TOKAT GAZETESİ

Konuşma bir sanattır

Her insan konuşur. Duygu dilek ve isteklerini karşısındakine anlatmak bir yetenek ve beceri işidir. Yerinde ve zamanında konuşmadığımız kelimeler, cümleler sizi zor durumlara düşürebilir.

"Söz ola kese savaşı, söz ola kestire başı..."

Beden dilimizi güler yüzle, tatlı dille buluşturduğumuzda başaramayacağımız iş olmasa gerek. Bireyin duygularını, düşüncelerini başkalarına iletirseniz iyi bir iletişim kurarsınız, saygınız da sevginiz de artar. İyi bir iletişim kurmazsanız başarınız düşer. Konuşma insanı insan yapan en önemli özelliklerinden biridir. Sana yakın olanları anlayarak, onlarla konuşarak fark edersiniz. Konuşma kişiliğin dışa vurumudur. Benliğindeki pek çok gizli noktaları konuşma ile açığa vurmamız mümkündür.
Konuşma aynı zamanda zekanın da yansımasıdır.

Konuşma bir sanatsa, konuşan birey de sanatçıdır. Sanatla sanatçı rollerini iyi oynarlarsa yaşamları mutlu ve huzurlu olur. Çevresindeki insanlara karşı saygı duyar, saygı kazanır. Atalarımız demez mi " - Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır. "

Günlük hayatımızda hiç de farkına varamadığımız konuşmak ne kadar önemlidir hayatımızda. Konuşma ile yeri gelince duygu alır duygu satarız; fikir alır fikir veririz. Konuşmada bireyin kendine göre ifade araçları vardır. Kimileri iç dünyasının kapılarını renklerle açar, çizgilerle resimler yapar. Kimileri notalarda bulur kendini. Kimisi heykel yapar, kimisi kitap okur, yazı yazar. Kuşkusuz en yaygın iletişim aracı konuşmaktır. “Seninle konuştuğumuz iyi oldu. Çok rahatladım.” deriz bazen. Bazen konuşanın yüzüne bakar sıkıldığımızı belli etmemek için elimizden geleni yaparız. Eğer güzel konuşan biriyse, sözünü kesmeden olanca dikkatimizle dinleriz. Konuşmak sihirli bir değnek gibidir. Doğru yerde ve doğru zamanda kullandığımızda pek çok sorunu çözeriz. İnsanın sağlığı, ekonomisi ve sosyal çevresi ile bu kadar yakından ilgilendiren "Konuşma" Sanatına önem vermemiz gerekmektedir.

"Konuşma insanın aklını kullanma sanatıdır." Eflatun.

"Kullandığımız kelimeler nasıl yaşayacağımızı belirler." Yunan atasözü.

"Söz var gelir geçer, söz var deler geçer." Türk atasözü.

"Sözler kalpten çıkarsa kalbe kadar ulaşır, ağızdan çıkarsa kulaktan öteye gitmez." Arap atasözü.

Konuşmak başka, "doğru ve güzel konuşmak" başkadır. Güzel doğru ve etkili konuşabilmek için her şeyden önce bilinç gerektirir. Kişi neden güzel konuşacağının bilincindedir. İyi bir dinleyici, gözlemci, eleştirici ve okuyandır. Güzel konuşarak insan etkileme sanatını da yakalarsınız.
Duru ve akıcı bir dille konuşanları düşünürüz, onlar dinleyenlere öyle hassas öyle nazik davranırlar ki bir anda karşısındakileri kendilerine bağlarlar. Ses tonlarını konunun özelliğine ve bulunduğu salon alanının durumuna göre ayarlarlar. Dinleyiciler hiç sıkılmazlar, konuşmalarını örneklerle, fıkralarla, anılarla, süslemeyi çok iyi bilirler. Konuşan da dinleyen de mutlu olurlar. Güzel konuşan insan her yerde aranan, sorulan insandır. "Allah insana bir dil, iki kulak vermiş. Bir söyleyip, iki dinlemeli.", "Arpa un'un yoksa, tatlı dilin de mi yok?", "Acı söz insanı dininden çıkartır.", "Bir ağızdan çıkan bin ağıza yayılır.", "Dilim seni dilim dileyim, başıma her ne gelirse senden bileyim." dilimizi anlatan nice özlü ve güzel sözler vardır.

Günümüzde insan iletişimini sağlamak için konuşmak şarttır. Güzel konuşmak; ikna etmek kabiliyeti yüksek demektir. Her meslekteki bireyin diksiyonu güzel, dil kurallarına uyan, kelime haznesi yüksek, dil bilgisine hakim konuşma sanatını yakalayanlardır. Birçok kavga, anlaşmazlıkların önüne konuşarak çözüm üreterek kavuşmamız mümkündür. Konuşmak insanlığın gereğiyse, güzel konuşma sanatını yakalamak zorundayız.

Her insanlara güzel konuşmak dileğiyle...

 
11/03/2013
Süleyman ERKAN

YORUMLAR

  1. hilal
    23 Mart 2013 Cumartesi Saat 20:40

    HAYAT gibi ogretici bir yazi olmus,saygilar

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat