TOKAT GAZETESİ

Çorum’da Recep Yazıcıoğlu Sevgisi Dolu 2 Gün

Çorum Hitit Üniversitesi Aktif Yaşam Kulübü ve Beyaz Ay Derneği Çorum Şubesi bizi Çorum İşitme Engelliler Lisesi öğrencilerine konuşma yapmaya davet edince çok sevdiğimiz Lokman Ayva’nın Genel Başkanlığını yaptığı Beyaz Ay’ın ve çalışkanlığını ve özgüvenini çok takdir ettiğim Semih Kızıldağ’ın davetini ret edemezdik.

Sabah erkenden kalkarak yollara düştük. Bizi Çorum terminalinden Çorum Belediyesi alarak tarihi Veli Paşa Konağı’na getirdiler. Veli Paşa Konağı 1926 yılında yapılmış Çorum’un eski konaklarından. Çorum Belediyesi bu konağı alarak restore etmiş ve Aile Eğitim Merkezine dönüştürmüş. Burada kadınlar el sanatları kursu alıyorlar ve çalışanlar ve kursiyerler hep kadın. Bu Merkezin Müdürü aynı zamanda da Beyaz Ay’ın Çorum Şube Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı olan Zehra Betül Özseçer.

Betül Hanım Üniversite kulüplerine çok destek olan, onlarla iş birliği yapmaktan çok hoşlanan ve genç kadınların el sanatları öğrenmesine, halkın ve engellilerin bilinçlenmesine ve hayat sevincinin artmasına gayret eden bir toplum gönüllüsü.

Velipaşa Konağına geldiğimiz zaman Aktif Yaşam Kulübü’nün birkaç üyesi dışında tamamının orada olduğunu gördük. Bu arada Belediye’de çalışan İşaret Dili Tercümanı Latif Aslan bey ile tanıştık. Çorum Belediyesi’nin Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan Engelli Eğitim Merkezinde işaret dili hocası. Konuşmamızı dinlemeye gelecek İşitme Engelli Lisesi Öğrencilerine Latif Bey’in tercümanlık yapacağını öğrendik. Daha sonra aslen Kırıkkale’li olan ama OKA adına Çorum’da kamu görevlilerine işaret dili öğreten Ömer Albayrak da gelerek konuşmamızı tercüme etti.

Burada Aktif Yaşam Kulübü Öğrencileri ile sohbet ettikten sonra konuşmayı yapacağımız Rektörlük Konferans salonuna geçtik. İşitme Engelli Meslek Lisesi ve İşitme Engelliler Derneği üyeleri ve işitme engelliler aileleri oradaydı.

Aktif Yaşam Kulübü Başkanı Semih Kızıldağ ile Beyaz Ay Çorum Şube Başkanı Zehra Betül Özseçer ise engellileri sevdikleri ve onlar ile başarılı engellileri bir araya getirerek onları kaynaştırmaktan memnunluk duyduklarını söylediler.

İşitme engellilere çok okumalarını, anlamak istedikleri şeyleri tekrar tekrar okuyarak pekiştirmelerini, Üniversite eğitimini ihmal etmemelerini çevrelerindeki olumsuz örneklere değil, olumlu örneklere bakmalarını söyledim. Sorularını soran gençlere cevaplar vererek konuşmada güzel soru soranlara kalemler vererek onları soru sormaya yüreklendirmeye gayret ettim. İşitme engelli gençlerin üniversite okumaktan korktuklarını, çekindiklerini, başarısız olacakları korkusunu görünce onları hayattan güzel örnekler ile yüreklendirmeye gayret ettik.

Konuşmadan sonra topluca hatıra fotoğrafı çekindik.

Konuşmadan sonra Rektör yoğun olduğundan İdari Ve Mali İşler Daire Başkanı Elvan Turan‘ın odasına geçtik. Aktif Yaşam Kulübü üyeleri Gamze Gökçeoğlu, Tuğba Usta, Gülten Kel, Kübra Soydere, Nurhayat Yıldırım, Zeliha Dur, Damla Topsakal, Semih Kızıldağ ile Elvan Turan bir süre sohbet etik. Yanımda bulunan “Recep Yazıcıoğlu’nun Liderlik Sırları” kitabımı hediye ettim. Elvan bey de bizlere kalemler hediye ederek memnuniyetini belirtti. Recep Yazıcıoğlu’nu ne kadar sevdiğini söyleyerek kitaptan faydalanacağını ve zevkle okuyacağını belirtti.

Daha sonra Veli Paşa Konağına geçerek sohbet ettik.

Oradan akşam OKA adına verilen işaret dili kursuna geçerek kursiyerler ile sohbet ettik. Kursiyerler arasında bulunan İlahiyat Fakültesi Öğrencileri Büşra Budak ile Büşra Özyüce, Kişisel Gelişim Kulübü kurduklarını ve ertesi gün konuşma yapıp yapmayacağımızı sordu. Ben de memnuniyetle kabul ettim.

Akşam İşitme Engelliler Meslek Lisesi’ni ziyaret ederek pansiyonda kalan öğrenciler ile çay içerek moral verdik. Kendileri gibi işitme engelli olan bir yazarı karşılarında görünce işitme engelli gençler çok heyecanlandılar ve kendi dillerinde sonsuz saygı ve sevgilerini ileterek bunu da kucaklayarak samimi tokalaşarak gösterdiler. Hayatımızdan ilham aldıklarını anlattılar. Nöbetçi öğretmenler ve bize refakat eden Latif Aslan kardeşimiz gençlerin bu sevgisine hayret ettiler. Özellikle Tokatlı işitme engelli öğrenciler, bizi önceden tanıyanlar, arkadaşlarına üniversite okumamızdan, kitap okumayı ve yazmayı sevmemizden bahsederek isterse onların da başarılı olacağını anlattılar.

İçilen çaylar ve yapılan sohbetlerin sonu yoktu ve biz gecenin ilerleyen zamanında pansiyondan ayrıldık.

Ertesi gün kitap okumayı çok sevdiğini öğrendiğimiz Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’ye “Recep Yazıcıoğlu’nun Liderlik Sırları” kitabımızı hediye edelim dedik ama Muzaffer bey Ankara’da imiş. O’nun yerine Başkan Yardımcısı Zeki Gül beyi ziyaret ettik.

Zeki Gül bey Alacalı olduğunu anlattı. (Recep Yazıcıoğlu Alaca’da Kaymakamlık yaptı.) Recep Yazıcıoğlu’nu yakından tanıdıklarını ve sevdiklerini anlattı. Aydın’da Vali Konağının yakınında evleri olduğunu ve Yazıcıoğlu’nun kardeşinin kendisinin üniversiteden hocası olduğunu, anne ve babası ile iyi komşuluk ilişkileri kurduklarını anlatarak kitabı zevkle okuyacağını ve Başkan Külcü’ye vereceğini söyledi.

Yerel gazeteler konuşmamızdan bahsetmişlerdi. Bir süre yerel gazeteleri inceledik.

Çorum Valisi Sabri Başköy daha önce Erbaa Kaymakamlığı yapmış bir insan. Kitabımızı ona da hediye etmek istedik ama yoğunluktan dolayı Vali Yardımcısı Sait Topoğlu’na verelim, O da Vali beye sunsun istedik. Sait Topoğlu beni ve Latif Aslan’ı samimi karşılayarak sohbet ettik. Topoğlu Denizli’li olduğunu söyleyerek Recep Yazıcıoğlu’nu çok sevdiklerini ve ondan övgü ile bahsetti. Kitabı kendisinin okuyacağını ve Vali beye sunacağını belirterek ziyaretimizden memnuniyetini belirterek, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünün kendisine bağlı olduğunu, onlarla sosyal faaliyetlerde bulunabileceğimizi söylemesi üzerine Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne de uğratarak ilgililerle bir süre sohbette bulunduk.

Daha sonra aynı yerde bulunan, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’ne uğrayarak İl Müdürü Ali Özüdoğru ile tanışarak “Recep Yazıcıoğlu’nun Liderlik Sırları” kitabımızdan bir tanesini  Çorum halkının faydalanması dileği ile İl Halk Kütüphanesi’ne iletilmek üzere Ali beye verdik. Samimi olarak bizi karşılayan Ali beye konferans vereceğimiz yerde bizi beklediklerini belirterek oradan ayrıldık.

Bizi araba ile alan İlahiyat Fakültesi öğrencileri İlahiyat Fakültesine getirdiler. Burada Ömer Albayrak, Latif Aslan, İşitme Engelli Derneği’nden Mürsel Dalaman, Kişisel Gelişim Kulübü Başkanı Doç. Dr. Ahmet Cihat Haksever karşıladılar.

Öğrencilere ilahiyat öğrencilerinin çok okuması, hitabetin önemi, özgüven sahibi bir din görevlisinin halkın üzerine ne kadar sempati bırakacağına, isterlerse çok iyi hatip olacaklarına vurgu yaparak onları motive etmeye çalıştım.

 

Konuşamadan sonra çeşitli hediyeler veren öğrencilerden en çok okuyan olduğunu öğrendiğim Büşra Budak’a “Recep Yazıcıoğlu’nun Liderlik Sırları”  kitabımızı hediye ederek oradan ayrıldık. Memleketimiz Tokat’a döndük. Herkese çok teşekkür ederim.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat