TOKAT GAZETESİ

KALDIRIMLAR

  Kaldırımlar deyince, kimileri yüzünde hafif bir gülücük belirlenir yüzlerinde. Dünya da Türkiye de  bu kadar olaylar, hırsızlıklar, yolsuzluklar, ilginç buluşlar, siyasi olaylar varken neden bu kaldırımlar. Belki de okumaya değer bulmayacaklar. Belki de ilginç bulup okuyacaklar. Ben yaşama başlangıcın ilk adımın atıldığı yerdir. Bazen sevinç kaynağıdır, bazen sevinç kaynağı, pencereden bakıp zaman geçirdiğimiz yerdir. Belki de kaldırımın kenarına konulmuş bir bankın üzerinde dinlenip, hayal kurduğumuz yerdir. Evimizden, Dünya'ya acılan pencere. Dertlerimizi sevinçlerimizi adım adım taşıyan kaldırımlar. Neşeli, mutlu,huzurlu olduğumuzda adımlarımız başkadır.Kederli,üzüntülü,dertli olduğumuzda adımlarımız başkadır.

       Bazılarımızın aklına bile gelmez kaldırımların toplumsal hayatımızda ki yeri ve önemi. Bu sokak kenarlarında ki yerler aslında bir medeniyet,kültür ,sanat,düşünce,bilim,ilim taşır.Kaldırımlar küçük ama işlevi büyüktür.Her sokak ,topluma hizmet etmiş bir insanın veya sevdiğimiz bir çiçek adını taşır.Halkın beğenisini alan sokak ve kaldırımlar belki de  belediye başkanına övgü yağdırıyor.Eksikliği eleştirilerle dolup taşıyor.Bazen hırsızların yolsuzların taşıdığı,bazen hayırseverlerin gelip geçtiği yerdir.O kaldırımlar ki bir taşı eksik olduğunda,ayağımız burkula bilir,düşüp bir yerimizi kırabiliriz,belki de ölümümüze neden olabilir.Sonrada ''düştüm kaldırımdan beni kaldırın''deriz.Kaldırımlar olmayınca çamurdan,pislikten adım atamazsın,tüm kirliliği evine taşırsın.Kıymeti bilinmese de bizlerin yaşamımızda ki bir parçasıdır.

         Bir canlının damarları ne ise, bir şehrinde damarları caddeler yollardır.Kılcan damarlarda kaldırım diyebiliriz.Sevdiklerimize kavuşturur,sevdiğimizden ayıran;yoksulara,akli dengesi olmayanlara ev sahipliğini yapar kaldırımlar.Bazen dengemizi yitirip,tükürüp,çöp attığımız yerdir.Kaldırımlar yayalara ayrılmış,özel bir alandır.Her nedense bazı esnaflar mal ve ürünlerini pazarlamak için kaldırımı işgal edenlere ne demeli.Kaldırımda sohbeti koyulaştırıp,engelleyenlere,eli arkada tespih çekip gezenlere ne demeli.Kaldırımların dili olsaydı,ne anılara,ne olaylar anlatırdı bizlere.San ki sırdaşımızdır,arkadaşlarımızdır...

          Bazı sokaklar pırıl pırıl dır.Kaldırımlarda ağaçlar,çiçekler dizilmiş.Evler boyalı bakımlı tertemiz.Mahalle yaşanabilir.İçinde gezmekten mutlu olursunuz.Kaldırımların yanında bisiklet yolunun da bulunduğu,parkların olduğu bir mahalle yaşanabilir bir mahalledir.Mahalleli belediye başkanını ve ekibini seçer.Belediye ve ekibi de yaşanabilir bir mahalle yaratır.

          Trafik kuralları sadece  taşıt ve sürücüleri için geçerli değildir. Yayalar içinde trafik kuralları vardır ve geçerlidir.Karşıdan karşıya geçerken mutlaka trafik ışıklarına uymalıyız.Yaya geçitlerinden ve trafikte her zaman yaya kaldırımlarından yürümeli.Taşıt araçlarına binerken sıramızı beklemeli,yolda oyun oynamamalı,yolu engelleyecek tavırlardan kaçmalıyız.Taşıtlara yazılan cezalar gibi insanlara da ceza yazıldığını biliyor muyuz? Engellileri de düşünerek yapılan kaldırımlar ,herkesin ortak kullanım alanıdır.Kimse engellemeye kalkmamalıdır.Bir şiirle  bitirmek isterim :Kaldırımlar.  Sokaktayım,kimsesiz bir sokak ortasında;/Yürüyorum,arkama bakmadan yürüyorum./Yolumun karanlığa saplanan noktasında,/Sanki beni bekleyen bir hayal görüyorum.// Kara gökler kül rengi bulutlarla kapanıp;/ Evlerin bacasını kolluyor yıldırımlar./İn cin uykuda, yanlız iki yoldaş uyanık;/ Biri benim,biride  serseri kaldırımlar.//İçimde damla damla bir korku birikiyor;/Sanıyorum,her sokak başını kesmiş devler.../Üstüme camlarını,hep simsiyah dikiyor;/Gözüne mil çekilmiş bir ama gibi evler.//Kaldırımlar,çilekeş yanlızların annesi;/Kaldırımlar;içinde yaşayan bir insandır./Kaldırımlar,duyulur,ses kesilince sesi;/Kaldırımlar,içinde kıvrılan bir lisandır./...   Necip Fazıl Kısakürek..

             Bir kültür olan kaldırımlar ,bir yandan da yaşamımızın aynasıdır.Kaldırımlarımıza sahip çıkmak ,mahallemize sahip çıkmaktır.Her kaldırım yaşayan bir canlı gibi düşünürsek,kaldırımlarda bizleri ve ailemizi yaşatır huzur verir.Kaldırımsız bir ev düşünen varsa  mutlaka evi mahalleden uzak bir yerdedir...

YORUMLAR

  1. Oliver
    06 Mayıs 2013 Pazartesi Saat 20:29

    ...Mutlulugunuz, mis gibi temiz, engelsiz/parlak kaldirimlarda yuruyen, tatli anilariniz olsun dilerim. Baska nasil diyeyim ki?

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat