TOKAT GAZETESİ

YÜZ

Yüz denince aklınıza neler gelir? Sayılardan yazılan (100), insan suratı olan yüz, denizde yüzmek aklımıza gelen ilk yanıttır. Benim bahsedeceğim yüz insan yüzüdür. Yer yüzünde ne kadar insan varsa birinin yüzü diğerine benzemez. Yaratan bu özeliği vermiş insanlara. Bir insan diğerine yakın benzerliği olabilir. Ne kadar beziyor diye söyleniriz. Ama hiç kimse kimseye benzemez.

Şu kocaman İstanbul sokaklarında gezdiğinizde Türkiye'nin dört bir köşesinden insana rastlamamız mümkündür. Hatta Dünya'nın değişik köşesinden insanlara rastlamamız mümkündür. Herkesin bir karakteri, düşüncesi, davranışı vardır. Gözlerine baktığınızda göz renkleri de, her insanın kendine özgü bir renge rastlarsınız. Her insanın dünya ya bakış açıları da değişiktir. Sevmeleri sevgileri de farklıdır.

Sokakta giderken insanların yüzlerine baktığınızda kimilerinin yüzü güleç, kimisinin yüzü asıktır. Sanki dertlerini yüzleriyle karşısındakine anlatır gibi. Alınlarında ve iki kaşının arasında derin kırışık oluşmuş insan sanırsınız ki bu dünyada hiç gülmemiş. Dünyanın tüm yükünü bu insan taşır gibi. Bu büyük şehire Anadolu’dan yatağını yorganını alıp gelmiş, yer yurt tutmak, ekmek parası kazanmak için. Gecesini gündüzüne  katarak çalışıyorlar. Belki de bu insanların çalışmaktan, yoldan, uyumaktan gülmeye fırsatı olmuyor. Gülen insan mutlu, huzurlu insandır. Gülen insan bol oksijen alandır. Gülen insan iyi düşünen ve çevresine sahip çıkan insandır. Gülmenin bu kadar yararı varken neden gülemeyiz, anlaşılır bir olay değildir. Bilim adamları “suratımızı asık tutmak için yüzden fazla kasımızı gerdirmemiz gerekmiş. Gülmek için on gibi kasımızı kasmamız gerekmiş.'' Gülmek neden bu kadar zor bir bilen var mı? Elbette insanız, sorunlarımız, dertlerimiz, çıkmazımız olacaktır. Ama çaresinin de olduğunu bilmeliyiz.

Madem ki bu dünyaya bir kere geldik adam gibi yaşamalı, yaşatmalıyız. Sevgisiz, saygısız geçen her gün bizim için bir kayıp gündür. Ömür bir ırmağın suları gibi akıp gidiyor. Durdurmamızın mümkünatı yoktur. Nasıl yaşarsan yaşa bu ömür seni sona bir adım daha götürmektedir.

Sözlerimiz ölçülü, davranışımız bilinçli, günümüz aydın, yüzümüz güleç olsun.''Giden gün ömürdendir.” Her derdin bir çaresi var. Sorunu akıl ve el birliğiyle çözüleceğine inananlar başarıya yaklaşanlardır. Yüzünüz güleç, gününüz bereketli olsun. Sağlıcakla kalınız...


                      Süleyman Erkan  13-04-2013    Şişli-İstanbul.   

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat