TOKAT GAZETESİ

EĞİTİM ŞART… EĞİTİM ŞART.

TOKAT’TA YAŞAYAN KOSGEB VE KİŞİSEL GELİŞİM UZMANI AHMET KÖKNAR:

“FİRMALAR İÇİN DE KİŞİLER İÇİN DE

EĞİTİM ŞART… EĞİTİM ŞART.”

SORU- Ahmet Köknar kimdir? Hangi okulları okumuş, nerelerde çalışmıştır? Hangi ünvanları taşımaktadır?

AHMET KÖKNAR- 01.19.1977 tarihinde, Tokat Erbaa ilçesi Aydınsofu köyünde doğmuşum. İlköğretim 4. sınıfa kadar Erbaa’da okuyan Ahmet KÖKNAR, 5. sınıf başta olmak üzere orta ve liseyi İstanbul Yenibosna NECİP FAZIL KISA KÜREK LİSESİ’nde okumuştur. 1997 Yılında Samsun 19 Mayıs Üniversitesi fen-edebiyat fakültesi İSTATİSTİK Bölümü okumak üzere Hayatın zorlu, çetin ve keyifli yolculuğuna başlayan AHMET KÖKNAR, gerek okurken gerekse yaz tatillerinde değişik firmaların yine değişik departmanlarında çalışmış ve özellikle KOBİ VE KOBİ İŞLETMECİLİĞİ HAKKINDA Kendini yetiştirmiş olup, 2006 yılında eski adı Sanayi ve Ticaret Bakanlığı yeni adı ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı bir kamu kurumu olan KOSGEB TOKAT İL TEMSİLCİLİĞİ GÖREVİNE BAŞLAMIŞ ve 2011 Nisan ayına kadar BU GÖRE AKTİF OLARAK YERİNE GETİRMİŞ, Çorum bölgeye bağlı olan Tokat Bakanlar Kurulu kararı ile kendi hüviyetinde İl Müdürlüğü sıfatı kazanmıştır.

Tokat KOSGEB temsilciliği boyunca Kamu Kurum ve Kuruluşlarının, Sivil Toplum Örgütlerinin, Meslek Odalarının koordinasyonları ile merkez ve ilçelerdeki küçük ve orta ölçekli esnaf, tüccar ve sanayicilere hizmet götüren bir köprü vazifesini 5 yıla yakın bir süre başarıyla yerini getirmiştir.

Hale hazırda hem Tokat’ta hem de Tokat dışında KOSGEB DESTEKLİ UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMLERİ VEREN AHMET KÖKNAR KENDİ İŞİNİ KURARAK HEM VERDİĞİ EĞİTİMİ TATBİK ETMİŞ HEM DE GİRİŞİMCİLİK ÖRNEĞİ GÖSTERMİŞTİR.

KÖKNAR DANIŞMANLIK, Danışmanlık kültürünü daha etkin uygulamak ve yaymak amacı ile “SORUN DEĞİL ÇÖZÜM ÜRETİR” sloganından yola çıkarak müşteri memnuniyeti esaslı hizmet sunmaktadır. Kuruluşunun üzerinden kısa süre geçmesine rağmen sürekli kendini geliştiren, öğrenen, yenileyen dinamik kadrosu ile talep edilen hizmete en uygun çözümleri sunmaktadır.

KÖKNAR DANIŞMANLIK, Tokat ilinde başlattığı Danışmanlık ve Eğitim hizmetlerini kısa sürede il dışına taşımayı başarmış ve birçok proje ve eğitim organizasyonunu başarı ile yürütmüştür.

Evli ve bir çocuk babası olan Ahmet Köknar EN SON OLARAK :“YAPILAMAYACAK, BAŞARILAMAYACAK HİÇ BİR ŞEYİN OLMADIĞINI YETER Kİ İSTEYİN VE SAHİP OLUN DİYOR.”

SORU- Başka illerde genelde çalışmasına rağmen evi ve ofisi Tokat'ta olan Ahmet Köknar'ın Tokat'ta olmasının sebebi nedir? Tokat bu konularda daha mı avantajlı?

AHMET KÖKNAR -2005 yılında memleketim olan Tokat Erbaa’ya bir bankanın şubesinde çalışmak üzere İstanbul’dan eşimle birlikte geri dönüş yaptık, 1 yıla yakın Erbaa’da bir tekstil firmasının muhasebe ve katli güvence departmanlarında çalıştıktan sonra 2006 Mayıs ayında Tokat merkezde KOSGEB SİNERJİ ODAĞI-DIŞ UZMAN/DANIŞMAN olarak Tokat Tic. Ve San. Odası bünyesinde açılan bölümde yazı ve sözlü mülakatlardan geçtikten sonra TOKAT KOSGEB SİNERJİ ODAĞI SORUMLUSU-DIŞ UZMAN/DANIŞMAN olarak göreve başladım ve 2011 Nisan Ayı’na kadar bu görevi yürüttüm, daha sonra Tokat’a KOSGEB HİZMET MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ AÇILIKDAN SONRA BU AKTİF GÖREVİ İSTEMEYEREK DE OLSA BIRAKMAK ZORUNDA KALDIM VE 2011 NİSAN ay’ından bu güne kadar başta KOSGEB, AB, KIRSAL KALKINMA, OKA Hibe ve projelerle ilgili danışmanlık yapmaya başladım ve özellikle başta KOSGEB UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMLERİ ve kişisel gelişim eğitimleri vermeye başladık.

Tokat özellikle kurumsallaşma ve gelişme anlamında kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektör (KOBİ’LER) kuruluşları Danışmanlık anlamında coğrafi konum olarak da çok avantajlı ve gereklilik arz eden konumda olmasından özellikle şahsımın 5 yıla yakın sürede Kamu kurum ve kuruluşlar, STK’lar ve KOBİ’lerle içli ve dışlı olmam nedeniyle ulaşım ve erişim noktasında zorluk çekmememden dolayı tercih ettik ve neticede burası bizim memleketimiz. Memleketimizin gelişmesine ön ayak olmak bizim gurur ve onur kaynağımız, önce memleketimiz…

SORU-  Hangi eğitimleri vermektesiniz? Bu eğitimleri alanlar ne gibi faydalar sağlar?

AHMET KÖKNAR- Verdiğimiz eğitimler öncelikle ve ilk yıllar olması hasebiyle KOSGEB UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMLERİ, KİŞİSEL GELİŞİM EĞİTİMLERİ (Diksiyon ve beden dili, zaman yönetimi, kriz yönetimi, liderlik, yöneticilik, motivasyon vb.), AB VE KALKINMA AJANSALARINA PROJE HAZIRLAMA EĞİTİMİ (PCM), ISO 9001 KYS EĞİTİMLERİ, KURUMSALLAŞMA EĞİTİMLERİ vermekteyim.

SORU- Kişisel Gelişim uzmanı da olduğunuzu öğrendik. Kişisel Gelişim sizce nedir?

AHMET KÖKNAR- Kişisel gelişim kişinin hem eksikliğini bilmesi hem de mevcutta kendisini her daim geliştirmek istemesi, yetersizliğini her zaman kabul etmesidir.

Kişisel gelişim kişinin kendisini tanımasıdır…

SORU- Kişisel Gelişimi önemseyen insanla önemsemeyen insan arasında ne fark var sizce? 

AHMET KÖKNAR- kapalı zarf misali ikisi arasındaki fark… yani açık zarf net, güvenilir, dürüst, sınırlarını bilen, kendini açmış ve aşmış… kapalı zar adında da belli kapalı, somurtkan, bencil, çok bilmiş, öfkeli, sabırsız…

SORU- Küçük işletmeler sizce eğitimle mi gelişir finansmanla mı? Eğitimle  gelişme ile ekonomik gelişme arasında ne fark var, sizce işletmeler ve insanlar açısından?

AHMET KÖKNAR- Sadece küçük işletmeler için düşünmemek gerekir diye düşünüyorum, hayatın her anında eğitim şart diyorum. Hele hele son yıllarda sizin de belirttiğiniz gibi küçük işletmelerde daha çok şart, sermaye evet şart ama paranın da açamadığı kapılar var, her şey para değil, EĞİTİM ŞART, EĞİTİM ŞART… Eğitim almış kurumsal kimlik kazanmış işletmeler her zaman kazanan ve büyüyen işletmelerdir. Devlet özellikle son yıllarda küçük büyük işletmelerin kapanmasını baz alarak yeni açılacak olan işletmelere İŞ PLANI adı altında “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” ile planlı programlı işletmelerin açılmasını, en az 2,3 hatta 5 yıllık planlar dahilinde önlerini görmelerini sağlamak adına hibe-teşvikler vermekteki insanlar bilinçli hareket etsinler ve işletmelerini kapatmasınlar, ülke ekonomisine katkıları olsun, katma değer oluştursunlar diye KOSGEB aracılığıyla hibe ve destekler vermekte. Bunun da yolu KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitim’lerine katılmayı şart koşmakta. Kısaca önce eğitimini al, işletmeni kur, planını yap ve ben de uygun görürsem sana hibe ve teşvik vereyim diyor, Önce eğitim diyor…

SORU- Tokat'ta okullarda üniversitede ve iş dünyasında Kişisel Gelişim alanında neler yapılabilir?

AHMET KÖKNAR- Eğitim Şart… çok güzel bir slogan, ben son 6-7 aydır bu sloganla başta Tokat, Ordu, İstanbul, Ankara, İzmir, Sivas, Samsun, Amasya illerimiz olmak üzere hem kişisel anlamda hem de kurumsal anlamda eğitimler vermek üzere yola çıkmış bulunuyorum. Evet başta Tokat’ımızda hem kişisel manada hem de Üniversitelerimizde verilecek çok eğitimler var ve bu noktada da ihtiyaç yok diyemeyiz. Bu eğitimlerin önemini anlatmaya kalkışsak sanırım zamanımız yetmeyecek, öncelikle kişilerin kendilerini geliştirmek ve eğitime ihtiyaç olduğunu bilecek ki ne demişler “mezara kadar eğitim”… dolayısıyla gerek Tokat’ta gerekse de ülkemizin her yerinde insanlarımızın kendilerini geliştirmeleri, her an eğitime ihtiyaçları olduğunun bilincinde olmaları gerektiğine inanıyorum. Ben daha eğitimler alıyor ve almaya da devam edeceğim, hiçbir zaman şahsımın dört dörtlük olduğunu söylemem söylememişimdir de, Ama eksikliklerimi iyi biliyor ve onları kapatmaya ve giderme yollarını arıyorum.

SORU- Son zamanlarda Ünye ve Ordu  merkezli eğitimler verdiniz. Karadeniz insanı eğitime daha mı  meraklı hevesli sizce…

AHMET KÖKNAR-Evet, Karadeniz insanı gelişmeyi, üretmeyi, kendisini geliştirmeyi çok seviyor, sadece bunu kıyı şeridindeki İl ve ilçelerimizle değil genel manada söylemek gerekir. Kişi her zaman kendini bilecek kendini bilen de haddini bilendir, dolayısıyla yine aynı sloganı söyleyeceğim ama “Eğitim şart”, yeter ki bunun farkında olalım.

SORU-Bazen bir firma birçok masraf ve emekle kuruluyor. Bir de bakıyoruz ki bir kaç ay sonra onun yerinde yeller esiyor. Bu tutumun eğitimle alakası var mı, özellikle çalışan ve kurucuların kişisel gelişimi açısından…

AHMET KÖKNAR- Çok doğru bir tespit, eğitimsiz, bilinçsiz ve plansız kurulmuş olan ne varsa bana göre yıkılmaya mecburdur. Bunu bir işletme, esnaf olarak düşünün, isterseniz bir ömür boyunca kurulacak olan bir yuva içinde… ”kendini bilen, eksikliklerini bilen, kendini geliştirmek isteyen kişi” her daim hayatta başarılı olur, emin adımlarla yoluna devam eder, evinde dahi saygı ve sevgi dahilinde sürekli bir gelişme, kendini aşma ve geliştirme çabası içerisinde olur ki bu da aile saadeti demektir bana göre. kendini bilmek çok önemli.

SORU-  Firmaların ve firmalarda çalışanların kişisel gelişimi açısından neler söyleyeceksiniz?

 

AHMET KÖKNAR- İşletmeler ve çalışanları bana göre günü kurtarma çabası içinde olmamalı, sürekli kendilerini geliştirmeli ve teknolojiyi yakından takip etmeli, sürekli eksikliklerini tamamlama gayreti içerinde olmalı, yeter-tamam dememeli, sürekli kurumsallaşma ve gelişme içinde olmalı ki bu da EĞİTİMDEN GEÇMEKTEDİR. “EĞİTİM ŞART.”

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat