TOKAT GAZETESİ

Kadınlar

Sekiz Mart Kadınlar Günü’nü tüm Dünyada, Türkiye'de ve Tokat'ta kutlanacak. Kadınlar erkeksiz, erkekler de kadınsız bir yaşam düşünülemez. Böyle bir yaşamın da anlam ve önemi düşünülemez. İnsanın fiziki yapısına baktığımızda her organın iki adet olduğunu görmemiz mümkündür. ''Göz, kulak, burun, böbrek, beyin ayak, kollar v.b.ş...'' İnsan yaşamında yuva kurması birbirine destek ve akıl, düşünce ile yuvalarını yönetmek kadın-erkek ilişkisiyle ve birlikteliğiyle mümkündür.

Tüm dünyadaki insanların yaşamdaki sevinç ve mutluluğu genelde aynıdır. Sadece farklılık dil, kültür, gelenekleriyle, iklimin sunduğu koşullarda farklılıklar vardır. Kadın ''yaşamın'' merkezi dersek herhalde yanlış konuşmuş olmayız. Kadına Allah en büyük hediye olarak doğurganlık ve analık vasfını vermiştir. Bunun içindir ki ''analık'' dünyanın her yerinde kutsaldır. Peygamber efendimiz de; ''Cennet anaların ayakları  altındadır.'' demiştir. Bizler sevginin en büyük ve yüce duygusunu kadınlar için yaşarız. Yaşam kaynağımız, sevinç ve üzüntü ortağımız kadınlardır. Kadınlar anamız, bacımız, eşimiz, sırdaşımız, dostumuzdur. Kadın ''Vatan''gibidir, sahiplenir eğitir, öğretirseniz sizi mutlu eder. Sizi en yüce yer ve makama getireceğinden kuşkunuz olmasın.”Her başarılı erkeğin arkasında zeki ve akıllı bir kadın vardır.” Çocuklarımızın anası, eşimiz, evde aşımız, yatakta aşkımız, darda fikir ortağımızdır. Kadın yaşamın her alanında ve yerinde yer alır.

Bir gün  Nasrettin Hoca'ya sorarlar:''Hocam kıyamet ne zaman kopacaktır? Hoca da, karım ölürse küçük kıyamet, ben ölürsem büyük kıyamet kopacaktır.” der. Bir erkeğin ölmesi sosyal ve ekonomik olarak o bireyin yıkımı demektir. Bazı dostlar bu önemli günleri neden bir gün için anıyoruz her gün anmalıyız, diyorlar. Her gün anmalıyız ama yılda bir gün de olsa o günün anlam ve önemini coşku ve sevgi ile anmalıyız, hatırlamalıyız. Kadınların inanışımızda ki yeri farklıdır. En değerli emanetimizdir. Kadınlar için nice yazarlar, ozanlar, şiirlerle methiyeler dizip, yazılara yazmışlardır. İnsanların her şeylerle kavga etsinler de kadınlarla asla kavga etmesinler. Kadınla kavga edenler her zaman kaybederler.''Kadının fendi, erkeği yendi.” sözünü boşuna söylememişlerdir.

Sekiz Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü yürekten kutluyorum. Emeğe saygısı olan herkesin de kutlaması lazımdır. Eskiden kadınlar tarlada, bağda, bahçede, dağda, yaylada erkeğinin yanında yer alanlardır. Günümüzde teknik ve eğitiminde getirdiği koşullarda, hemşire, doktor, mimar, mühendis, pilot, memur, ev kadını v.b.ş .... olarak yanımızda yer almaktadırlar. Kadınsız bir dünyayı kayalık ve çorak bir yaşama benzetsek yeridir. Bu yazımı emekçi kadınlara armağan olsun diye bir şiirimle paylaşmak isterim. Tüm kadınlara saygı ve sevgilerimi sunarım.

 

SEVGİ

     

Umudum sensin, çare sensin.

Olmazsa sevgisiz bedensin.

Veririm taşa şekilli can.

Sevgisin cansın, ben de Vatan

 

Hayat olmazsa yaşanır mı?

Dal yeşerir, çiçek açar mı?

Yapraksız hiç meyve yaşar mı?

Sevgisin cansın, ben de Vatan.

 

Bana sevgiyi tarif et deseler, 

Sevgi candır, sevgi insandır.

Dünya'yı sevdiren hayattır.

Sevgisin cansın, ben de Vatan...

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat