TOKAT GAZETESİ

KONYA’DA ŞİİR ZAMANI

Bazı şehirlerle ilgili öyle güzel sözler vardır ki insan ister istemez dünya gözüyle oraları görmeyi arzular. Gez dünyayı gör Konya’yı sözü Konya’yı görmek isteyenler için önemli sebeplerin başında gelir. Sebepler diyorum çünkü Konya’nın görülmesi için birçok sebep vardır.  Bizim sebebimiz şiirdi. Konya, şiir, dostlarla hasbıhal, yeni dostluklar edinme ve daha neler neler.

Yağmur dergisi ve Mevlana Üniversitesi’nin organize ettiği söyleşi ve şiir programı için bir araya geldiğimiz dostlarla şiir, sohbet ve Konya’nın görülmesi gereken yerlerinin gezilmesiyle dolu iki gün geçirdik. Konya’dan ayrılırken herkeste verimli geçen bir programın hoşnutluğu vardı.

Programın ilk ayağında Mevlana Üniversitesi’nde “Şiir ve Gelenek” konulu söyleşi gerçekleştirdik. Başkanlığını Kalender Yıldız’ın üstlendiği söyleşiye Hüseyin Kaya, Hüdayi Can, Hasan Çağlayan katıldı. Şairlerin gelenek üzerine fikirlerini paylaştıkları söyleşi, fikir alışverişleriyle devam etti. Söyleşinin sonunda katılımcılar da şairlere sorular sordular.  Sohbet şeklinde sona eren programın sonunda şairler Sütun Yayınları’ndan çıkan şiir kitaplarını imzaladılar.

Akşam, şiirin sesinin duyulmaya başladığı güzelliklere sahne oldu. Mevlana Üniversitesi Türkçe bölümü öğrencileri programa katılan şairlerin şiirlerini seslendirdiler. Şiirleri okumalarındaki içtenlik, bazı şiirleri ezber okumaları program için özenle hazırlandıklarının göstergesiydi. Şairlerin şiirlerinden örnekleri sunmalarının ardından program sona erdi.

 

Konya’daki programın Cuma günkü bölümü Merve Büyükkoyuncu Fen ve Anadolu Lisesi’nde gerçekleşti. Lise öğrencileriyle buluşan şairler şiir üzerine, edebiyat üzerine sohbet edip şiirlerinden örnekler sundu. Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği programda öğrenciler şairlere sorular sorarak sohbeti renklendirdiler.

 

İki günlük süren Konya programı yeni dostluklara da vesile oldu. Mevlana Üniversitesi hocalarından Ramazan Çakır ve Mustafa Sarı, şairlere şehrin güzide mekânlarını gezdirerek tarihle şiirin sıcaklığını buluşturmuş oldular.

 

Konya, gezilmesi gereken illerimizin başında geliyor. Bunu Mevlana ziyaretinde daha net görmek mümkün. Dünyanın ve ülkemizin dört bir yanından gelen ziyaretçiler Mevlana başta olmak üzere şehrin birbirinden değerli eserlerini ziyaret ediyorlar. Konya benim arada bir de olsa gittiğim illerdendir. Şu var ki her gidişimde şehri daha bir gelişmiş görüyorum. Belki şehirde yaşayanlar için bu böyle değildir ama benim gördüğüm bu.

 

Konya her açıdan bereketli bir memleket. Konya’da bir günde bir fazla etkinlik olması da bu bereketin bir göstergesi. Biz Konya’da iken çeşitli etkinlikler için Konya’da bulunan Mustafa Özçelik ve Bünyamin Yılmaz’la da görüşme imkânımız oldu. Değerli dostum M. Ali Köseoğlu başkanı olduğu Yazarlar Birliği şubesinde bizleri ağırladı. Kısa ama güzel bir sohbet gerçekleştirdik.

 

Konya’dan ayrılırken şiirin ne güzel dostluklara vesile olabileceğini bir kez daha yaşamanın hoşnutluğu vardı içimde. Tekrar görüşmek dileğiyle memleketin yolunu tutarken çantamda Dünya Telaşı, içimde tatlı bir huzur vardı. 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat