TOKAT GAZETESİ

BAŞBAKANA AÇIK MEKTUP

Saygıdeğer Başbakanım,

28 Şubat sürecinin ülkemizde görünen ve görünmeyen ne büyük haksızlıklara sebep olduğunu ancak yaşayanlar bilir.

Şahsınızda 28 Şubat sürecine ait pek çok haksızlılığın giderilmekte olduğunu büyük bir memnuniyetle takip ediyoruz. Yalnız ülkemizin değil, insanlığın başına bela olan bu darbeci zihniyetin izlerinin hemen hepsinin er geç silineceğinden eminim. Ancak şurası da muhakkak ki, bazı haksızlıkların boyutu tam anlamıyla bilinmeden, göz ardı edilebilmektedir.

Saygıdeğer Başbakanım,

28 Şubat döneminde sizin de bildiğiniz gibi üniversitelerde pek çok öğretim elemanı ve akademisyenler hakkında olur olmaz sebeplerden soruşturma açıldı. Bu soruşturmalardan sonra üniversitelerden atılanlar oldu. Doktora yapmış öğretim elemanlarının birçoğu geri döndü. Ancak yüksek lisans yapmış, doktora yapma imkânı kendilerine verilmemiş, ya da engellenmiş öğretim görevlisi, okutman ve uzmanlarına açılan davalardan sonra; “Ya kendi isteğinle emekliye ayrılacaksın, ya da yeni bir dava ile bütün haklarını elinden alıp, seni üniversitenin önüne koyacağız!” diye tehdit ettiler. Bu öğretim elemanlarının bir kısmı zorla ve kendi istekleriyle emekli ettirilmiştir. Bir kısmı başka üniversitelerde bin bir zorlukla memur olarak iş bulabilmişlerdir. Fakat akademisyenlikleri ellerinden alınmıştır.

Bugüne kadar çıkan yönerge ve kanunlarda bu durumdan hiç söz edilmedi. Yaşları, tecrübeleri ve çalışma hakları olan pek çok öğretim elemanı mahzun bir şekilde bir umut ışığı beklemektedir.  Bu ışığı onlara verecek, yüreklerinde umudu artıracak elbette Türk Milleti ve Meclis adına sizsiniz.

Saygıdeğer Başbakanım,

Kıyamet günü, “Boynuzsuz koyunun, boynuzludan hakkını mutlaka alacağını” inananlardanız.

Yukarıda ifade etmeye çalıştığım gibi üniversitelerden bu suretle kendi isteğiyle emekliye ayrılmak mecburiyetinde bırakılan, yetişmiş kalifiye yüzlerce öğretim görevlisi, okutman ve uzman vardır. Üniversitelerimizin bunca öğretim elemanı açığı olduğu bir dönemde, neden bu kardeşlerimizin hakları geri verilemesin?

Ülkemizin içinde bulunduğu sıkıntıların hemen her alanında gösterdiğiniz hassasiyeti, bu mağdur akademisyenlerin haklarını koruyup kollama konusunda da göstereceğinizden eminiz.

 

Saygılarımla…

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat