GOP LİSESİ'NİN GELENEKSEL 7. PİLAV GÜNÜ'NÜN ARDINDAN

            5 Haziran 2010 tarihinde Cumartesi günü, Gazi Osman Paşa Lisesi Mezunları Derneği’nin tertiplediği geleneksel Pehlili Pilav Günü’nde büyük bir coşku yaşandı. GOPMED’in organizesinde 7. cisi gerçekleştirilen pilav gününde, GOP Lisesi mezunları ve öğretmenler, aradan bir yıl geçtikten sonra tekrar bir araya geldiler. Türkiye’nin sayılı okulları arasına da girmeyi başarmış. Gazi Osman Paşa Lisesi’nin mezunları, sabah saatlerinden itibaren okul bahçesinde toplanmaya başladılar. Bu vesileyle, yeniden hasret giderme fırsatı buldular.

            Mezunlar heyecan dolu, özlem dolu bir buluşmanın tadını çıkardılar, unutulmaz anılarını tazelediler. Mezun oldukları okulun sınıflarını ve koridorlarını gezerken nostalji yaşadılar ve çok duygulandılar.

            Eğitim ve öğretime 1947 yılında başlayan GOP Lisesi’nin mezunları, okulun 63. yılında okul bahçesinde sohbet ettiler ve öğrencilik yıllarında okulda yaşadıkları anılarını canlandırdılar. GOP Lisesinin mevcut öğrencileri, kurdukları stantta tüm mezunların isimlerini yaka kartlarına yazdılar, adres ve iletişim bilgilerini güncellediler.

            Bir yıl sonra bir araya gelmenin mutluluğunu yaşayan mezunlar saat 10.30 sularında geleneksel, hale getirilen yürüyüş için, okul binası önünden Cumhuriyet Meydanı’na kadar, Belediye Bandosu eşliğinde, önlerinde Bayrağımız ve Lise Flaması ile kortej yürüyüşü yaparak Atatürk Anıtı önüne geldiler. Burada saygı duruşu, İstiklâl Marşımızın okunması ve çelenk sunumu yapıldı. Daha sonra tekrar okula dönüldü.

            Okul bahçesinde tekrar toplanan mezunlar, birbirleriyle kaynaşmaktan ve pilav gününü paylaşmaktan çok mutlu oldular. Onlar bu buluşmadan dolayı, bayram sevinci yaşayan çocuklar gibiydiler. Okul bahçesindeki sohbetler, şölene dönüştü. Böyle güzide bir liseden mezun olmaları, onlara gurur veriyordu. Çok sevinçli ve mutlu oldukları yüzlerinden okunuyordu. Bu arada GOP Lisesi önünde, gelecek yıl davetiyeye konulmak üzere toplu hatıra fotoğrafı çektirildi.

            Daha sonra okulun konferans salonunda anıların tazelenmesi faslına geçildi. Konferans Salonu’nun ve üst katının doldurulduğu ortamda program, okul mezunu M. Hilal PAZARLI’nın “Zamanın Sarkaçları” şiirini, okulun ve öğrencilerin arşivinden oluşan fotoğraflar ile harmanlayıp, büyük bir ekranda sunuma hazırladığı sinevizyon gösterisi takdim edildi. Eski anıları tazeleyen muhteşem bir gösteri oldu. Ayrıca Anadolu Lisesi olan okulun tanıtımı ve uygulanan modern eğitim ve öğretim konularında katılımcılara bilgi sunuldu.

            Etkinliğe Tokat Valisi Şerif YILMAZ, Belediye Başkanı Doç.Dr. Adnan ÇİÇEK, GOP Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Zehra SEYFİKLİ, Milli Eğitim Müdürü ve İl Emniyet Müdürü de katıldılar. Programın açılış konuşmasını Tertip Komitesi Başkanı, eski Devlet Bakanı Metin GÜRDERE yaptı. Tertip Komitesi adına katılımcıları selamladıktan sonra, eski Devlet Bakanı Ali Şevki EREK’in eşinin rahatsızlığı nedeniyle katılamadığını hatırlatıp, O’nun adına da selamlarını iletti. “Bu toplantılar sizlerle güzel, sizlerle anlamlı. Her şey sizin için, sizler gelmeseydiniz ne anlamı olurdu” dedi.

            GOP Lisesi Mezunları Derneği (GOPMED) Yönetim Kurulu Başkanı Nemci MELEK de konuşmasında katılımlardan ötürü teşekkür etti. Mezunlar Dayanışma Projesi adı altında, üniversite öğrencilerine burs vermeye de başladıklarını duyurdu. İlk 14 öğrenciye aylık 100 TL burs vereceklerini söyledikten sonra, bu sayıyı yeni katılım ve destekler ile çok daha artıracaklarına olan inancını dile getirdi. Mezunlar için Hatıra Ormanı oluşturmayı sağlayacaklarını ve ilk fidanları da dikeceklerini söyledi.

            GOP Lisesi Müdürü Mustafa ÇAKIR da 7. sini düzenledikleri etkinlikte bir araya gelmenin heyecanını yaşadıklarını söyledi ve okulun mezunlarına ve Tokat’lı işadamlarına hitap ederek, “GOP Lisesi’nden mezun olup, Üniversite sınavını kazanan öğrencilere sahip çıkılmasını, sizlerin vereceğiniz katkılar ve destekler, bu tür toplantıların temel amaçlarından birini oluşturuyor. Bu değerli ve güzide mezunların sayısına göre, burs verilecek öğrenci sayısının da daha fazla olmasını istiyoruz” dedi.

            GOP Lisesi mezunu olan Tokat Belediye Başkanı Doç. Dr. Adnan ÇİÇEK de kısa bir selamlama konuşması yaptı ve “Gazi Osman Paşa Liseli olmak bir ayrıcalıktır. Mezunlar Derneği’nin Kurucu Başkanı Dr. Bilal DURMAZ’a, şuan ki Başkanı Nemci MELEK’e ve Tertip Komitesi Başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi.

            GOPMED’in Kurucu Başkanı Dr. Bilal DURMAZ kürsüye davet edildi. DURMAZ oldukça heyecanlı bir şekilde yaptığı konuşmasında “7. sini düzenlediğimiz Pilav Gününe hoş geldiniz. Burası sizinle güzel, siz gelince güzel, siz gelmezseniz bu güzellik olmuyor. Hepinize çok teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız, iyi ki böyle bir okulun mensubuyuz” dedi.

            Bu arada Tokat Milletvekili Prof. Dr. Osman DEMİR’in kutlama telgrafı okundu.

            Etkinlik, mezunların anılarının anlatımı ile devam etti. Sırasıyla, Tokat Milletvekili Orhan Ziya DİREN, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nefroloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ekrem EREK, İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Burhanettin DÖNMEZ, 50 yıl önce mezun olanlar adına Sabri Uğur MUMCU anılarından bahsederek, geçmiş günleri yadettiler ve unutamadıkları anılarını paylaşarak mutluluklarını ifade ettiler.

            Konuşmalardan sonra emekli Almanca öğretmeni ve yazar Mehmet AYDINOL, GOP Lisesine ait hatıralarını dile getiren şiirini okudu ve çok güzel anılarını anlattı. Konuşması esnasında çok duygulandı.

            Yapılan konuşmalardan GOP Lisesi’nin öneminden ve mezunların bir araya gelmiş olmasının mutluluğundan bahsedilirken, gelecek senelerde de daha geniş katılımlarla buluşma temennileri dile getirildi.

            19 yıldan beri GOP Lisesi Müdürlüğünü başarı ile yürüten, okulun her tarafını yenileyip pırıl pırıl yapan ve pilav günü etkinliğinde büyük emekleri olan Mustafa ÇAKIR’ı da yürekten kutluyorum.

50 YILI GERİDE BIRAKANLAR

            Konuşmaların ardından geleneksel hale getirilen, mezuniyetleri üzerinden 50 yıl geçmiş hemşehrilerimizden, 1959-1960 mezunlarına plaketleri takdim edildi.

            50 yılı geride bırakan Fen Kolu mezunları şunlardır:

            A. Turan FETTEHOĞLU, İsmet TEPEBAŞI, K. Tuna EVİRGEN, Necdet GENÇ, Selahattin YENTUR, Ayhan YILMAZ, Aysun BİNGÖL, Tuncer  bey, Yurdagül ALKILIÇ, Eren SATIR, Fevzi KALELİ, Ercan BAŞALAN, Reşat KENGİL, Uğur AHSAN, Ayten ÖZDEN, Ömer Faruk ERCİNS, Ali AKINCI, Celal SALLAKER, Faruk KÜKRER, Erdal KARAKADIOĞLU, Ahmet ERÇELİK, Mehmet AYDINOL, Mevlüt ÇİFTÇİ, Şenel ÖLÇMENER, Lütfü ADANUÇ, Emin Suat KALELİ.

            50 yılı geride bırakan Edebiyat Kolu mezunları şunlardır:

            Şükrü İHTİYAROĞLU, Atilla LAÇİN, Aydın KALPAKÇI, Sabiha SEZGİN, Sami YAVUZ, Ahmet ÖZER, Abidin YALÇIN, Özden TÜTÜNCÜ, Ayser YALÇIN, S. Başar ÇELİKDELEN, Erol BİLGİN, Sevda MANASALI, Hayati DOĞTAŞ, Necati İNCİ, Vedat YAZAR, Tuncer OLCAY, Mitat DEĞERLİYURT,  Görgün ÖZDEMİR, Nurten GÜLTEKİN, Abdullah İnanç, Musa Kazım SÜRÜCÜ, İzzet OVALI, Hüseyin AKINCI, Nihat ÇELİKSAP, Turan ALBAYRAK, Saadet ÖTEMGİL, Fevzi DİLER, Tunver ÖVÜNÇ, Güner ÖZALTOLMAZ, Sami YURDUGÜL, Latife KİPEL, İbrahim Zeki ÖZTÜRKEN, Ali Zeki ÖZ, Özen DENİZ, Suat DUYUM, Cahide KARANACAK, Hatice Gülşen KASIM, Engin ERŞEN, Süheyla İZMİR, Necdet ERGÜRBÜZ, Nuri KAPISIZ, Ferhat DEMİR, Mehmet YARIK, İbrahim Hakkı EKEN, Sabri Uğur MUMCU, Bedirhan ÖZALPARLAN, Lütfü GÜRSOY, Rıza ATAMAN, Güngör KANTARCIOĞLU, Selahattin YÜKSEL, Hüseyin AYDIN.

            Plaketlerin takdiminin ardından, topluca Öğretmenevi restaurantına geçildi. Burada tüm mezunlara ve konuklara pehlili pilav, yaprak sarması dolma ve helva ikram edildi.

            Ayrıca akşam saat 20.00’de Büyük Tokat Otelinde akşam yemeği ve eğlence düzenlendi.

            7 yıldan beri organize edilen, bu geleneksel ve güzel Pehlili Pilav Günü’nü tertipleyen, Tertip Komitesi Başkanı Metin GÜRDERE’yi, GOP Lisesi Mezunları Derneği’nin Yönetim Kurulu Başkanı Nemci MELEK’i, Lise Müdürü Mustafa ÇAKIR’ı ve Yönetim Kurulu Üyeleri’ni yürekten kutluyor, minnet ve şükranlarımı sunuyorum. Ayrıca 7 yıl önce Pilav Günü etkinliğini başlatan ve çok büyük emekleri olan Dr. Bilal DURMAZ’ı da yürekten kutluyorum. Bu etkinliğe emeği geçen ve destekleyen değerli hemşehrilerime de ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum.

            Değerli mezunlara şu güzel mesajları iletmek istiyorum:

            “Gönül ne pilav ister, ne de bir hane;

            Gönül Tokat’lı mezunlarla buluşmak ister, pilav bahane”

            Demek suretiyle asıl amacımızın Tokat sevdalısı hemşehrilerimle buluşmak olduğunu belirtmek istiyorum. Tokat’lılar her zaman vefalı, sıcak kanlı, samimi ve candan olmuşlardır. Onların muhabbetine ve sohbetlerine doyulmaz. Birbirimizi unutmayalım. Birbirimizle daima tanışma, kaynaşma, paylaşma, kenetlenme ve dayanışma içinde olmalıyız.

            Öğretmen anıları ve Lise yıllarındaki öğrenci anılarına ait yazdığım şiirlerimi aşağıda takdim ediyorum.

            Bir Pilav Günü daha geride kalırken, bir yıl sonra 8. kez Lisemizde buluşmak dileğiyle, değerli mezunların iş hayatlarında başarılı, aile hayatlarında mutlu ve sağlıklı olmalarını yürekten diliyorum.

            Hoşça kalınız…

                        ÖĞRETMEN ANILARI

            Otoriter hocamız Şerif DEMİRLİ’yi,

            Dualarımızla ve rahmetle anıyoruz;

            Disiplinli, deneyimli ve çok değerli,

            Halis CİNLİOĞLU’nu şimdi çok arıyoruz.

           

            Hâdi KÖPRÜLÜ hoca okulda iz bıraktı,

            Abidin AYDIN ise hiç unutulmadı.

            Kevser AKINOĞLU’nun hakkı hiç ödenmez,

            Hâdi BALAKBABALAR anılarda kaldı.

 

            İhsan DOĞRAMACI’yı daima özlüyoruz,

            Güner AYYILDIZ’ı da Tokat’a bekliyoruz.

            Feride BALAKBABALAR unutulur mu hiç,

            İsmail BOYSAN’I da rahmetle anıyoruz.

 

            Leman KAYALAR hoca titiz ve otoriter,

            Beden Eğitimci Kemal ALPAN emektâr,

            Mümtaz YAZAROĞLU’na “motor Mümtaz” derlerdi,

            Cevat ALTINOK ise sporu çok severdi.

 

            Hüseyin AKINCI “Efendime söylüyüm” derdi,

            Aramızdan ayrılarak, çok erken gitti.

            Matematik uzmanı Fazlı DEMİRTOLA,

            Erkek öğrencilere daima “ölüm” derdi.

 

            Profesör Dr. Hocamız Mustafa ÖZBALCI,

            Unulmayanlardan İbrahim KAZANÇ vardı,

            Rasim CANBOLAT’ın kulakları çınlasın,

            Behçet BEYLEM hocamız İzmir’de yaşıyordu.

 

            Mualla YAMANOĞLU emektâr bir hocamız,

            Hilmi AKINOĞLU’nu şimdi çok arıyoruz.

            Fikret TÜMER hocamız çoktan rahmetli oldu,

            Hüseyin ALTUĞ hocayı hep anıyoruz.

 

            Nuray ÖCAL hocamız “Almanca”yı öğretti,

            Salih BİLGİLİOĞLU “Din ve Kültürü” verdi.

            “Homongolos” derlerdi M. Ali BURCA’ya,

            Ercan Süsoy bizlere ille de “Beden” dedi.

 

            Canavar Cafer de edebiyat hocamız,

            Üstad Salih Öğmen, müzik öğretmenimiz,

            Ebubekir Saraçoğlu rahmetli oldu,

            Coğrafya dersimizde Erdoğan MÜFTÜOĞLU.

 

            Necmi MELEK bizim değerli başkanımız,

            Mustafa ŞENGÜN ise fizik öğretmenimiz,

            Din Kültürü dersimize Mevlüt bey geliyor,

            Bedenci Osman YARDIMCI değerli bir hocamız.

 

            Ahirette göçenleri rahmetli anıyoruz,

            Mekanlarının cennet olmasını diliyoruz,

            Öğretmenlerin hakkı hiçbir zaman ödenmez,

            Hayatta olanlara saygılar sunuyoruz.

 

                                               5.06.2010

                                               Hamdi ERTÜRK

 

                        LİSE ANILARI

            -G.O.P. Lisesi mezunu hemşehrilerime armağanımdır-

 

            Tokat’tan uzak yollardan hoş geldiniz,

            Ve lisemize şerefler getirdiniz.

            Çok mutluyuz, şükür kavuşturana,

            Gönül dostlarıyla şimdi birlikteyiz.

 

            Şakalar, güzel arkadaşlıklar,

            Bazen muziplikler, sınavdan korkanlar,

            Nisan bir şakası, okuldan kaçanlar,

            Okul anıları hiç unutulmuyor.

           

            Öğretmenlerin hakkı hiç ödenemez,

            Bizlere emekleri hiç tükenmez,

            Onlar gönlümüzde hep yaşayacak,

            Sevgileri kalbimizden silinmez.

 

            Bazı dostlar bu dünyadan göç ettiler,

            Ayrıldılar aramızdan birer birer,

            Bu kadar yıl nasıl da çabuk geçti,

            Albümlerde kaldı güzel resimler.

 

                        DAHA NİCE YILLARA

           

            Pilav gününe hoş geldiniz.

            Bizlere şerefler verdiniz.

            Kucaklıyoruz hepinizi,

            Değerli hemşehrilerimiz.

 

            Bir yıl sonra yine kavuştuk,

            Mevlâma şükürler buluştuk,

            Hep birlikte çok mutlu olduk,

            Saygıdeğer mezunlarımız.

 

                                   5.6.2010 TOKAT

                                   Hamdi ERTÜRK