TOKAT GAZETESİ

HOLLANDA‏ -1-

Avrupa’nın küçük ülkelerinden biridir Hollanda. Avrupa’yı gezen, yaşayan ve çalışan insanlar çok iyi bilirler ki yaşayışları bir düzen ve kanunla düzenlidir. Halk arasında kanunlara uyma oldukça yaygındır. Kanun ve düzene uymayanlar da mutlaka maddi ve manevi cezalandırılır. Burada yaşayanlar polisle karşılaşmak istemezler. Polisten alacakları cezalar oldukça caydırıcı. Örneğin kara yolunda üç defa hız sınırını ihlal ederek para cezasına çarptırılan bir kişinin dördüncü defa ehliyetine el konulur. 

İnsanlarına çok değer veren idarecilerin de halktan ayrı bir yaşayışı yoktur. Her vatandaş gibi sabah işine bisikleti, özel taşıtı veya yayan; eline öğle yemeğini, ekmeğini alarak gider, çalışır. Her vatandaşın bir evi, bir işi, işi olmayanın da mutlaka işsizlik maaşı vardır. Yaşlılara saygı ve önem üst eviyede. Yaşlılar flet tipi evlerde 1+1 veya 2+1 evlerde kendi hallerince yaşarlar. Bazı yaşlılar da yaşlılar yurdunda yaşamayı tercih ederler. Yaşamının son baharında her şeyin güzel geçmesi için ellerinden ne geliyorsa yaparlar.

Hollanda bataklık, kumluk ve ağaçlık bir yer dersek yanlış söylememiş oluruz. Burayı emek, bilgi ve teknolojisiyle yaşanır, medeni bir ülke haline getirmişlerdir. Gördüğümüz yerlerde çöle hükmeden, denize ve suya şekil ve biçim verip kullanan, köprüler, yollar, sanatı ve tarihini koruyarak buralarda insan aklını disiplin ve sinsile yoluyla görmek mümkündür.

Trafikte bir kural ve kaidesi mevcuttur. Trafikte öncelik yayalara, sonra bisikletlilere ve sonra da otolara aittir. İşaretli yerlerde mutlaka kural geçerlidir. Bisikletlilere ait şehir içlerinde özel yolları mevcuttur. Şehrin her noktasına ulaşmanız mümkündür bu yollarla. Otobüsler şehir içinde belediyeye aittir veya turist gezdirmek içindir. Şehirler arası otobüsle yolculuk edene rastlamazsınız. Bu ülkelerde raylı sistemle yolculuk edersiniz. Trenler şehir içinde tramvaylar, metro ve şehirler arası normal ve hızlı trenle rahat ve konforlu yolculuk yapmanız mümkündür. Her iki sokak arasında bir kanal bulunmaktadır. Bu kanallar fazla sular geldiğinde toprağa çeksin diye. Her kanal bir biriyle bağlıdır. Kanallar öyle gönyesinde yapılmış ki sonunda büyük nehirlere ve denize bağlıdır. Ulaşımın büyük bir kısmı da gemiler, sandallarla yapılmaktadırlar.

Toprak kıtlığı nedeniyle bazen kanalların ve yolların üzerlerine de ev yaptıkları görülmektedir. Deniz seviyesinin  altında, kumların bol olduğu, taşın ve kayanın bulunmadığı, her tarafın göl ve ırmaklarla dolup taştığı, rüzgarının sert olduğundan yel değirmenlerinin ve rüzgar güllerinden elektrik üretildiği, düz ve geniş tarlalarında küçük baş, büyük baş ve kanatlı hayvancılığın yetiştirildiği bir ülkedir Hollanda.

Gemi sanayinde dünyada söz sahibi. Tarım endüstrisi, metal ve mühendislik ürünlerinin bilimsel olarak işlendiği yerdir. Kimyasal, petrol, inşaat, elektrik alanlarında örnek çalışmaları mevcuttur. Yüz ölçümüne göre geniş bir  deniz kıyısı bulunan Hollanda’da balıkçılık da oldukça ilerlemiştir. Bu ülkenin; tarımı, hububat, patates, şeker pancarı, meyve, sebze ve çiftlik hayvanlarıdır. Hollanda’nın mutfağı ve müziği pek de zengin değildir. Yemek yapmaya fazla zaman harcamazlar. İnsanları güler yüzlü, kuralcı ve milliyetçidirler.

 

                                                                                              (Devamı yarın)

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat