TOKAT GAZETESİ

2013 Mukan Tölebayev Yılı Açılış Töreni ve IV. Türksoy Basın ödülleri…

            11 Mart 2013 Pazartesi akşamı saat 19.00 da Mukan Tölebayev yılı açılış töreni ve IV. TÜRKSOY basın ödülü törenine katılıyorum. Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi (Eski Türk Ocakları Binası)

            Mukan Tölebayev’in hayatını konu alan kısa bir film izliyorum.

            Açılış konuşmalarının ardından Tölebayev bestelerinden oluşan konseri izlerken gönül dünyamın derinliklerinde Ata yurtta gezintiye çıkıyor, duygu alıyorum.

            “Ata yurtta gün doğumu vaktidir

            Yüreğimi teslim alan tarihimdir

            Yol üzre sefer yapıyor delitaylar

            Gönül dünyam yar makamındadır.”

            IV. TÜRKSOY Basın ödüllerini;

             Azerbaycan; Elçin Mırzabeyli ( Halk Cephesi Gazetesinin Genel Editörü)

            Kazakistan; Kanşayım Baydauletova(Aykın Gazetesi Kültür Bölümü Başkanı), Bakıtcan Omarov (Kazakistan Milli Televizyon Kanalı Türkiye Temsilcisi)

            Kırgızistan; Emilbek Momunov (“Kabar” Kırgız Ulusal Haber Ajansı Editörü), Tınçtıkbek Çoroyev (Uluslararası “ Kırgız Tarih Kurumu” nun Başkanı, tarihçi, yazar ve gazeteci.)

            Türkiye; Beşir Ayvazoğlu ( Türk Edebiyatı Dergisi Genel Yayın Yönetmeni), Yekta Kopan (Gazeteci-yazar)

            Başkurdistan (RF) ; Samiga Gafarova (Başkurdistan (RF)Devlet Televizyon ve Radyo Kurumu Yoldaş Radyosu Turkuvaz Programı Yönetmeni)

            Gagavuz yeri (Moldova); Dmitri Papazoglo ( Yedinaya Gagavuzya Gazetesi’nin Başyazarı),

       Tataristan (RF); Ruzilya Muhametova (Tataristan Kültür Bakanlığı Gazetecisi), Ruşaniya

Altay (Tatarin Form Haber Ajansı Türkiye Temsilcisi),

            Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti; Ali Gürtekin ( Radyo Vatan Yöneticisi),

            TÜRKSOY’un faaliyetlerini çok yakından takip ediyorum. Gurur duyuyorum.       Okuyucularıma TÜRKSOY (Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı) bilgi vermek istiyorum.

            Avrasya’nın Türk dili konuşulan coğrafyasında dili, tarihi ve kültürü ortak olan halklar arasında kardeşliği güçlendirmek amacıyla kurulmuş olan uluslararası bir kültür ve sanat teşkilatıdır. TÜRKSOY’un kuruluşu ve faaliyet ilkeleri hakkında anlaşma, 12 Temmuz 1993 tarihinde, Almatı’da Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkiye ve Türkmenistan'ın Kültür Bakanları tarafından imzalanmıştır. Daha sonra TÜRKSOY’a Rusya Federasyonu’nun Özerk Cumhuriyetleri olan Altay, Başkurdistan, Hakas, Saha (Yakut), Tataristan, Tıva ile Moldova Cumhuriyetine bağlı Gagavuz Yeri Özerk Bölgesi ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti gözlemci ülke statüsüyle katılmışlardır. 

            TÜRKSOY'un temel amacı ve işlevi, Türk dili konuşan halkların sosyokültürel benzerliklerini ortaya çıkarmak, halklar arasında kültürel işbirliğini geliştirmek, bu arada dünya ve bölge barışına katkıda bulunmaktır.
            Öte yandan, TÜRKSOY'un esas görevi Türk dili konuşan ülkeler arasında kültür açısından dayanışmayı geliştirmek ve bu kültür zenginliklerimizi dünyaya duyurmaktır.
            TÜRKSOY'un çalışmalarıyla Türk dili konuşan topluluklarda ortak edebiyat alanlarının, ortak tarihi olayların tüm kuşaklar tarafından öğrenilmesinin sağlanmasını amaçlanmaktadır. Zira Türk dünyasının ortak birçok değeri bulunmaktadır. 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat