TOKAT GAZETESİ

AŞK SIRRA KADEM BASTI

“Şiir, dilin anlam, ses ve ritim öğelerini belli düzen içinde kullanarak; bir olayı,   duygu ve düşünceyi ifade etme sanatı olarak tanımlanabilir.” denmiştir.

Şiirin tanımı için çeşitli sanat anlayışlarına göre farklı yaklaşımlar yapılmış, hatta şiirin tanımlanamayacağı da öne sürülmüştür.

            Yahya Kemal Beyatlı şiiri "Bildiğimiz musikiden farklı bir musiki" olarak tanımlarken, Cahit Sıtkı Tarancı'ya göre şiir "Kelimelerle güzel şekiller kurma sanatıdır" Ahmet Haşim şiiri "Söz ile musiki arasında olan fakat sözden ziyade musikiye yakın olan bir lisan" olarak tanımlar. Necip Fazıl Kısakürek ise şiir için "Mutlak hakikati arama işidir" der.

            Bu tanımları çoğaltmak mümkündür.

            Son günlerde okuduğum ve bir şiirini şairinden dinlediğim bir kitabı okuyucularımla paylaşmak istiyorum.

            “Aşk Sırra Kadem Bastı” Türkçe Sevdalıları Derneği Başkanı Uğur Kılıç’ın ilk şiir kitabı. 2010 yılında Kültür Ajans yayınlarından çıktı.

            Yrd. Doç. Dr. Erol Barın sunuş yazısında; “İnsanların sevdaları için bile eline kalem almadığı bir çağda yaşıyoruz, ne hazin… Oysa bu topraklar kaç sevdanın mayasıyla yoğrulmuştur. Hislerimiz ölüyor, kalemimiz elimizden alınıyor sanki. Ancak Uğur Kılıç gibi genç şairlerin aşkın narına yandığını görmek, içimizde yepyeni umutların yeşermesine yol açmıştır.

            “Aşk Sırra Kadem Bastı” bir nevi aşka adanmış kitaptır. Şiirlerin sevda ekseninde toplanması da bunu gösteriyor. Heceyle yazılan şiirlerin yanı sıra ölçü gözetilmeden yazılan şiirlerin gönlünde iz bırakacak güçlü mısralar söylüyor şair.”

            Uğur Kılıç’ın üniversiteden hocası da olan Barın’ın şair ve kitap ile ilgili yazacak çok şeyi olduğunu biliyorum.

            “Yürekteki iki büyük sevdaya ithaf edilen şiirlerin derinliğinde yürürken duygu adına istediğin her alan ve konuyu bulmak mümkündür.

            Uğur Kılıç’ı okumak başka, dinlemek başkadır. Türkçe Sevdalıları Derneği ve Kümbet Altında Dergisi olarak Altındağ / Hamamönü Kabakçı konağında gerçekleştirilen kültür ve edebiyat programlarının mimarıdır.

 

            “Gözlerinde bir tebessüm bırak gönlüme,

            Kaplasın içimi sevda ateşin…

            Yokluğun düşerken iklimlerime,

            Bitsin artık apansız çekip gidişin!”

 

            Aşk ışığının gizli olduğu tendeki,  sevabı ve vebali sevgiliye sunmak ne zor şeydir. Yüreğin içinde filizlenen sevdaların merkezine oturan mısraların ve devamının ömrün bir bölümünü çalmasına rıza gösterenlerin sayısı ne kadardır.

            Bir ömür boyu aranacak yar için yazılan şiirin mısralara oturup, dizeleşerek dörtlüklerle okuyucuya uzanmasına kadar, geçen vaktin ve yaşanılan duygunun izahı elbette şaire aittir.

            Şair, kitaba adını veren “Aşk Sırra Kadem Bastı” şiirinde;

 

            “Bir yüzü yaşam dünyanın

            Diğer bir yüzü ölüm…

            Sevda bir nefeslik durak,

            İkirciklenir yürek,

            Geç kalınmış yarınımız

            Yaşam, ölüm, aşk arası

            Yürekte sevi yarası

            Son umut kendini astı,

            Aşk sırra kadem bastı…”

 

             Atmış altı şiir bulunan ve yetmiş iki sayfa olan kitabı; bütün şiir yazan, okuyan ve şiir dostu olan herkese tavsiye ediyorum. Kesinlikle kendi hayatlarından kesitler bulacaklar ve birçok şiiri de birden fazla okuyarak önemli notlar alacaklardır.

            “ İyi kitabın övgüsü kendi içinde saklıdır.” Denmiştir.

 

             Osman BAŞ

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat