TOKAT GAZETESİ

11. TOKATLI ŞAİRLER BULUŞMASI

Tokat Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Tokat Kültür Derneği tarafından Atatürk’ün Tokat’a teşriflerinin 91. yılı etkinlikleri çerçevesinde 25 Haziran 2010 Cuma günü GOP Lisesi konferans salonunda akşam saat 20.00’de yapılacak olan “ŞİİR ŞÖLENİ”ne tüm halkımız davetlidir.

Başta ilimiz merkez, ilçe, kasaba ve köylerimizde yaşayan profesyonel ve amatör şairlerimiz ülkemizin birçok yöresinde yaşayan hemşerileriyle de bir araya olacak. Başta İstanbul, Ankara olmak üzere Tokat doğumlu birçok şair Tokat’a şiir şölenine katılmak üzere gelecek.

Tanışmak, kaynaşmak, arkadaş ve dost olmak dahası karşılıklı birikimlerini paylaşmak ileriye yönelik yeni projelere beraber karar vermek, uzun soluklu güzel yarınlara doğru beraber olmak anlamında birçok alanda tatlı saatleri doğdukları, yürüdükleri, koşup oynadıkları, okullu yıllar, akraba ziyaretleri, anılar gibi saydıkça uzayacak harika bir hafta sonu geçirecekler.

Geceye katılmak üzere il dışından ve ilimizin her köşesinde yüz civarında hemşerimiz şiir okumak için müracaat etmiştir.

Tokat Kültür Derneği olarak kültür dünyasının derinliklerinde her alanda, her türlü olumlu ve olumsuz şartlarda ilimizi tanıtmak, kim nerede ne yapıyorsa yapılanları paylaşmak, konu ve dalların tanıtımını yapmak, ülke içinde ve dışında zoru başarmaktır.

İlimizde kültür alanında faaliyet gösteren herkesle bir araya gelerek gerek ferdi gerekse ortak projelerle çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

2009 yılında kurulan daha olağan kongresini yeni yapmış derneğimiz AB projeleri dahil yoğun bir tempo ile çalışmaktadır.

2009 yılında derneğimizin ilk günlerinde 1.Tokatlı Şairler Buluşmasını gerçekleştirdik.

Değerli yazar, şair dostumuz Turan YALÇIN’ın uzun araştırmaları sonucu okuyuculara sunduğu Efsane Vali “Hizmetkâr Lider Recep Yazıcıoğlu” kitabının tanıtımı Anadolu Basın Birliği Tokat Şubesi yöneticileriyle birlikte kitap tanıtımı yaptık.

16 Nisan 2010 Cuma akşamı Bestekârlar gecesi ile Tokat Kültür hizmetleri zincirinde hiç bulunmayan bir hizmeti bir ilki gerçekleştirdik.

İlk program ve bestekârlar…

TRT Ankara Radyosu Ses Sanatçısı ve Bestekâr Ali ŞENOZAN, TRT Ankara Radyosu Ses Sanatçısı ve Bestekâr Suat YILDIRIM, TRT Ankara Radyosu Ses Sanatçısı ve Bestekâr Ferhat SARMUSAK, Kültür ve Turizm Bakanlığı İzmir Türk Sanat Müziği Ses Sanatçısı ve Bestekâr Engir ÇIR ile Samsun Belediyesi Konservatuarı Türk Sanat Müziği Şefi ve Bestekâr Cavit ERSOY, Ses Sanatçısı Nazlım Saynur ALTUN bu programın güzide katılımcılarıydı.

Söz yazarları, şairlerimiz Cahide ULAŞ ve Anadolu RC Life dergisi genel yayın yönetmeni söz yazarı Rüştü ONYAR’ın gecemize eşi ile şeref vermeleri ne güzeldi. Beş bestekârı aynı akşam bir programda bir araya getirmenin zorluğunu tahmin etmek, yorumda bulunmak için yaşamak gerek.

27-28-29 Mayıs 2010 tarihinde gerçekleşen 11. Çanakkale Şiir Akşamları’nın her ikisinde de tertip komitesinde yer aldık.

Ve… tarih öğretmenleri eşliğinde düzenlenen “bedenlerin toprağa düştüğü, ruhların cennet-i firdevse yükseldiği “ÇANAKKALE ŞEHİTLİK MAHŞERİNE YOLCULUK” ve bu vatanda yaşayan herkesin mutlaka ziyaret etme mecburiyetinde olduğunu düşündüğümüz Çanakkale Şehitlik ziyaretleri için seferlere başladık. İlk kafilemizi 4 Haziran 2010 tarihinde yolculuğa çıkmalarıyla gerçekleştirdik.

            Ülkemizin sayılır birkaç ustasından biri olan Kemal GÜR’ü karagöz oyunlarıyla okullarda öğrencilerimizle buluşturduk.

Tokat Kültür Derneği bu yaz döneminde birçok ilçe, belde ve köylerimizde gerçekleşen kültür etkinlikleri içerisinde üzerine düşen sorumluluğuyla her türlü katkıyı sağlayacaktır.

Yaklaşık bir aydır her Cuma akşamı GOP Lisesi bahçesindeki camlı sosyal tesislerinde şairlerimizi bir raya getiriyor gönül sohbetleri ve yazılan yeni şiir ve yazıları birbirlerine sunarak karşılıklı dostlukları ve birliktelikleri güçlendirme alanında çok önemli bir hizmeti de sunmuş oluyoruz.

Yine yaklaşık on bir yıldır Tokat Kümbet, Bizim Kümbet ve Kümbet Altında dergisi şair ve yazarlarının manevi katkıları her gün bütünleşerek büyüyecek ve yeni program için projeler peş peşe gelecektir. Kümbet altında dergisi 41. sayısını önümüzdeki günlerde okuyucularına ulaştıracaktır.

Bu akşam GOP Lisesi konferans salonunda birlikte şiire akmak için bekliyoruz.

 

24.06.2010

Osman BAŞ

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat