TOKAT GAZETESİ

AKILLI İNSAN

''Akıllı insan, başkalarının aklından yararlanan insandır. ''Bir yerde yardımlaşmayı, paylaşmayı, sosyal olmayı da çağrıştırıyor bu atasözü.

Akıllı insan inceleyen, gözlemleyen, soran, sorgulayan, dileyen, sözünü tartarak konuşan, bilime (ilime) inanan, bilgisini çevresiyle paylaşan, zor durumlarda akıl yoluyla çare bulan, güzel konuşan, aklı yüzüne yansımış, çevresine huzur ve güven veren, yakınlarından saygı gören, maddi ve manevi zengin olan insandır.

İnsanın beş duyu organı vardır. Yaşamında duyu organlarından birisinin eksik olması, hayatında bazı zorluklarla karşılaşması demektir. Var olduğuna inandığımız, ama elle tutamadığımız, gözle göremediğimiz akıl. Akıllı olmak Allah vergisidir. Zeki olmak başkadır. Akıl, zekanın çok üstünde kökleri derinlere iner. Zeki insan belirli bir konuda çalışarak veya kendisini eğiterek bilgi, birikimlerle donatarak başaran insandır. Akıllı insan eğitim almadığı, tecrübesi olmadığı, hatta ilk kez bir konuyla karşılaştığında, o konuda eğitim almış insanlardan daha isabetli kararlar verendir.

Akılsız insan her şeyin en iyisini ve doğrusunun kendisinin bildiğini sanandır. En güzel yaşantısının kendisinde olduğunu söyleyen… Herkesten üstün, doğru yolda olduğunu bilen… İnsanlara üstten bakıp, küçümseyen akılsız insandır.

Akıl ''Doğru ile yanlışı ayırt edebilme kavramıdır.'' Akıl zamanla gelişen bir kavramdır. Bilim adamları (yeni doğmuş çocuklarda aklı yoktur.) Derler. ''Çocuklar yedi, on iki yaşları arasındayken akıllı çocuklardır.'' Bu yaşlarda doğruyu yanlışı ayırt edebilirler. Akıl tecrübeyle, zamanla gelişir. Zeka akla yakın terimdir. Bilim adamları beynimizde akıl diye bir bölgenin olmadığını söylemektedirler. Aklın soyut bir kavram olduğunu, elle tutulmaz, gözle görülmez. Zeka I Q denilen testle ölçülür. Akıl sözlükte: ''Menetmek, alıkoymak, bağlamak, sığınmak, tutmak...'' gibi anlamlara gelir.

“Aaaaa ne akıllı adam, her işin üstesinden geliyor.'' ''Bu çocuk akıl küpü valla.'' ''Aklın yolu birdir.'' ''Allah akıl dağıtırken sen neredeydin?'' ''Bin sene düşünsem bunu akıl edemezdim.'' Buna benzer bir sürü lafları akılla ilgili kullanırız. Aklı olmayanların (deli) davranışları, konuşmalarını normal insanlardan ayırmamız mümkündür. Her ilden, ilçeden, köyde bir deliye rastlamamız mümkündür. Bazen deliden akıllı cevap da alırız. Bazen de ''Al kulunu, zapdeyle Allahım''deriz. Sağlıklı insan sağlıklı toplumda yetişir. Dünya'ya bir kez geliyoruz. Verilen yaşam değerini iyi  kullanmalıyız. Akıllar birleştikçe işlerimiz daha da kolaylaşacaktır. Akıllı insanlara selam olsun.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat