TOKAT GAZETESİ

Hasan Öğmen’den Aşk Çiseledi ve Yağmurun Yaşı…

İçinde bir güzelin büyüsü olduğu inancı ve heyecanıyla yola çıkan bir yiğidin, asla başkasının desturu ile “yolun açık olsun” diyemeyeceği duyguları ve nedenlerini şiire aktarması bir büyük olgunluk ve paylaşımdır diye düşünüyorum.

            “Bıraktığım yere dön gel ne olur.” Bu ifadeler şiirin derinliklerinde gözyaşlarına ulaşabilecek kanalları açık tutacaktır.

            Adı ne olura olsun…

            İster, “ Aşk çiseledi “diyelim. İster “Yağmurun Yaşı” hiç farklılık yoktur. 

            Şair Hasan Öğmen’in 2013 yılı Kültür Ajans yayınlarında yeni çıkan şiir kitaplarının ismidir.

            Yaklaşık bir haftadır Hasan Öğmen’i okuyorum. Bazı şiirleri birden çok okuyor ve kendimce notlar alıyorum.

            Aslında ben yaklaşık on beş yıldır, Hasan Öğmen’i çok yakın tanıyor ve okuyorum. Tokat’ta yaşadığım yıllarda en çok görüştüğüm gönül dostlarımdan birisi olarak dost bağımın güzelliklerinde var olacaktır.

            Edebiyat dünyasına yine Kültür Ajans’tan çıkan benimde önsöz yazdığım “Aşkın Kalbini Çaldım” şiir kitabıyla giren Öğmen’in sürekli yayınlarda da ilk şiirlerini Kümbet dergisinde biz yayınlamıştık.

            Hasan Öğmen internet taramalarında çok kolay ulaşacağınız, Tokat’ta tanınan ve sevilen kendisine “Tokat’ın Tarkan’ı” denilmesinden mutlu olan şair ve yazardır.

            Mevsim güzelliğiyle vakte aktığı baharın ilk günlerinde yayla günleri başlar.  Yaylanın her deresi, gözesi, otlağı ve obasında yüreğine inmiş ve unutulmazlar arasında anılar varsa saz faslı inleyişinde gözyaşları çiseyle birlikte hareket eder.

            Yaylanın kendine has güzellikleri vardır. Şair bu güzellikleri çok farklı görmekte, çoban kavalındaki kadar temiz, berrak ve bin bir çeşit çiçek tazeliğinde tespih taneleri gibi kelime kelime dizer ve işler. Bu işleyişte göz yaşları, göz nuru, el emeği, duygu ve dualar vardır.

            Kitaba da adını veren Aşk Çiseledi şiirinden bir dörtlük;

            “Kekiklerin kokusu sarhoş ederken

            Yaşanmış gençliğim geçip giderken

            Çayırlara uzandım gözüm süzerken

            Yine bugün içime aşk çiseledi.”

            Yaşanmışlar, şairde ağlamadık ne yürek bırakır, nede göz.

            Akşam ve sabahın kendini dinlediği, dünyalık güzelliklerin bütünleştiği mekanlarda gülümsemek de kolaydır, ağlamakta hatta duygu yüklenip Ferhat olmak da kolaydır.

            Kültür Ajans‘ın sahibi,  arkadaşım, dostum ve ağabeyim Hayrettin İvgin Bey;“Aşk Çiseledi” kitabını sunuş yazısında; “Hasan Öğmen Şiirlerini; hem halk şiiri geleneği özelliklerinde oluşturuyor, hem de serbest tarz da yazıyor. Her iki biçimde de başarılı olduğunu söyleyebilirim. Şiirleri etkisiz, saf ve orijinaldir. Kimseye benzememektedir ve de kimsenin etkisi altında değildir. Söyledikleri ve yazdıkları, kendini ifade eden “Hasan Öğmen Şiirleri”dir. Şiirlerinde yöresi de egemendir. Çünkü O, Tokat’ın evladıdır ve bu ilin kültürü, toprağı, havası, suyu ile yaşamaktadır. Şiirlerinde bu yöreyi rahatlıkla yaşamak mümkündür.”

            Edebiyat dünyamızın derinliklerinde beraber yürüdüğümüz, yaklaşık yedi yıldır Bizim Kümbet ve Kümbet Altında dergilerini beraber çıkardığımız, alanında uzman ve bilge olan Hayrettin İvgin Hocam’ın, Öğmen’le ilgili tespitleri yüzde yüz doğrudur.

            Roman, hikâye, şiir gibi edebiyatımızın derinliklerinde kendi halinde yazan ve eserlerinin yayınlanmasında sıkıntıları olan gönül dostlarına da Hayrettin İvgin beyle tanışmalarını tavsiye edebilirim.

            2013 yılında iki şiir kitabı birden çıkaran Hasan Öğmen’i tebrik ediyorum. Yayınevleri dahi şiir kitabı deyince dudak büktükleri, isteksiz oldukları vakitte iki kitap çıkarmayı başarmak çok özel bir cesaret ve yürek ister.

            Okuyucuların kendi hayatlarından kesitler bulacaklarına inandığım, zevk ve biraz da harikasın diye söylenecekleri hatta aralıklarla gülümseyecekleri şiirlere ulaşmalarını tavsiye ediyorum.

            Kitaba adını da veren  “Yağmurun Yaşı”  şiirinden bir dörtlükle yazımı tamamlıyorum.

            “ Sağanak, sağanak yağdı üstüme

            Güneşli havada yağmurun yaşı

            Boşaldı bardaktan çöktü göğsüme

            Güneşli havada yağmurun yaşı.”

           

           

                                               05.07.2013 /Ankara 

 

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat