TOKAT GAZETESİ

Bedestenlioğlu

Tokat tarihi bir şehirdir. Tarihten bu güne kalan eserler bizlere mirastır. Bu eserleri geleceğe taşımak bizlerin görevidir. Geçmişini bilmeyenler geleceğine ışık tutamazlar. Tokat'ın evleri kerpiçten yapma, ağaç süslemeli, bahçeli, daracık sokakları insana huzur verir. O daracık sokaklarda komşuluk yapmak, acısıyla tatlısıyla bir yaşam demektir. Bu mahallede insanların ömrünün nasıl geçtiğini bilmez.

''Acılar paylaşıldıkça azalır, sevinçler paylaşıldıkça çoğalır.” “Gerçek yaşamın lezzeti, tadı bu mahallelerin ocağında tüter. Her evin önünde ayrı bir yemek kokusu. Akşam yemeğinden önce her komşu, yemeklerinden birer tabak bir birlerine ikram ederler. Saygının, sevginin, birlik ve beraberliğin komşuluk hakkının ta kendisidir bu davranış.”

Gecekondu önleme planı adı altında, inşaat ustaları bir araya gelerek Bedestenlioğlu yapı kooperatifini kurdular. Bir yer düşünün ki, batıya baktığınızda Gaz ovası ayaklarınızın altında. Güneşin batışı bir bambaşka. Turhal'ın uç noktasını göreceksiniz. Doğuya döndüğünüzde Gıj gıj dağı ve Gıjgıj dede türbesini göreceksiniz. Doğu güneye döndüğünüzde, Yazıcıoğlu, Toki Mahallesi’nin arkasında Mamo dağını görürsünüz. Mamo dağının sağından Almus'a, solundan Niksar'a gidersiniz. Kuzeyinde meşhur Topçam dağı, olanca yeşilliği ve güzelliği size selam durur. Vadiden Yeşil ırmak akar, göremezsiniz yeşillikten. Topçam'ın eteğindeki köylerin, meyvelik, bağ bahçelerinin manzarası bir başka. Güneyinde Haç dağı, batıya dönük organize sanayi, atıl durumdaki sigara fabrikasının arasında çevre yolu geçmektedir.

Tokat'ın güzel yerleşim yerlerinden biridir. Bedestenlioğlu .Her ne kadar da ekonomik sıkıntısı olanlar, gecekondudan ve köyden gelenler yer alsa da tam bir oturulacak yerdir. Evleri birleşik düzende yapmışlar, duvarları birbirine yapışık. Bahçeleri planlananın dışında, odunluk, kümes, balkon çıkıntıları v.s. dopdolu. Sanki burası Tokat belediyesine bağlı değil. Su borularının bazıları 30 yıllık siyah, kooperatifin verdiği borularla döşenmiş. Kaldırımların çoğu yapılmamış. Arsa sahipleri arsalarına sahip çıkmıyor. Halk sesini çıkartamıyor. Sorunlarını bireysel çözmeye çalışıyorlar. Ama buradaki komşuluk apartmandaki komşuluklardan daha iyi olduğunu söyleyebilirim.

Bahçeli evlerinin önünde ağaçlar yılların huzuru ve mutluluğu içinde boy atmışlar, serpilip büyümüşler. Elektrik direklerine ulaşır olmuşlar. Enerji hattının yere alınması can ve mal emniyeti bakımından önemli olsa gerek. Veya enerji hatlarının altındaki ağaçların kesilmesi gereklidir. Kooperatif kurulalı 35 yılı geçti. Çalışanlar emekli oldu, doğanlar askere gidip geldi, evlendi. Kooperatif yöneticileri mal varlığını sattılar, fes ettiler, bir türlü problem ve sorunlar çözülemedi. Bir ilçeden büyük olan mahallenin doğru düzgün okulu yok. Öğrenciler uzun bir yol yürümesi gerek. Okulun istinat duvarı, oyun bahçesi ve diğer sorunları başlı başına bir sorun. Sanki mahallenin kaderini paylaşırcasına. Çocukların oyun parkları var ama yeterli değil. Büyüklerin oturacağı dinleneceği bir park ve dinlenme alanı yok.

Bu güzelim bölgeyi yaşanamaz hale getirebilmek için elimizden geleni yapıyoruz sanki. Yetkililer, yöneticiler burayla biraz ilgilenseler ne olur sanki? Seçimler yaklaşıyor, halk bilinçli davransalar sorunlarını anlatsalar ne olur? Bu mahallenin bazı evlerin dışında konut tapuları yok. Ellerinde sadece arsa tapuları var. Evleri var, elektrik, su abonesi var. Evleri arsa tapusu. Ne diyelim Allah sabrını versin. Çingen deresi, Beştaşlar, Organize sanayinin karşıları sahipsiz. Yapılacak hizmetleri ve projeleri bekliyor.

Bizler biliyoruz ki buralar iyi işlenir, değerlendirilirse verimli toprakların üstüne daha az konutlar yapılır. Bu topraklar bu yöre bizim, bu bölgede yaşayan insanlar mutlu olursa, bizler hep birlikte mutlu oluruz. Yetkililerin üstüne düşen görevden fazlasını yapmak zorunluluğu olduğuna inanıyorum. Buraları gelip gezmek, sorunları yerinde tespit etmek en doğrusu olsa gerek.

Bu mahalleye bir kaç tane kütüphane, kültür evi, yaşlıların dinleneceği bir mekan, gençlerin bilgi ve kendini geliştirecek yerlere ihtiyaç var. Kadınların da eğitileceği, ekonomik katkıda bulunacakları mekanlara ihtiyaç vardır. Her mahalle gibi burası da  güzel bir mahalledir, daha da güzel olmalıdır.

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat