ÜÇ AYLAR VE RECAİB KANDİLİ

            Dini hayatımızda ‘Üç Aylar’ diye bilinen ve sonu Ramazan Ayı ile biten feyizli ve bereketli bir mâneviyat mevsimine girmiş bulunuyoruz. Üç ayların ilki olan Recep ayının birinci günüydü. Üç aylar, Kameri Takvime göre, Recep, Şaban ve Ramazan aylarıdır. Bu ay tevbe, hürmet ve ibâdet; Şaban muhabbet ve hizmet, Ramazan ise yakınlık ve nimet ayıdır.

            Recep  tohum  ekme, Şaban sulama, Ramazan ise hasat ayıdır. Recep ayının af ve mağfirete, Şaban ayının şefâate ve Ramazan ayının da sevapların kat kat verilmesine mahsus olduğu bildirilmiştir.

            Bu aylara hürmet etmek, günahlardan uzaklaşmakla ve ibadetleri yapmakla olur. Hürmet edip, saygı gösteren, kat kat karşılığını görecektir. Bu mübaret zamanlarda vaat edilen sevaplara kavuşabilmek için, her şeyden önce itikâdı düzeltmelidir. İlmihal bilgilerini öğrenmeli ve yaşayışını bunlara uygun hale getirmelidir. Çok tevbe ve istiğfâr etmeli, kazaya kalmış namazlarını, hemen kaza etmeye başlamalıdır. Bir an evvel bu borçlardan kurtulmak için çalışmalıdır.

            Bu aylar, râhmet dalgalarının başladığı, mânevi huzur ve sükûnun kalplere doğduğu, ilâhi rahmetin coştuğu aylardır. Bu aylar girince, mü’minlerin ruhlarını mânevi bir hava kaplar.

            Bu mübarek ayların mânevi değerine Hz. Peygamber işaret etmiş ve şöyle buyurmuşlardır: “Recep Allah’ın ayı; Şaban benim ayım, Ramazan da ümmetimin ayıdır”

            “Ey Allah’ım Recep ve Şâban’ı bize mübârek kıl, bizi Ramazan’a kavuştur!

            Bu aylar mübârek gecelerle doludur. Recep Ayı’nın ilk Cuma gecesi Regaip Kandili, 27 Gecesi de Miraç Kandilidir. Şâban Ayı’nın 15. gecesi Berat Kandili, Ramazan Ayı’nın 27. gecesi de Kadir Gecesi’dir.

            İdrak ettiğimiz Recep ayı gerek İslâm’dan önce, gerekse İslâm’dan sonra kutsal bilinen bir aydır. Recep ayı, Regaip ve Miraç gibi mübarek geceler ve ilâhi tecellilerle şereflendirilmiş. Ülkemizde de asırlardır bir “Üç Aylar” geleneği oluşmuş, Ramazan’a hazırlık bununla başlar hale gelmiştir.

            Üç Aylar, geçmişin muhasebesini yaparak, geleceğe azim ve enerji dolu bir şevkle atılmak için iyi bir imkândır. Hayatımızda otokontrol sisteminin kurulmasına vesile olan mübârek üç aylar ve kandiller, dünyevi işlerimizden sıyrılıp, yaratılış gayemizi düşünmemiz, yaratan ve yaratılanlarla olan münasebetlerimizi değerlendirmemiz için son derece kıymetli fırsatlardır.

            Bu akşam Regaib Kandili’dir. Regaibin kelime manası; çok şumüllü, sevilen sayılan, bahası ağır olan atiyyeler, fazilet ve bereketleri bol olan demektir. Bu manalarından da anlaşılacağı gibi Regâib Gecesi, Allah’ın nimet, rahmet ve mağfiretinin müminlere bol bol ihsan edildiği bir gecedir. Bu gecede yapılan dualar geri dönmez. Yâni kabul olunur.

            Asırlardır beri bütün Mü’minler, Regaib Gecesine büyük kıymet vermişler, gündüzleri oruç tutmuşlar ve gecelerini ibadetle geçirmişlerdir. Bu gibi kutsal gecelerin bütün İslâm Alemi için kurtuluşa ve dirilişe vesile olmasını Yüce Mevlâmızdan niyaz edelim.

            Üç Aylarınızı ve Regaib Kandili’nizi tebrik ediyor, milletimiz ve ülkemiz için hayırlara vesile olmasını yürekten diliyorum.

            Üç Aylar ve Mübarek Kandiller için yazdığım şiiri aşağıda takdim ediyorum.

            Hoşça kalınız…

                        -Mânevi Değerlerimiz-

                                   ÜÇ AYLAR

 

            Kavuştuk mübârek Recep Ayı’na,

Tevbe, hürmet ve ibâdet ayına,

            Af ve mağfiret düşecek payına,

            Bil ki, bu ay tohum ekme zamanı.

 

            Recep’ten sonra Şâban Ayı geliyor,

            Muhabbet ve hizmetler getiriyor,

            İnananlar şefâatini biliyor,

            Şimdi, bu aydır sulama zamanı.

 

            Onbir ayın sultanıdır Ramazan,

            Yakınlık ve nimet ayı her zaman,

            Hürmet eden uzaklaşır günahtan,

            Bu ayda da, geldi hasat zamanı.

 

            Üç aylar her dönem bereketlidir,

            Feyizli ve daima rahmet getirir,

            Bu mübarek aylar faziletlidir,

            Kabul olan duaların zamanı.

 

            Tevbe ve istiğfâr etmeli çokça,

            Kat kat sevap verilecek bu ayda,

            İtikâdı düzeltmeli üç aylarda,

            Namaz, niyaz ve ibâdet zamanı.

 

            Recep Ayı Yüce Allah’ımdır;

            Şâban ise Peygamber’in ayıdır,

            Ramazan da ümmetinin ayıdır,

            Ramazan’a kavuşmanın zamanı.

 

            Recep Ayındadır Regaib Kandili,

            Daha sonra geliyor Miraç Kandili,

            Şâban ayındadır Berat Kandili,

            Ramazan’da Kadir Gecesi’nin zamanı.

 

                                   17.06.2010 TOKAT

                                   Hamdi ERTÜRK