TOKAT GAZETESİ

PARA PARA PARA

Para denince ilk akla meslek, iş, ticaret gelir. Parayı kazanmak  için bilgin, becerin, yeteneğin özel vasıflı  şartların olacak. Başka türlü para kazanmak emek ve iş gücüne dayanmaktadır. Günümüzde paranın gücüne ve kuvvetine inanmayanlar var mı ?Sanırım yoktur. Devletlerin, uluslar arası gücünü belirler. Siyasetin güçlü silahlarından biridir para. Ailelerin geçim kaynağı, alım gücüdür para. Paranız varsa cebinizde, kaldırımda kükremiş bir arslan gibi yürürsünüz. Paranız yoksa cebinizde, suçlu bir kedi gibi yürürsünüz kaldırımlarda. Paran olmazsa dert, fazla paran olursa da dert. Parayı dengede tutan iyi kullanan, demek ki rahat ve mutlu. Her para birimini kazanmanın da bir bedeli var. Zaman, emek,  bedel ödeyen para kazanıyor. Ancak hazırcılar, hırsızlar,  yankesiciler, fırsatçılar bedel ödemeden yaşarlar. Bazıları bedelini hakim karşısında ceza evinde öderler.

           Para icat edilmeden önce, mal ve eşyalar karşılıklı(takas) yapılarak alış veriş yapılırdı. M.Ö. 118 yılında Çinliler deri para kullanmışlardır. İlk kağıt paranın kullanışı M.S.806 yılında Çinliler  hayata geçirmişlerdir. İlk madeni para, Anadolu da yaşayan Lidyalılar  tarafından M.Ö.7. Yüzyılda kullanıldı. Madeni paralar fasülye tanesi büyüklüğünde % 75'i altın, % 25'i gümüş alaşımlardan yapılmıştır. Lidya kralı Krezüs daha sonra saf altın ve gümüş paralar bastırmıştır .İlk İslam parası Hz Ömer (634-644) döneminde  bastırılmıştır. İlk Osmanlı parası  gümüş akçenin (1326)'da Orhan Gazi döneminde  bastırılmıştır. Fatih Sultan Mehmet döneminde (akçe-pul-sikke) gümüş, bakır karışımı paralar bastırılmıştır. Tuğralı Osmanlı parası III Mehmed döneminde (1995-1603) de basıldı.1687' de bütün madeni paralar darphane damgası vuruldu.1863'de kağıt para çıkarma yetkisi, Osmanlı bankasına  verildi. 1924-1925'te çıkarılan yasalarla altın ve gümüş paralar kaldırıldı.

          Çok değerli dostum Mansur Yalcın Dede’nin, bir konuşmasında kullandığı ''Para Allah'ın yer yüzünde ki mührüdür.'' cümlesi beni derinden etkilemişti. Neden diye sorduğumda açıklaması şöyle oldu; (Parayı kazanmak için alın teri, emek ve hizmet etmen gerekir. Bunun karşılığında (para) alırsın. Bu senin hakkın, kazancındır. Bunu tasarruf etmen ve harcaman sana aittir. Paranı elinden alan hakkını almış olur. Dinimizce de kul hakkı günahtır. Bunun içindir ki para yer yüzünde Allah'ın  mührüdür.'' 

            Eee para bu söz konusu para olunca, akan sular durur. ''Anayı kızdan ayıran paradır.'' Paranın girmediği eve kavga, huzursuzluk, bilgisizlik, kıskançlık, cehalet girer bir iki nesilde çıkmazmış. Bir  konuşmada şöyle söylemişti; ''Para sana Allah diyeceğim ama basıldığın yeri biliyorum.'' Para için Dünya da binlerce atasözü ve deyim vardır. Bizlerde birkaç tane sizlerle paylaşalım.

    ''Paranın açamayacağı kapı yoktur, ama kilitleyemez. Sadece gönül kapılarını açmakta zorlanır.''

    ''Para kimde sultanda mühürde ondadır.''

    '' Para iyi bir hizmetkar, kötü bir efendidir.'' Demokrif.

    ''Dost kaybetmektense para kaybetmeyi tercih ederim.''

    ''Para çok kimseye kötülük yollarını öğretir.'' Plautus.

    ''Güzelim deme bir sivilce yeter, zenginim deme bir kıvılcım yeter.''

    ''Zenginlik gübre gibidir, saçıldığı zaman yararlı olur.'' Çin atasözü.

    ''Ne kadar zengin olursan ol, komşusuz olmuyor.''    

            Para ateşten gömlektir, giyenler yanar tutuşur, giymeyenler giymek için gayret gösterir. Para kazanmanın yolu iyi bir eğitim ve öğretimden geçer, kendine ve topluma güven verenler kazanırlar. Toplumda mesleği ve parası olanlara itibarlı oluyor. Aslında bilgisi olanlar, akademik kariyeri olanlar  alimler en değerli saygıya değer bulmuyor. Nasrettin Hocanın ye kürküm ye fıkrasını bilmeyen yoktur. Bazen parayı alır kullanırız. Üzerinde kimlerin resimleri vardır bilmeyiz. Sadece(14 Ocak 1970 tarih ve 1211 sayılı kanuna göre çıkarılmıştır.) yazısını ve Ulu Önder Atatürk'ün resmini görürüz. Arkada ki resme pek de dikkat etmeyiz. Paraya sahip olmak ve iyi günlerde kullanmak dileğiyle...

            SÜLEYMAN ERKAN 09-05-2013 ŞİŞLİ İSTANBUL…

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat