TOKAT GAZETESİ

ALTIN HEYKEL

Son günlerde aramızdan ayrılan güzel insanların sayısı gittikçe artıyor. En son Arabesk Sanatçısı Müslüm Gürses’in hayata veda etmesi, sanat dünyası olduğu kadar, onu sevenleri de çok üzdü.

Bizim ülkede garip olay var. Biri öldüğü zaman herkes onun arkasından koşuyor, herkes ölenin ailesine taziye dilemek, televizyonlarda boy göstermek için birbiriyle yarışıp duruyor. Bu durum gerçekten insanı bazen bıkıp usandırıyor, hatta ölenle alay edildiğini düşünüyorsunuz.

Bir sanatçı hayatı boyunca bütün varını yoğunu bir şehre, bir ülkeye verir, başına gelmedik sıkıntı kalmaz. Eşinden, dostundan, çevresinden çekmediği çile kalmaz. Kimsenin aklına bile gelmez.

Küçük bir sitemkâr söz söylese; ”Senden bunu beklemezdik.”, ” Sen bunu söyleyemezsin.”, “Gönlümüzü kırdın, sahi sen bunları yazdın mı? Senin kaleminden, senin dilinden mi düştü?” gibi binlerce soruya muhatap olursunuz. Kırılan gönülleri tamir etmek için bin bir dereden bin bir su getirirsiniz, yine de eski dostlukları zor kurarsınız. Sanatçının kaderi midir, nedir bilinmez?

Kadir kıymet bilen bir iki dost; “Şimdi senin kıymetini bilmezler ama ölünce bu şehre, altından heykelini dikecekler, göreceksin!” deyip gönlünü almak isterler.

Dün akşam Nuri Sesigüzel’in Müslim Gürses için: “Şimdi belediye başkanı telefonla bağlanacak, kaymakam da bağlanacak, Halfeti’ye Müslüm Gürses’in heykelini yapacaklar. Bana söz verdiler.” deyişini hatırlıyorum.

Bu kadirbilir kaymakamlar, bu kadir bilir belediye başkanları, Müslüm Gürses hayattayken neredeydiler?

Yok, yok bu millet iflah olmayacak. Halk arasında “ Ölü g… ballı olur” derler. Gerçekten öyle. Öldükten sonra sanatçının, sanatkârın hatta yanı başımızdaki insanların değerini bilmenin pek kıymeti yoktur. Asıl sağken, onların yanında olmak; acılarını, sevinçlerini, yoksulluklarını paylaşmak önemlidir.

Ömrümce ne fodul olmak istedim, ne de kel,

Ey sevgili, götür yanına, gel artık, çabuk gel!

Son nefesimde bir Kelime-i Şahadet bana yeter,

İstemem başıma dikilsin, ne bir taş, ne de altın heykel

MEHMET EMİN ULU

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat