TOKAT GAZETESİ

İstanbul Tokat Pazarlılar Yardımlaşma Derneği Başkanı Cengiz Çevik: “Dernek Olarak Dağıttığımız Kişisel Gelişim Dergileri Öğrencilerimizde İnanılmaz Gelişmelere Sebep Olmuş, 2014 Yılında 10.000 Kişisel Gelişim Dergisi Daha Dağ

SORU- Bize kısaca kendinizi tanıtır mısınız? Hangi okullarda okudunuz? Nerelerde çalıştınız bugüne kadar?

CENGİZ ÇEVİK- İsmim Cengiz Çevik. 19/12/1971 Tokat Merkez doğumluyum. İlk, orta ve lise eğitimimi Pazar ilçemiz de aldım. İstanbul‘da ikamet etmekteyim. Otomatik kepenk ve panjur işi yapmaktayım. 3 çocuk babasıyım. 2011 yılından beri İstanbul’daki Tokat Pazar Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin yönetim kurulu başkanlığını yürütmekteyim. 

SORU- İstanbul’daki Pazarlılar Derneği ne zaman kuruldu? Kuruluş hikayenizi anlatır mısınız?

CENGİZ ÇEVİK –Ümraniye’de gönüllü kurucu üyelerimiz den Turan Karaman yönetiminde 2007 yılın da kurulmuştur.

SORU- Dernek bugüne kadar ne gibi faaliyetlerde bulundu. Anlatır mısınız?

CENGİZ ÇEVİK- Derneğimiz bugüne kadar Pazar ilçemizde bulunan Meslek Yüksek Okulumuza yaklaşık 35 adet bilgisayar bağışta bulunmuştur. Yine ilçe Kaymakamlığımızın düzenlediği projelerde yer almıştır. Derneğimiz yaklaşık 130 çocuğu sünnet ettirmiştir. Hayırsever iş adamlarımız sadece Pazar ilçe merkezinde değil, köylerinde de bu hizmetleri vermektedir. Halk Eğitim Müdürlüğüne Kütüphanemizi zenginleştirme adına kitap ve dergi bağışında bulunduk.

SORU- Pazar Derneği diğer ilçe derneklerinden farklı olarak Kişisel Gelişime önem veriyor. Bunun ne gibi sonuçları oldu?

CENGİZ ÇEVİK- Tabi ki bizler bu yıl öğrencilerimize bu dergileri dağıttık, takibini de yapıyoruz. Öğrencilerimizi daha iyi yerlerde görmeyi arzu ediyoruz. Kişisel Gelişim dergileri öğrencilerimizde inanılmaz farklılıklar göstermiş. Bizlerden yeni sayılar bekliyorlar. 2014 yılında da yaklaşık 10.000 adet daha Kişisel Gelişim Dergisi dağıtacağız.

SORU- Pazar tarihi ve turistik bir ilçe. Bu potansiyeli tanıtmak için neler yapacaksınız?

CENGİZ ÇEVİK- Bizler istanbul’da çeşitli televizyonlarda ve gazetelerde ilçemizi her fırsatta tanıtıyoruz. Bu hafta oynanacak Galatasay-Tokatspor maçına tüm dernek üyelerimiz ile yönetim kurulumuz ile ilçemizi tanıtan pankartlarımız ile gideceğiz. Sizleri de bekliyoruz.

SORU- Pazar halkının sizin dernek olarak çalışmalarınıza bakış açısı nasıl?

CENGİZ ÇEVİK- İlçe halkımız yeri geliyor olumlu tepkiler alıyoruz, yeri geliyor olumsuz tepkiler de alıyoruz. Aldığımız olumsuz tepkilerdeki durumumuzu değerlendirip hatalarımızı gidermeye çalışıyoruz.

SORU- Her yıl Ramazan Bayramı yapılan Karakaya Festivali çok ilgi görüyor. Bu festivali geliştirmek için neler önereceksiniz?

CENGİZ ÇEVİK- İlçemizde düzenlenen Karakaya Festivali aslında istediğimiz düzeyde gitmiyor, kimse üzerine düşen görevi layıkı ile yapmıyor. Pazar dışında yaşayan insanlarımız bir araya geliyor da maalesef ilçe merkezinde yaşayan insanlarımızın bir araya gelmemesi bizleri üzmektedir. Bu festivali Pazar Derneği düzenliyor. Belediye Başkanlığı değil ya da herhangi bir kişi veya siyasi parti başkanlığı değil. Bu konu ile ilgili artık İstanbul’dan bizler gelip, tüm üyelerimiz ile festival alanın da kontrolü elimimize almamız gerekiyor ise de alırız. Yeter ki farklı yönlere çekilmesin.

SORU- Pazar’da gençlerin okuma sevgisi az. Pazar’ da doğup büyüyen Pazar’lı yazarlar da kendilerinin desteklenmediği inancında. Bu konuda siz ne gibi çalışmalar yapacaksınız?

CENGİZ ÇEVİK- Yine önemli konulardan birisi maalesef yine Milli Eğitim Müdürlüğümüzün bu konu ile çalışması bugüne kadar hiç olmamış. Bizler kendilerine bu teklifi götürdük. En kısa zamanda ilçemize değerli yazarlarımızı ve şairlerimizi davet edeceğiz.

SORU- Pazar tarihi eserleri ve turistik doğal güzellikleri ile marka bir ilçe. Bu markayı daha tanınmış yapmak için neler yapacaksınız?

CENGİZ ÇEVİK- Pazar’ı marka yapmak aslında çok kolay. İlçemizde görev yapan devlet memurlarının büyük bir çoğunluğu Tokat merkezden geliyor. Yaklaşık 187 memur. İlçemizde konut açığı var ise de bu konu ile ilgili hiç çaba sarf edilmemesi ama bu konuyu enine boyuna masaya yatırmak gerekir. Tüm siyasi parti başkanlarının sivil toplum örgütlerinin iş adamlarının akademik kariyer yapmış kişilerin bürokratların bir araya gelmesi ile olur.

SORU- Son olarak Pazarlı ve Tokatlı hemşerilerimize neler anlatacaksınız?

CENGİZ ÇEVİK-Son olarak değerli hemşerilerimize eş dost akraba ziyaretlerini sıklaştırmalarını, evlatlarımıza akrabalık bağlarımızı en ince ayrıntısına kadar anlatmalarını, birlik ve beraberliğimizde her daim toplumun içinde yer almamızı ve hareket etmemizi yaklaşan yerel seçimlerde de tüm adaylarımıza gönül den başarılar diliyorum.

 

Çok teşekkür ediyorum.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat