TOKAT GAZETESİ

Belediye Başkan Adaylarından Beklentiler

Belediye seçimleri yaklaşıyor. Her yerde hazırlıklar var. Bir telaş, bir heyecan cadde cadde, sokak sokak, ev ev  yayılıyor. Tokat uzun zamandan beri ilk kez bu kadar gerilimsiz ve bu kadar huzur içinde seçime yaklaşıyor.  Herkeste bir memnuniyet havası var. Çünkü şu an ön planda olan dört adayın dördü de güven telkin ediyor.

            Eyüp Eroğlu, pırıl pırıl bir insan. Halkın içinden. Tokat’ın dertlerini biliyor ve halkın takdirine mazhar olmuş.

            Hüseyin Erkan İkikat, ciddi, işi bilen, bir emanet verilirse onu en iyi noktalara taşıyabilecek değerli bir isim.

            Hadiye Ardahanlı, içimizden biri. Şehrin derdiyle dertlenen, Tokat aşığı, sanatçı ruhlu, çok dost canlısı bir aday…

            Bilal Metehan Aydın, yine aileden belediyeci. İşi bilen, mühendis titizliğiyle hizmet edecek genç ve temiz bir kişilik…

            Her Tokatlı gibi ben de şu an heyecanla bekliyorum ve biliyorum ki her şey daha da güzel olacak. Kim kazanırsa kazansın Tokat kazanacak…

            Müstakbel Belediye Başkanımızdan beklentilerimiz var.

            Bu şehirde kültür, turizm, şehirlilik bilinci çok ihmal edildi. O kadar çok eksiklerimiz var ki… En başta istişare eksikliğimiz var. Lütfen bu şehrin dertleriyle dertlenen insanları dinleyin, anlayın…

            Etrafınızda işi bilen, iyi niyetli, çalışkan insanları toplayın.

            Şehrin kültürel değerlerini ortaya çıkarmak için, korumak için projeler geliştirin.

            Mesela kent konseyi aktif olarak çalışsın. Tokat’ın sivil toplum kuruluşlarına tahsis edin konferans salonunu. Bırakın gruplar üretim yapsınlar gönüllerince. Hatta siz organize edin ve her gün bir etkinlik olsun orada.  Şu an şehirde çıkan ve yerel kültürümüze hizmet eden dergiler varken kent konseyinin kapısına Dil Edebiyat Derneğinin tabelasını asmak şehrimiz açısından bir utançtır.

             *         *           *

            Bu şehirden Gazi Osman Paşa’nın dışında başka değerler de yetişmiştir.

Mesela Cahit Külebi ismi bir lisede, bir parkta, bir caddede yaşatılmalıdır.

            Mustafa Necati Sepetçioğlu’na bu şehrin bir vefa borcu vardır.

            Tokatlı olmasına rağmen Ahmet Günbay Yıldız’ın  programa çağrılmadığı tek il Tokat’tır.

            Türkiye’nin her yerinde defalarca kişisel gelişim seminerleri vermesine rağmen kendi memleketinde değeri bilinmeyen Prof. Dr. Ertuğrul Yaman var mesela…

            Üniversiteyle bağlar tamamen kopuk. Gerçi bunda Üniversitenin de büyük bir ihmali var ama Şehir ve Üniversite işbirliği içinde olmazsa ne eğitim tam olur ne şehir gelişir. Kültür faaliyetlerine Üniversite öğrencilerinin de çok ihtiyacı vardır.

            Şehir tanıtımı, turizm planlaması ve iyileştirme çalışmaları maalesef sadece çalıştay yapmakla olmuyor. Muhakkak somut adımlar atılmalıdır. Küçük de olsa somut adımlara ihtiyaç vardır. Henüz şehri nokta nokta tanıtacak kataloglarımız bile yok. Restorasyonu yapılmamış evler var. Atıl sokaklarımız var.

            Turist kafilesi gelse gezdirebilecek profesyonel rehberlerimiz yok. 

            Bu şehirde maalesef diğer resmi kurumlardan ümit kesileli yıllar oluyor. Kültür ve sanat canlanacaksa bu ancak belediye eliyle olur.  Onun için işi bilen insan ve gruplarla sürekli işbirliği halinde olunmalıdır. 

            Tokat bir kişinin tek başına yönetemeyeceği kadar büyük bir şehirdir. İş bölümü yapılmalı ve iş, liyakat sahibi insanlara verilmelidir. Yoksa siz dünyanın en iyi belediye başkanı da olsanız yanlış bir kadro sizi rezil eder.

            Zaten dört adaydan da zerrece partizanlık beklemiyoruz. Bu şehir siyasete ve siyasi kavgalara kurban edilmemelidir. Bu şehir hep kaybetti: nüfus kaybetti, Ankara’da nüfuz kaybetti, ekmek kapılarını kaybetti…  Bu şehrin artık günlük siyasetin kör döğüşünde kaybedecek bir şeyi kalmadı. Lütfen tek derdiniz Tokat olsun…

            Sizin başarılı olmanız için biz her gün dua edeceğiz… Hatta başarılı olmanız için, şehrimizin gelişmesi için üzerimize düşen ne ise severek ve gönüllü olarak yapacağız. Tokat o kadar da ilgisiz insanlarla dolu değil. Sadece benim tanıdığım onlarca değerli insan var ki her gün bu şehrin gelişmesi için kafa yoruyor.

            Kim için hayırlıysa ve Tokat için kim hayırlı olacaksa Allah ona nasip etsin başkanlığı.

            Kim başkan olursa Allah sonuna kadar yar ve yardımcısı olsun.

                       

           

           

           

 

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat