TOKAT GAZETESİ

ŞEYH ŞAMİL OLABİLMEK

Yıl 1832 Kafkasya’da büyük mücadele başlamıştı. Çarlık Rusya’sının zulmüne dayanamayan Kafkas halkı, Şeyh Mansur’un önderliğinde ayağa kalmış, hürriyet için büyük bir mücadele vermektedir.

Kendilerinden kat kata ordularla mücadele eden Kafkas Aslanlarının her biri, bir destan yazmaktadır. Ruslar ağır toplarla makinelilerle her yeri yakıp yıkmaktadır.

Çar orduları Şeyh Şamil’in doğduğu köy olan Gimri’ye saldırmışlardır. Gazi Muhammed komutasındaki Dağıstan Mücahitleri Ruslarla amansız bir savaşa tutuşmuşlardır. Her biri bir aslan, her biri bir kahraman olan bu Dağıstan Mücahitlerinden Şeyh Şamil’in bu savaşta kırılan köprücük ve kaburga kemiklerine rağmen, bir an olsun savaştan geri çekilmemiştir.

Savaşın en şiddetli zamanında bir Rus süngüsü, İmam Şamil’in göğsünden girip sırtından çıkar. İmam Şamil yere düşer hareketsiz kalır. Bayılmıştır.

Arkadaşları onu hemen yakındaki bir mağaraya götürürler. Yaralarını sararlar. İki gün sonra Ruslar geri püskürtülünce Şeyh Şamil’i alıp Unsokul köyüne getirirler. Bu yiğitler yiğidi hâlâ baygındır.

Onulmaz yaralar yüreğini dağlamıştır. Ateşler içinde yanmaktadır. Bir türlü baygınlıktan kurtulamamıştır. Arkadaşları çok üzgündür. Bu durumda kendine gelmeden yirmi beş gün, yirmi beş gece baygın kalır. Sonra yavaş yavaş gözlerini açar. İçi titremektedir. Annesini başucunda görür.  Telaşla iki yana bakar. Kimse yoktur. Annesine döner, o güne kadar ilk kez şahid olduğu annesinin gözlerindeki endişe, onun da içini parçalar. Kendisinden yüz kat fazla Çar ordularıyla savaşırken dahi böyle bir endişe, böyle bir telaş görmemiştir.

Korku ve endişe içinde, yarı kaygılı yarı halsiz bir şekilde:

-Anne, nedir bu yüzündeki, korku ve endişe? Yoksa namazı mı geçirdim?

Bu sözden sonra ne diyebiliriz. Anneler babalar çocuklarınız “Dandili dandili dastana danalar girmiş bosatana “ teraneleriyle büyüteceğinize, İmam Şamil gibi kahramanların destanlarıyla büyütün.

17 Şubat 1871 onun vefat tarihiydi.

Ruhu Şad, Mekânı Cennetin En Yüce Katlarından Biri Olsun!

 

MEHMET EMİN ULU

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat