını da veren Çağrı Merkezi adlı öykü neredeyse hepimizin aşina olduğu çağrı merkezlerinin hem çalışanları hem de müşteri nasıl çileden çıkardığını anlatan içinde kara mizah da barındıran bir öykü.

            Günlük hayatın koşuşturması içinde karşılaştığımız birçok kişiye Zekeriyya Kantaş’ın öykülerinde rastlamak mümkün. On altı öykünün yer aldığı kitapta okuyucuyu kuşatacak, güldüren, hüzünlendiren, şaşırtan öyküler yer alıyor. Bu ilk kitap Zekeriya Kantaş için iyi bir başlangıç sayılabilecek bir çalışma olarak raflardaki yerini almış oldu.

OSMAN ALAGÖZ’DEN UNUTMA BENİ

            Sütun Yayınları’nın ikinci öykü kitabı Osman Alagöz’e ait, Unutma Beni. Yağmur, ,Hece Öykü, Sızıntı, Yitik Düşler ve Kırkbaşak gibi dergilerde öyküleri yayınlanan Osman Alagöz’ün Unutma Beni, altıncı kitabı.

            Osman Alagöz, bu kitabıyla okuyucuyu kalbine çağırmaktadır. Bu çağ özellikle içimizde büyüttüğümüz değerleri yok etme noktasında oldukça hoyrat davranmaktadır. Yazar, okuyucuya Unutma Beni derken aslında herkesin en çok kendine sarılması gerektiğini işaret ediyor.

            Bu devirde güvenilecek insanların da olduğunu, kalbine sımsıkı sarılanların ayakta kalmayı başarabildiklerini anlatan yazar, “Ekmeğimizi Bölüşmez misin?” derken ne kadar samimiyse Beyaz Yazgılı Anılardan bahsederken de aynı samimiyeti kuşanmaktadır. 

            Öykülerin arasında ilerledikçe “Böyle insanlar da var mı? Varsa ne mutlu bizlere.” diyerek maceranın, koşuşturmanın arasında şükretmeyi de hatırlatılıyor bu öyküler bize.

            Sütun Yayınları’nın çıkışı şiir kitapları, inceleme çalışmaları, biyografi gibi iddialı çalışmalarla sürecek görünüyor. Bu yılın ilk ürünleri ilerisi için bir iyi bir işaret olarak kabul edilebilir.  

YORUMLAR

  1. okuyucu
    14 Şubat 2013 Perşembe Saat 11:07

    Bu kitapları hemen alıp okumak istiyorum. Mustafa Uçurum tavsiye ettiyse güzel kitaplardır.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat