TOKAT GAZETESİ

Bir bayram geldi geçti‏

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 90. yıl dönümünü kutladık. Cumhuriyeti kuranlar o günün zor şartları altında, imkansızlıkları imkan kılmışlardır. Bu gün beğenip oturmadığımız ağaç sıra ve masalarda saatlerce oturarak Türkiye'nin kaderini çizmişlerdir. Yenilmez denilen düşmanlarla amansız savaşta başarıya şehit ve gazilerimizle imza atmayı başarmışlardır. Bu özgürlüğe ve Cumhuriyete inanmışlığın başarısıdır.

Tüm dünya milletleri Türk Milleti’nin karşısında şapka çıkarırken bir avuç kendini bilmezler başarıyı küçümsemişlerdi. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ''Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesidir.'' diyerek ülkede yaşayan tüm insanları bir bütün olarak görmüştür. Anayasamız “dil, din, renk mezhep” ayrımı yapmaksızın kanun önünde herkesi eşit tutmuştur. O günün şartlarıyla meclisten alınan kararlarla, savaşlar kazanılmıştır. Yüce meclisin kararlarıyla yenilikler (devrimler) sırasıyla birbirlerini izledi. Yoksulluk kader olmaktan çıktı. Bilimle, ilimle, sanatla Türk ulusuna yol gösterdi. .

Var olan borçlar ödendi, yabancılara ait olan şirketler satın alındı. (DDY- TEKEL vb.) Bu şartlar altında savaşı kazanmak hiçbir işe yaramıyordu. Asıl savaşı eğitimde kazanmalıydık. Elde yok avuçta yok, yiyecek, giyecek yok. Bir ülke düşünün ki şehitlerine ağlayacak göz yaşları kalmamış gözlerinde. Halk evleri her ilde her köyde açılmıştı. Okuma yazma sanat etkinlikleri halka her yaştan insana eğitim vermekteydi. Ama yetmiyordu, öğretecek öğretmenlere ihtiyaç vardı. Köy enstitüleri kurulmasına karar verildi. Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel İsmail Tonguç'la birlikte 28-Aralık-1938’de enstitülerde köylerden yoksul erkek ve kız çocuklarını alarak okutup binlerce öğretmen yetiştirdiler. Elinde bir kalem ve tahta valizinden başka bir şeyi olmayan bu yaratıcı ordular halkın her şeyi oldular. Enstitüler trenin geçtiği her yere inşa edilmişti. Ulaşımı kolay olsun diye. Cumhuriyetin eğitilmiş orduları (öğretmenleri) yurdun dört bir köşesinden yıldızlar gibi ışıklar saçıyorlardı.

Yıllar geçtikçe emperyalist ülkeler Türk’ün şahlanışına şaşırmaya başladılar. Nasıl olur da yoksul bir ülke kısa süre içinde ayağa kalkardı. Unuttukları bir nokta vardı. Yüz yılın dahisi Kemal Atatürk Türk ulusunun başındaydı. Yükselen Türk ulusunun önüne engeller konmalıydı. Siyasi, ekonomik, bürokratik engeller koydular.

1938’de Atamızın kaybından sonra engellere takılarak günümüze kadar geldik. Bu yıl 90. yılını kutladığımız Cumhuriyet’e iç ve dış engeller olsa da, Cumhuriyete sahip çıkanlar, dün olduğu gibi bugün de dimdik ayaktalar. Hep beraber kutladığımız Cumhuriyet, son yıllarda ayrı yerlerde ayrı mekanlarda kutlanır oldu. Layık olduğumuz (medeniyet muhasır) seviyesine  ulaştık mı bilinmez? Ama çaba sarf edildiği bir gerçek.

İnsan bazı soruları sormaktan da kendini alı koyamıyor. Acaba, sosyal devlet tüm halkımızı kucaklıyor mu? Hukuk; kainatı kucaklayan güneş gibi herkese eşit mi yayıyor ışığını? Eğitimde, sağlıkta hizmet herkese şefkatli, adaletli mi? Bu ülkenin dertlerine derman işsizine iş bulmuş mu? Yoksa siyasetçiler projeleriyle yarışıp, ülkenin kalkınma ve gelişmesinde yarış hallerinde mi? Başka ülkelere bilgi, teknoloji, tarım ve sanayi ürünleri mi pazarlıyorlar? 90. yılında yeterli olmayan plan ve çalışmalar bizlere yakışmıyor. Cumhuriyetin faziletine ulaşmak için hep birlikte el ele çalışmalıyız. Sen ben yok, biz olmalıyız yurdun dört bir yanında. Bu sözlerin yerine başka laflar konuşmalıydık 90. yılında Cumhuriyet’in. Cumhuriyet’in özelliklerini ve niteliklerini ya bizlere öğretmediler ya da  bizler öğrenemedik.

Türkiye Cumhuriyeti bireyleri olarak eksik ve yanlışlarımızı hep birlikte görürüz. Türk bayrağı altında, din, dil, ırk, mezhep, renk gözetilmeden yönetildiğimizin biliciyle, sevinciyle herkes bir birini kucaklar. Hep birlikte üretir, kazanır eşit şekilde hak edenlerle paylaşırız. Ülke yüceldikçe, büyüdükçe içinde yaşayan bireyler de  zenginleşir.

Hep birlikte Türk ulusu olarak nice Cumhuriyetin 90. yılını kutlamak dileklerimle.

Yaşasın Cumhuriyet. Yaşasın Cumhuriyet’e sahip çıkanlar.

             SÜLEYMAN ERKAN (s.erkan-012@hotmail.com)

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat